Ադրբեջանն ու Վրաստանը բանակցում են Կուր գետի ջրերի կառավարման շուրջ
Ներկայումս վրացական կողմի հետ բանակցություններ են տարվում Կուր գետի ջրերի բաշխման և կառավարման հետ կապված խնդիրները լուծելու համար: Այս մասին «Փորձագետի ժամ» ծրագրում ասել է Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության ջրային ռեսուրսների կառավարման վարչության պետ Մութալիմ Աբդուլհասանովը. հայտնում է Trend-ը:
Ըստ նրա՝ աշխատանքներ են տարվում այդ հարցով Վրաստանի հետ համաձայնագրի նախագծի նախապատրաստման ուղղությամբ։ «Մենք փորձում ենք ավարտել Վրաստանի հետ տարվող աշխատանքները այս նախագծի նախապատրաստման ուղղությամբ և շարունակել համագործակցությունը Թուրքիայի հետ»,-հավելել է Աբդուլհասանովը:
Նա նաև նշել է, որ այժմ Մինգեչաուրի ջրամբարում ջրի մակարդակը 1մ 16 սմ-ով բարձր է՝ նախորդ տարվա համեմատ, դա անցած տարվա խնայողական ռեժիմի արդյունքն է։
Հիշեցնենք, որ 2020 թ. ամռանը Ադրբեջանում գետերը ցամաքել էին, ինչի արդյունքում երկիրը երաշտի վտանգի առաջ էր կանգնել։ Արցախյան պատերազմից հետո Ադրբեջանին առանց մի կրակոցի հանձնվեց Քարվաճառի շրջանը, որը հարուստ է ջրային հսկայական պաշարներով։

Азербайджан и Грузия ведут переговоры по управлению водами реки Кура
В настоящее время с грузинской стороной проводятся переговоры по решению вопросов, связанных с распределением и управлением водами реки Кура. Об этом в передаче «Час эксперта» сказал завотделом управления водными ресурсами Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджана Муталлим Абдулгасанов, передает «Грузия Online».
По его словам, в связи с этим вопросом проводится работа над подготовкой проекта соглашения с Грузией: «Стараемся завершить работы, проводимые с Грузией по подготовке этого проекта, и продолжить сотрудничество с Турцией».
Завотделом отметил, что сейчас уровень воды в Мингячевирском водохранилище на 1м 16 см выше прошлогоднего: «В сравнении с прошлым годом в рамках регулирования вод в Мингячевире была сделана экономия. В ближайшие месяцы - весной в Куре повысится уровень воды, что позволит собрать дополнительный объем воды».