Նովոսիբիրսկում և Տոմսկում ահաբեկիչներին ֆինանսավորող խումբ են ձերբակալել
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության Նովոսիբիրսկի և Տոմսի մարզերի վարչությունները ձերբակալել են ՌԴ-ի քաղաքացու և մերձավոր արտասահմանի երկրներից մեկի քաղաքացու Ռուսաստանում արգելված «Քաթիբա Թաուհիդ վալ Ջիհադ» ահաբեկչական կազմակերպության ֆինանսավորման քերական գործի շրջանակում, ասված է Անվտանգության դաշնային ծառայության Նովոսիբրիսկի մարզի վարչության հաղորդագրության մեջ։
«Ռուսաստաանի Անվտանգության դաշնային ծառայության Նովոսիբիրսկի և Տոմսկի մարզերի վարչությունների կողմից Նովոսիբրսկում և Տոմսկում իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ կասեցվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում արգելված «Քաթիբա Թաուհիդ վալ Ջիհադ» միջազգային ահաբեկչական կազմակարպության միջտարածաշրջանային բջջի մասնակիցների հակաօրինական գործունեությունը, որոնք մասնակցել են ահաբեկչական գործունեության ֆինանսավորմանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշված է, որ մերձավոր արտասահմանի երկրներնց մեկի քաղաքացու և Ռուսաստանի քաղաքացու նկատմամբ, որին Նովոսիբիրսկ են բերել Տոմսկի մարզից, հարուցվել է քերական գործ՝ Ռուսաստանի Քրեական օրենսգրքի 205.1-րդ հոդվածի 1.1 մասով («Օժանդակություն ահաբեկչական գործունեությանը»): Կասկածյալները 2020 թվականին փողեր են փոխանցել բանկային քարտերի, որոնք օգտագործվել են ահաբեկչական կազմակերպության կարիքների համար: Նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

В Новосибирске и Томске задержали группу, финансировавшую террористов
УФСБ России по Новосибирской и Томской областям задержали гражданина РФ и гражданина одной из стран ближнего зарубежья в рамках уголовного дела о финансировании запрещенной в России террористической организации «Катиба Таухид валь-Джихад», говорится в сообщении УФСБ по Новосибирской области, передает ТАСС.
«УФСБ России по Новосибирской и Томской областям в результате проведенных оперативно-разыскных мероприятий в Новосибирске и Томске пресечена противоправная деятельность участников межрегиональной ячейки запрещенной в Российской Федерации международной террористической организации «Катиба Таухид валь-Джихад», причастных к финансированию террористической деятельности», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в отношении гражданина одной из стран ближнего зарубежья и российского гражданина, который был доставлен в Новосибирск из Томской области возбуждено уголовное дело по ч. 1.1 ст. 205.1 УК России («Содействие террористической деятельности»). Подозреваемые в 2020 году переводили деньги на банковские карты, используемые для нужд террористической организации. В их отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.