Թուրքական 5-րդ շարասյունը դատում է Արցախն ազատագրած մարդկանց. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Այս դատավարությունն այս տեսքով կտևի ուղիղ այնքան, ինչքան կմնա այս իշխանությունը և այս դատավարությունը կձևափոխվի իշխանափոխությունից հետո, Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավարության մասին խոսելիս լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Անդրանիկ Թևանյանը։
«Համոզված եմ, որ Մարտի 1-ը կազմակերպել էր Նիկոլ Փաշինյանը, և հիմա ինքն, ուղղակի իր քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով, շարունակում է, բայց նոյեմբերի 9-ից հետո արդեն այս դատավարությունն արդեն ուրիշ տեսք է ստանում և բացարձակ կապ չունեցող իրավական գործընթաց է։ Սա քաղաքական դատավարություն է և համազգային խայտառակություն, որովհետև թուրքական 5-րդ շարասյունը դատում է Արցախն ազատագրած մարդկանց»,-ասաց Անդրանիկ Թևանյանը։

Турецкая 5-ая колонна судит освободивших Арцах людей – Андраник Теванян (видео)
Этот судебный процесс в его нынешней форме продлится ровно столько, сколько продержится нынешняя власть, и процесс видоизменится после смены власти. Об этом в беседе с журналистами сказал политолог Андраник Теванян, касаясь судебного процесса по делу Роберта Кочаряна и других высокопоставленных чиновников.
«Убежден, что «1-ое марта» организовал Никол Пашинян, и сейчас он, исходя из политической целесообразности, продолжает этот процесс. Однако после 9-го ноября всё это приобретает уже иной облик и не имеет к правовому процессу никакого отношения. Это – политический судебный процесс и общенациональный позор, так как турецкая 5-ая колонна судит освободивших Арцах людей», – сказал Теванян.