Նիկոլն ունի պլան. նա իշխանության է եկել այն բանի համար, որ առաջ մղի Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերը
Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանն իր տելեգրամ ալիքում անդրադարձել է երեկ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի նախկին ժամանակավոր պաշտոնակատար Միքայել Համբարձումյանի՝ «5-րդ ալիքին» տված հարցազրույցին:
Նախկին դեսպանն ուշադրություն է դարձրել այն բանին, որ ԱԱԾ տնօրենի ժ/պ-ն ասել է՝ ԱԱԾ-ն գիտեր, որ պատերազմ է լինելու, ու ժամանակին այդ մասին տեղյակ է պահել թե՛ Նիկոլ Փաշինյանին, և թե՛ Անվտանգության խորհրդին, նշել, որ պատերազմի սկզբից 3-4 օր անց ակնհայտ է դարձել, որ ռազմաճակատում իրավիճակը ծայրահեղ վատ է, և, որ վարչապետին այդ մասին տեղյակ են պահել թե՛ Օնիկ Գասպարյանը, և թե՛ Դավիթ Տոնոյանը, հավելել, որ եղել է պատերազմը դադարեցնելու կոնսենսուս, և ոչ ոք չի հասկացել, թե ինչու միջոցներ չեն ձեռնարկվել պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ, շեշտել, որ միայն կապիտուլյացիայի ստորագրումից հետո են իրենք իմացել, որ ռուսական կողմը հոկտեմբերի 20-ին խաղաղության առաջարկներ է արել հայկական կողմին, որից, սակայն, Փաշինյանը հրաժարվել է:
Միքայել Մինասյանը գրել է, որ անկախ իր վերաբերմունքից Միքայել Համբարձումյանի անձի նկատմամբ՝ հարցազրույցը համարում է խորը, կարևոր և գրագետ:
«Սա արդեն երրորդ բարձրաստիճան պաշտոնյան է՝ Մովսես Հակոբյանից և Օնիկ Գասպարյանից հետո, ով լույս է սփռում պատերազմի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունների վրա: Պետք է հիշել ենթատեքստը: Հոկտեմբերի 20-ը պատերազմի մեջտեղն էր, մենք կրել էինք ծանր կորուստներ, սակայն հոկտեմբերի 20-ին ստորագրված խաղաղությունը կլիներ պարտության, բայց ոչ կապիտուլյացիայի խաղաղություն»,-գրել է Միքայել Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն այսօր հայտնի է, որ բարձրաստիճան զինվորականները լիարժեքորեն տեղեկացրել են Փաշինյանին ռազմաճակատում իրավիճակի մասին, սակայն նա մտադրված՝ Անվտանգության խորհրդի անդամներից թաքցրել է խաղաղ կարգավորման առաջարկները, և առնվազն հոկտեմբերի 20-ի առաջարկները թաքցնելու մասով արդեն ամեն բան հայտնի է:
«Արդեն այսօր ակնհայտ է, որ Նիկոլը միանձնյա է կայացրել պատերազմը շարունակելու որոշումը՝ նույնիսկ այն բանից հետո, երբ պրոֆեսիոնալներն ասել են այն շարունակելու վտանգների մասին: Ամենակարևորը, որի մասին Միքայել Համբարձումյանը լռեց, մենք գիտենք, որ և՛ հոկտեմբերի 20-ից առաջ, և՛ հետո Նիկոլին առաջարկվել են պատերազմն ավարտելու սցենարներ, որոնք նույնպես մերժվել են»,-նշել է նախկին դեսպանը:
Ըստ նրա՝ վերոնշյալից եզրակացությունը հետևյալն է.
«1. Մենք ապրում ենք արևելյան բռնապետության զզվելի ձևաչափում. սուլթանը թքած ուներ պրոֆեսիոնալների կարծիքի վրա: Եվ թող ձեզ չթվա, թե դա պատահականություն է: Դա մտադրված, մտածված ու պլանավորված տակտիկա է:
2. Նիկոլն ունի պլան. նա իշխանության է եկել այն բանի համար, որ առաջ մղի Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերը: Այդ պլանն իրականացվում է և այսօր: Դրա կատարումը դադարեցված չէ: Եվ եթե ինչ-որ մեկին թվում է, թե ամեն ինչ ավարտվել է, սխալվում եք: Գործընթացը շարունակվում է»:

У Никола есть план: он пришел к власти для того, чтобы продвигать интересы Азербайджана и Турции
Вчера экс и.о. директора Службы Национальной Безопасности Микаэл Амбардзумян дал интервью, в котором в частности, заявил:
1. Служба национальной безопасности знала, что будет война, и своевременно информировала как Никола, так и Совет Безопасности об этом.
2. Через 3-4 дня после начала войны, стало очевидно, что ситуация на фронте катастрофически неблагоприятная: премьер-министру докладывали об этом я, Оник Гаспарян и Давид Тоноян. Существовал консенсус - войну необходимо остановить.
3. Никол был досконально информирован о сложившейся на фронте ситуации, и мы НЕ ПОНИМАЛИ, почему он не предпринимал действий для ее прекращения войны.
4. После капитуляции мы узнали, что 20-го октября российская сторона передала предложение о мире, от которого Никол отказался.
Независимо от моего отношения к персоне Микаэла Амбардзумяна, интервью очень глубокое, важное и грамотное. Это уже третий высокопоставленный офицер после Мовсеса Акобяна и Оника Гаспаряна, проливающий свет на действия Никол Пашиняна во время войны.
Необходимо помнить контекст: 20-ое октября – это середина войны, мы понесли тяжелые потери, однако мир, заключенный 20-го был бы миром поражения, а не капитуляцией. Уже сегодня ясно, что высшие офицеры полноценно информировали Никола о ситуации на фронте. Никол же намеренно скрывал от членов Совета Безопасности мирные предложения (как минимум он скрыл путинское предложение о мире от 20-го октября). Уже сейчас очевидно, что Никол единолично принимал решение о продолжении войны, даже после того, как профессионалы говорили об опасности ее продолжения. Самое важное (об этом Микаэл Амбардзумян умолчал), что нам всем известно: и до и после 20-го октября Николу предлагались сценарии завершения войны, которые тоже были отвергнуты.
Выводы из вышесказанного плачевные:
1. Мы живем в самой мерзкой форме восточной деспотии – султан плевать хотел на мнение профессионалов. И пусть вам не кажется, что это случайность - это намеренная, обдуманная и спланированная тактика.
2. У Никола есть план – он пришел к власти для того, чтобы продвигать интересы Азербайджана и Турции. Этот план выполняется и сейчас: его выполнение не приостановлено.