Երկրաշարժ է տեղի ունեցել Շորժա գյուղից 5 կմ հյուսիս-արևելք․ զգացվել է նաև Երևանում
Սույն թվականի փետրվարի 5-ին, տեղական ժամանակով ժամը 19:36-ին (Գրինվիչի ժամանակով 15:36-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 40.53⁰ և արևելյան երկայնության 45.32⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով Հայաստան Շորժա գյուղից 5 կմ հյուսիս-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժ:
Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 6-7 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է Գեղարքունիքի մարզում 5-6 բալ ուժգնությամբ, Կոտայքի, Տավուշի, Լոռու և Արարատի մարզերի բազմաթիվ բնակավայրերում՝ 4-6 բալ ուժգնությամբ, Երևան քաղաքում՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ:
Ժամը 20։10-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում ավերածությունների, զոհերի, տուժածների վերաբերյալ ահազանգեր չեն գրանցվել։

На востоке Армении произошло сильное землетрясение силой 6-7 баллов
На востоке Армении произошло сильное землетрясение силой 6-7 баллов в эпицентре. Об этом «News.am» сообщили в пресс-службе Министерства чрезвычайных ситуаций Армении.
Отмечается, что 5 февраля в 19:36 по местному времени (в 15:36 по Гринвичу) армянская сейсмосеть зафиксировала подземный толчок в 5 км к северо-востоку от села Шоржа (Гегаркуникский марз).
Магнитуда составила 4,7. Очаг землетрясения располагался на глубине 10 км.
Землетрясение почувствовали в Гегаркуникском марзе Армении. Ее сила составила 5-6 баллов. Землетрясение почувствовали и во многочисленных поселениях: в Котайке, Тавуше, Лори и Арарате. Там сила толчка составила 4-6 баллов. В Ереване сила толчков составила 3-4 балла.