Քոչարյանի, Օհանյանի, Խաչատուրովի ու Գևորգյանի գործով հերթական նիստը (տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ Աննա Դանիբեկյանի (Շենգավիթի նստավայր), շարունակվում է սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։
Գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՊՆ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը և նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը։
Դատարանը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին թույլ տվեց գույքի հետ կապված որոշ գործարքներ կնքել, որոնք դրա օտարում չեն ենթադրում: Համապատասխան հայտարարությունը դատարան ներկայացրել փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը:
«Որքանով հասկանում ենք, խոսքն այն տան մասին է, որտեղ ապրում է Քոչարյանը, և հարակից տարածքի: Եթե խոսքը դրա մասին է, չենք առարկում»,-ասաց դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը:
Դատարանը համարեց, որ որևէ խոչընդոտ չի տեսնում գույքի հետ կապված գործարքների թույլատրման համար, եթե դրանք դրա օտարում չեն ենթադրում, և թույլատրեց ցանկացած գործարք, որը կալանքի տակ գտնվող գույքի օտարման չի հանգեցնի:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատը շարունակվել է փակ դռների հետևում:
Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը միջնորդություն է ներկայացրել, որը վերաբերում է Արթուր Ավագյանին: Ալումյանի խնդրանքով միջնորդությունը կդիտարկվի փակ դռների հետևում:

Заседание суда по делу о предполагаемом свержении конституционного строя (видео)
Обвиняемыми по делу проходят 2-ой президент РА Роберт Кочарян, бывший министр обороны РА Сейран Оганян, экс-начальник Генштаба ВС РА Юрий Хачатуров и бывший руководитель аппарата президента РА Армен Геворгян.
Суд разрешил 2-му президенту Армении Роберту Кочаряну заключить некоторые сделки по имуществу, не предполагающие его отчуждение. Соответствующее заявление было представлено в суд адвокатом Ованесом Худояном.
«Насколько мы понимаем, речь о доме, где проживает Кочарян, и прилегающей территории. Если речь об этом, не возражаем», – отметил прокурор Петрос Петросян.
Суд счел, что не видит препятствия для разрешения сделок по имуществу, если они не предполагают его отчуждение, и разрешил любую сделку, которая не приведет к отчуждению находящегося под арестом имущества.
Суд по делу Роберта Кочаряна и других продолжился при закрытых дверях.
В суд было представлено ходатайство адвоката Кочаряна Айка Алумяна, касающееся Артура Авакяна. По просьбе Алумяна оно будет рассматриваться при закрытых дверях.