ՌԴ քննչական կոմիտեն պարզել է՝ ովքեր են սպանել Յապոնչիկին
«Օրենքով գող» Վյաչեսլավ Իվանկովի (Յապոնչիկ) սպանությանը ներգրավված երկու անձինք, որոնց ինքնությունը պարզվել է, հեռակա կարգով ձերբակալվել են դատարանի կողմից: Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին տեղեկացրել են Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից:
«Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունը, Ռուսաստանի ՆԳՆ գլխավոր վարչության քրեական հետաքննության հետ համագործակցության միջոցով, պարզել են Վյաչեսլավ Իվանկովի, ավելի հայտնի՝ որպես օրենքով գող Յապոնչիկ, սպանության հեղինակներին: Նրանք են Աբխազիայի Հանրապետության և ՌԴ երկքաղաքացիներ Աստամուռ Բուտբան և Նուգզառ Պապավան»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ՔԿ հաղորդագրության՝ սպանությունից հետո Բուտբան և Պապավան Ռուսաստանից մեկնել են Աբխազիա: Նրանց հեռակա մեղադրանք է առաջադրվել՝ կազմակերպված խմբի կազմում սպանություն կատարելու և ապօրինի զենք պահելու համար, նրանց նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում:
«Քննիչի միջնորդության հիման վրա Բուտբան և Պապավան հեռակա կարգով ձերբակալվել են դատարանի կողմից: Ներկայում իրավասու մարմինների օժանդակությամբ մշակվում է նրանց՝ Ռուսաստանի Դաշնությանն արտահանձնման հարցը»,-հստակեցրել են գերատեսչությունից:
Հետաքննության տվյալների համաձայն, հենց Բուտբան է 2009-ի հուլիսին բեռնատարի հետնամասից, դիպուկահար հրացան օգտագործելով, կրակել Իվանկովի վրա, որն այդ պահին դուրս էր գալիս մոսկովյան ռեստորանից: Այդ ժամանակ Պապավան գողացված մեքենայով ևս դեպքի վայրում է եղել:
«Նա թաքցրել է մարդասպանի նահանջը և ցանկացած պահի պատրաստ է եղել Կալաշնիկովի ինքնաձիգից կրակ սկսել նրան հետապնդողների ուղղությամբ»,-բացատրել են ՔԿ-ից:
Հիշեցնենք՝ Իվանկովը սպանվել է 2009 թվականի հուլիսի 28-ի երեկոյան: Սպանության հիմնական դրդապատճառը, ըստ քննչական կոմիտեի, հանցագործության կազմակերպիչ, օրենքով գող Իլյա Սիմոնիայի (Մախո) անձնական հակակրանքն էր նրա նկատմամբ: Վերջիններիս միջև կոնֆլիկտը սկսվել էր դեռ 80-ականներին, երբ նրանք պատիժ էին կրում Իրկուտսկի շրջանի գաղութում:

Следственный комитет РФ установил исполнителей убийства Япончика
Два фигуранта дела об убийстве вора в законе Вячеслава Иванькова, известного по прозвищу Япончик, заочно арестованные судом, являются исполнителями этого преступления. Об этом журналистам сообщили в среду в пресс-службе СК РФ.
«Главным управлением по расследованию особо важных дел СК России при содействии управления уголовного розыска ГУ МВД России по Москве установлены лица, являющиеся исполнителями убийства Вячеслава Иванькова, более известного как вор в законе Япончик. Это Астамур Бутба и Нугзар Папава, имеющие двойное гражданство - России и Республики Абхазия», – говорится в сообщении.
После совершения убийства Бутба и Папава уехали из России в Абхазию. Им заочно предъявлены обвинения в совершении убийства в составе организованной группы и незаконном хранении оружия, они объявлены в международный розыск. На основании ходатайства следователя Бутба и Папава заочно арестованы судом.
«В настоящее время при содействии компетентных органов прорабатывается вопрос об их экстрадиции на территорию России», – сообщили в СК.
По версии следствия, именно Бутба в июле 2009 года с использованием снайперской винтовки из кузова грузового автомобиля выстрелил в Иванькова, выходившего из ресторана «Тайский слон» на Хорошевском шоссе в Москве. Папава в это время находился на месте происшествия в угнанной автомашине.
«Он прикрывал отход киллера и был готов в любой момент начать стрельбу в преследователей из автомата Калашникова», – пояснили в СК.
Иваньков был убит вечером 28 июля 2009 года. Основным мотивом его убийства, считают в Следственном комитете, являлась личная неприязнь к нему организатора преступления - вора в законе Ильи Симонии (Махо). Конфликт между ними начался еще в 80-е годы, когда оба отбывали наказание в колониях Иркутской области.