Հովհաննես Սահակյան. «Ես չէ, որ պետք է որոշեմ՝ Վիկտոր Դալլաքյանի հարցն իրավական դաշտ կմտնի՞, թե՞ ոչ»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը վանաձորյան համաքաղաքացիներին Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել էր որպես խաղամոլ ու հանցագործ։
–Ձեր աշխատավարձը, թոշակը խի՞ է ցածր, որովհետև երբ որ Սերժ Սարգսյանը Մոնտե Կառլո է գնում ու կոնը պետք է խաղա, այսինքն՝ ղումար, 50 հազ դոլար ա էդ կոնը։ Հասկանո՞ւմ եք՝ ինչ գումար ա, այսինքն՝ որ ստավկեն սկսվում է, դնում են 50 հազար։ Այ դրանք ձեր փողերն են։ Այսինքն, ձեզ ձեռ են առնում՝ 20 դրամ թոշակը բարձրացնում են ու ասում են՝ ձեր թոշակները բարձրացրին, բա խի՞ չեք ուրախանում,– ներկայացված տեսանյութում վանաձորցիներին ասել է Վիկտոր Դալլաքյանը։
«7օր»–ը փորձել է ՀՀԿ–ական պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանից պարզել, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում Դալլաքյանի այս քայլին։ Մեզ հետ զրույցում նա սկզբում հայտարարել է, թե քանի որ չի տեսել տեսանյութը, չի կարող որևէ մեկնաբանություն տալ, բայց երբ լսել է մեր հավաստիացումները տեսանյութի գոյության մասին, ասել է, որ չի կարծում, թե դա իրականությանը համապատասխանում է։
Չեմ կարող ասել, թե ինչ է նկատի ունեցել Վիկտոր Դալլաքյանը, թե ինչու է նման բան ասել, միգուցե ինքը կարողանա ավելի՞ ճիշտ պատասխանել և ասել, թե այդ տեսակետն ինչի վրա է հիմնված։ Միգուցե ինքը պարզաբանո՞ւմ տա, նոր մենք հասկանանք, թե ինչ է կատարվել։ Իմ կարծիքով սա քաղաքական ինչ–որ հնարք է,–ընդգծել է նա։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ այս ամենին իրավական տեսանկյունից ընթացք տրվի, և Վիկտոր Դալլաքյանի նկատմամբ դատական գործ հարուցվի նման դատողություններ անելու համար, Հովհաննես Սահակյանը պատասխանել է.
–Վերանանք Վիկտոր Դալլաքյանից։ Այն ժամանակ, երբ Սերժ Սարգսյանը մեր երկրի նախագահի թեկնածու էր, տարբեր կողմից քննադատություններ են հնչել, եթե հիշենք։ Օրինակ՝ նախընտրական շրջանում անգամ այն փաստի վերաբերյալ, որ Սերժ Սարգսյանը, լինելով Ղարաբաղում, նույնիսկ իր ընտանիքը պատերազմական ծանր վիճակում Ղարաբաղից դուրս չի հանել, այնպիսի խոսքեր ու բանահյուսություններ էին լսվում, որ մի պահ մարդ սկսում էր թերահավատորեն վերաբերվել, բայց երբ նորից ընթերցում ես, տեսնում ես, որ այդ նախագահական ընտրություններից արդեն երեք տարի է անցել, և մենք տեսնում ենք Սերժ Սարգսյանի և՛ գործելաոճը, և՛ կամքը, և՛ հայրենասիրության մակարդակը, հասկանում ենք, որ նման խոսակցություններն, իմ բնորոշմամբ, մինչև Վիկտոր Դալլաքյանի բացատրություն տալը քաղաքական որոշակի հնարք են վերարտադրության ապահովման համար։ Ես չէ, որ պետք է որոշեմ՝ այդ հարցն իրավական դաշտ կմտնի՞, թե՞ ոչ. դա մի քիչ այլ հարթության մեջ է որոշվում։ Ես ընդամենը քաղաքական տեսակետից իմ գնահատականն եմ տալիս։

Ованнес Саакян:«Не мне решать, будет ли вопрос, связанный с Виктором Даллакяном, перенесен в правовую плоскость»
Депутат Национального собрания  Виктор Даллакян на встрече с жителями Ванадзора представил президента РА Сержа Саргсяна как преступника и страстного игрока.
«Вы знаете, почему ваша зарплата и пенсия такая низкая? Потому что, когда Серж Саргсян едет в Монте-Кардо и ставит на кон в казино сумму, то она составляет 50 000 долларов. Вы представляете, что это  за сумма, причем это начальная ставка. Всë это ваши деньги. Выходит, что над вами издеваются, увеличивая пенсию на 20 драмов и заявляя, что вам подняли пенсии и вы должны радоваться этому», - об этом, как представлено в видеоматериале, заявил  Даллакян в беседе с ванадзорцами.
Корреспондент «7or» попытался разъяснить у депутата парламентской фракции РПА Ованнеса Саакяна, как он относится к данному действию Даллакяна. В беседе с «7or» он сначала сказал, что, поскольку он не смотрел  видеоматериал, то не может делать какие-либо комментарии. Однако, услышав наши заверения о существовании видеоматериала, он отметил, что это не соответствует действительности.
«Не могу сказать, что имел в виду Виктор Даллакян, почему он сказал такое. Может быть, он сможет дать истинный ответ  и сказать,  чем обоосновано это мнение. Может, он разъяснит ситуацию, а потом уже мы поймем, что же произошло. На мой взгляд, это какая-то политическая выдумка», - заметил Ованнес Саакян.
На вопрос о том, возможно ли, что  за всем этим последует вмешательство закона и в отношении Виктора Даллакяна будет возбуждено судебное дело за подобные суждения, депутат ответил:
«Оставим в стороне Виктора Даллакяна. Если помните, тогда, когда Серж Саргсян был кандидатом в президенты РА, отовсюду озвучивалась критика. Например, в предвыборный период даже относительно того факта, что, когда Серж Саргсян, находясь в Карабахе, он не эвакуировал в те тяжелые военные дни даже свою семью оттуда, озвучивались такие заявления и мифы, что на миг ты  с недоверием относился к нему. Но когда снова перечитываешь, становится очевидно, что прошло уже три года с этих президентских выборов  и мы являемся свидетелями и образа действий Сержа Саргсяна, и его воли, и его патриотизма, понимаем, что такого рода разговоры (до предоставления Виктором Даллакяном разъяснений), на мой взгляд,  являются определенной политической выдумкой, нацеленной на обеспечение воспроизводства. Не мне решать, будет ли вопрос перенесен в правовую плоскость –всë это решается в иной плоскости. Я даю лишь свою оценку с политической точки зрения», - добавил Саакян.