Արգիշտի Քյարամյանը կնշանակվի ստեղծվելիք Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավար․ «Ժողովուրդ»
«Այսօր ԱԺ պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովի մշտական նիստում կքննարկվի «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքի նախագծերի փաթեթը: 2019-ի հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ որոշվել էր, որ պետք է ստեղծվի հակակոռուպցիոն մեկ մարմին, որի ստեղծմամբ էլ մյուս բոլոր մարմիններում՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունում, Հատուկ քննչական ծառայությունում, Քննչական կոմիտեում և Պետեկամուտների կո­միտեում, պետք է կրճատվեն կոռուպցիոն հանցագործություններ քննող հաստիքները և փոխանցվեն Հակակոռուպցիոն կոմիտեին:
Իսկ այժմ մի քանի հետաքրքիր փաստ ներկայացնենք նախագծից․ կենտրոնի աշխատակիցների քանակը լինելու է մոտ 150, այդ թվում՝ առնվազն 30 քննիչ ու 60 օպերլիազոր: Հակակոռուպցիոն կենտրոնի ստեղծման համար կառավարությունը երեկ 8 միլիարդ 203 միլիոն դրամ հատկացրեց, որը նախատեսված է ծախսել 2021-2023 թվականներին, և որից մոտ 5,1 միլիարդը՝ աշխատավարձի, կոմունալ և գրասենյակային ծախսերի, ավելի քան 5 միլիարդը՝ շենքային պայ­մանների, 285,5 միլիոնը՝ տեխնիկական հագեցվածության, իսկ 192 միլիոն դրամն էլ՝ տրանսպորտային հագեցվածության համար:
Կոմիտեի աշխատա­կիցների աշխատավարձն էլ մոտավոր կկազմի 650 հազար՝ առանց հարկերի, կոմիտեի նախագահինը՝ 700 հազարի չափ: Համեմատության համար նշենք, որ այսօր ԱԱԾ-ում հակակոռուպցիոն գործերով զբաղվող քննիչը ստանում է 300 հազարից պակաս աշխատավարձ՝ հարկերը հանած, այսինքն՝ ստեղծվելու է քննիչների մեջ անհավասար մրցակցային միջավայր:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ նորաստեղծ քննչական մարմինը կղե­կավարի 28-ամյա Արգիշտի Քյարամյանը, ով անակնկալ ազատվեց ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից և այժմ Քննչական կոմիտեի փոխնախագահն է»,-գրում է թերթը:

Аргишти Кярамян будет назначен руководителем нового Антикоррупционного комитета – «Жоховурд»
Бывший глава СНБ Аргишти Кярамян будет назначен руководителем нового Антикоррупционного комитета. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Сегодня на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам будет обсуждаться пакет законопроектов «Об Антикоррупционном комитете».
Согласно антикоррупционной стратегии 2019 года, было решено создать единый антикоррупционный орган, благодаря которому были бы сокращены штаты, занимающиеся расследованием коррупционных дел во всех других органах, включая Службу национальной безопасности, Специальную следственную службу, Следственный комитет и Комитет государственных доходов. А теперь представим несколько интересных фактов из проекта. Количество сотрудников комитета составит около 150 человек, в том числе, не менее 30 следователей и 60 оперуполномоченных.
На создание антикоррупционного комитета правительство накануне выделило 8 млрд 203 млн драмов, которые планируется потратить в 2021-2023 годах, из которых около 5,1 млрд – на заработную плату, коммунальные и офисные расходы, более 5 млрд – на условия здания, 285,5 млн – на техническое оборудование и 192 млн драмов на транспортное оснащение.
Заработная плата сотрудников комитета составит около 650 тысяч без налогов, а у председателя комитета – 700 тысяч. Для сравнения: сегодня расследующие случаи коррупции следователи в СНБ получают зарплату в размере менее 300 тысяч без учета налогов. А это значит, что среди следователей будет создана неравная конкурентная среда», – пишет газета
Как сообщает газета «Жоховурд», новосозданный следственный орган возглавит 28-летний Аргишти Кярамян, который был внезапно освобожден от должности директора СНБ и ныне является заместителем председателя Следственного комитета.
Напомним, указом президента Армении Аргишти Кярамяна 8 октября 2020 года (во время Второй Арцахской войны), отправили в отставку.