Մյանմայի ոստիկանությունը տապալված նախագահին եւ պետխորհրդականին մեղադրել է երկրի օրենքների խախտման համար
Մյանմայի իրավապահ մարմինները նախագահ Վին Մյինին եւ պետական խորհրդական Աուն Սան Սու Չժիին առաջադրել են երկրի մի շարք օրենքների խախտման մղադրանքներ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է Հանուն ժողովրդավարության ազգային լիգայի (ՀԺԱԼ) հասարկայնության հետ կապերի կոմիտեի անդամ Չժի Տոն:
«Արժանահավատ տվյալների համաձայն՝ Աուն Սան Սու Չժին մեղադրվում Է արտահանման օրենքի, իսկ Վին Մյինը՝ տարերային աղետների հետեւանքների վերացման օրենքի խախտման մեջ: Տրվել են 14 օրով ձերբակալման դատական օրդերներ (փետրվարի 1-ից մինչեւ 15-ը)»,-գրել Է նա Facebook-ի իր Էջում:
Դրա հետ մեկտեղ փետրվարի 3-ին տարածված ոստիկանական նախնական զեկույցներում նշված Է, որ ներմուծման/արտահանման մասին օրենքի խախտման մեղադրանքներն առաջադրվել են Աուն Սան Սու Չժիին, քանի որ խուզարկությունների ժամանակ նրա տանը հայտնաբերվել են ռացիաներ, որոնք ներկրվել են անօրինականորեն եւ օգտագործվել են առանց համապատասխան թույլտվության: Ինչ վերաբերում Է Վին Մյինին, ապա զեկույցում ասված Է, որ կորոնավիրուսի համաճարակի ժամանակ նա իր կնոջ հետ այցելել Է երկրի շատ շրջաններ, ինչն Էլ տարերային աղետների հետեւանքների վերացման օրենքի խախտում Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Полиция Мьянмы обвинила свергнутых президента и госсоветника в нарушении законов страны
Правоохранительные органы Мьянмы предъявили президенту Вин Мьину и государственному советнику Аун Сан Су Чжи обвинения в нарушении нескольких законов страны. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил член комитета по связям с общественностью Национальной лиги за демократию (НЛД) Чжи То.
«Согласно достоверным данным, Аун Сан Су Чжи обвиняется в нарушении закона об экспорте, а Вин Мьин – закона о ликвидации последствий стихийных бедствий. Судебные ордера выданы на задержание на 14 дней (с 1 по 15 февраля)», – написал он на своей странице в «Facebook».
Вместе с тем в распространенных в среду предварительных полицейских рапортах отмечается, что обвинения в нарушении закона об импорте/экспорте были предъявлены Аун Сан Су Чжи, поскольку во время обысков у нее дома были обнаружены рации, которые были ввезены незаконно и использовались без соответствующего разрешения. Что касается Вин Мьина, то в рапорте говорится, что во время эпидемии коронавируса он со своей женой посетил многие районы страны, что и является нарушением закона о ликвидации последствий стихийных бедствий.