«Քաղաքականության մեջ դժվար իրավիճակները լուծելու համար պետք է շատ դժվար ընտրություններ կատարես». Էստոնիայի վարչապետը հայտարարել է հրաժարականի մասին
Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասը հրաժարական է տվել անշարժ գույքի կառուցապատող գործարար Պորտո Ֆրանկոյին պետական վարկ տրամադրելու հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին: Նա այս մասին հայտարարել է լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, ինչպես նաև իր ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Քաղաքականության մեջ դժվար իրավիճակները լուծելու համար պետք է շատ դժվար ընտրություններ կատարես: Ստեղծված իրավիճակում, ելնելով իմ արժեքներից, ես որոշում կայացրի հրաժարվել Էստոնիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնից: Այս որոշումն ընդունվել է իշխանության և Ցենտրիստական խմբակցության հետ խորհրդակցելուց հետո: Հնարավոր էին տարբեր լուծումներ, բայց դրանցից միայն մեկն է ճիշտ»,-ասել է Ռատասը:
Նա հավելել է նաև, որ այս հայտարարությունն իրականում նշանակում է ներկայիս իշխող կոալիցիայի ավարտ, որը ներառում է նաև Պահպանողական-ժողովրդական կուսակցությունը և «Հայրենիք» կուսակցությունը:
«Ցենտրիստական կուսակցությունը քննարկում է Էստոնիայի քաղաքականության մեջ գտնվելու հնարավորությունը ինչպես ընդդիմության, այնպես էլ կոալիցիայի մեջ»,-հստակեցրել է Ռատասը:
Այնուամենայնիվ, կուսակցության գլխավոր քարտուղար Միխայիլ Կորբը հայտարարել է, որ կթողնի այս պաշտոնը կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով: Նա հավելել է, որ իրեն մեղավոր չի համարում:
Կոռուպցիոն սկանդալ
Էստոնիայի պետական դատախազ Թաավի Պեռն երեքշաբթի օրը հայտարարել էր, որ ֆինանսների նախարար Քերստի Կրախտի խորհրդական Միխայիլ Կորբը, գործարար Հիլլար Թեդերը և ևս երկուսը կասկածվում են կոռուպցիայի համար մեղադրվող գործարար Պորտո Ֆրանկոյին կառավարական վարկ տրամադրելու համար:
Ըստ դատախազության, Կորբը համաձայնվել է Թեդերի հետ, որ նա մինչև 1 միլիոն եվրո նվիրաբերի Ցենտրիստական կուսակցությանը տեղական ընտրություններից առաջ, որոնք նշանակված են 2021 թվականի հոկտեմբերի 17-ին: Փոխարենը, Թեդերի հետ կապված Պորտո Ֆրանկոն պետք է 39,3 միլիոն եվրո վարկ ստանար պետությունից՝ զարգացման ծրագրի իրականացման համար:
Էստոնիայի կառավարությունը հաստատել է վարկը նախորդ տարի KredEx-ի միջոցով՝ վեց տարի ժամկետով՝ տարեկան 2% տոկասադրույքով, ինչպես նաև 12-ամսյա Euribor տոկոսադրույքով: Պորտո Ֆրանկոյի մրցակիցները նշում են, որ Էստոնիայում նման վարկերի ստանդարտ տոկոսադրույքը տարեկան 10% է: Երեքշաբթի Անվտանգության ոստիկանության (KAPO) աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել KredEx- ի գրասենյակում:
Ըստ էստոնական լրատվամիջոցների՝ Հիլլար Թեդերը, վարկի հաստատումից հետո, անցյալ տարի մի քանի նվիրատվություն է կատարել Ցենտրիստական կուսակցությանը՝ մոտ 60 000 եվրո գումարի չափով:
Նշենք՝ Ցենտրիստական կուսակցությունը ղեկավարում է Էստոնիայում իշխող կոալիցիան, որի կազմում են նաև Պահպանողական-ժողովրդական կուսակցությունը և «Հայրենիք» կուսակցությունը:

Премьер-министр Эстонии заявил об уходе в отставку
Премьер-министр Эстонии Юри Ратас уходит в отставку на фоне коррупционного скандала в связи с выдачей государственного кредита девелоперу недвижимости «Porto Franco». Такое заявление он сделал в среду перед журналистами и в «Facebook», сообщает ТАСС.
«В сложившейся сегодня ситуации, исходя из своих ценностей, я принял решение уйти в отставку с поста премьер-министра Эстонской Республики», – заявил Ратас.
Он отмтеил, что в политике «приходится делать трудный выбор» для разрешения непростых ситуаций. По его словам, он принял решение об отставке после того, как проконсультировался с ближайшими коллегами, правлением и фракцией Центристской партии.
«Возможными казались разные решения, но только одно из них является правильным», – считает Ратас.
Он добавил, что это заявление фактически означает конец нынешней правящей коалиции, в которую входят также Консервативная народная партия и партия «Отечество».
«Центристская партия рассматривает возможность быть в эстонской политике как в оппозиции, так и в коалиции», – добавил Ратас.
Накануне генеральный секретарь Центристской партии Михаил Корб заявил, что уйдет с этого поста из-за коррупционного скандала. Он добавил, что не считает себя виновным.
Во вторник государственный прокурор Эстонии Таави Перн заявил, что Михаил Корб, советник министра финансов Керсти Крахт, бизнесмен Хиллар Тедер и еще два человека являются подозреваемыми по делу о коррупции в связи с выдачей государственного кредита девелоперу «Porto Franco».
По версии прокуратуры, Корб договорился с Тедером о том, что тот пожертвует Центристской партии до €1 млн до выборов в местные самоуправления, которые намечены на 17 октября 2021 года. В обмен на это связанная с Тедером компания «Porto Franco» должна была получить от государства кредит на €39,3 млн на реализацию девелоперского проекта.
Правительство Эстонии одобрило кредит в прошлом году через учреждение «KredEx» сроком на 6 лет под 2% годовых плюс 12-месячная ставка «Euribor». Конкуренты компании «Porto Franco» отмечают, что стандартная ставка для подобных кредитов в Эстонии составляет 10% годовых. Во вторник сотрудники Полиции безопасности (КаПо) провели в учреждении «KredEx» обыск.
Как отмечают эстонские СМИ, Хиллар Тедер после одобрения кредита сделал в прошлом году несколько пожертвований Центристской партии на сумму порядка €60 тыс.
Центристская партия возглавляет правящую коалицию в Эстонии, куда входят также Консервативная народная партия и партия «Отечество».