Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով նիստը հետաձգվեց (տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ Աննա Դանիբեկյանի (Շենգավիթի նստավայր), կշարունակվի սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։
Գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՊՆ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը և նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը։
Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով նիստն անցնում է դռնփակ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Շենգավիթի նստավայր) դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ քննվող սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով դատական նիստն անցնում է դռնփակ ռեժիմով։
ՊՆ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ պաշտպանյալի առողջական վիճակի վերաբերյալ միջնորդություն ունի և խնդրեց, որ այն քննվի դռնփակ ռեժիմով։
Բացի այդ, դատավոր Դանիբեկյանը նաև տեղեկացրեց, որ դատարան է ստացվել նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի դիմումը Նիժնի Նովգորոդ մեկնելու վերաբերյալ։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր), դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, հետաձգեց սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով նիստը։ Դռնփակ նիստից հետո հայտարարվեց 10 րոպե ընդմիջում, որի ընթացքում Յուրի Խաչատուրովի ինքնազգացողությունը վատացել է։ Այս մասին հայտնեց դատավոր Դանիբեկյանը` ավելացնելով, որ առկա են տեղեկություններ Խաչատուրովի առողջական վիճակի վատթարացման մասին։ Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը խնդրեց չնշանակել հաջորդ դատական նիստը փետրվարի 23-ին, քանի որ այդ օրն ինքը Վերաքննիչ դատարանում նախապես նշանակված դատական նիստ ունի։ Սակայն Դանիբեկյանը միևնույն է սույն գործով հաջորդ դատական նիստը նշանակեց փետրվարի 23-ին՝ ժամը 13։00-ին։

Заседание суда по делу о предполагаемом свержении конституционного строя отложено (видео)
Обвиняемыми по делу проходят 2-ой президент РА Роберт Кочарян, бывший министр обороны РА Сейран Оганян, экс-начальник Генштаба ВС РА Юрий Хачатуров и бывший руководитель аппарата президента РА Армен Геворгян.
Суд по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других при закрытых дверях обсуждает ходатайство адвоката Юрия Хачатурова, Миграна Погосяна.
Адвокат просил суд провести заседание при закрытых дверях, поскольку намеревается представить ходатайство, а оно касается состояния здоровья подзащитного. Содержание ходатайства публике не известно.
На предыдущем заседании адвокат Мигран Погосян представил ходатайство об отмене меры пресечения в отношении подзащитного. Подумав двое суток, судья Анна Данибекян отклонила ходатайство.
Самочувствие бывшего начальника Генштаба ВС Армении, экс-генсека ОДКБ Юрия Хачатурова ухудшилось, сообщила после перерыва в ходе сегодняшнего заседания судья Анна Данибекян.
В перерыве заседания в суд прибыла бригада врачей «Скорой помощи» для оказания медпомощи Хачатурову.
Отметим, что до этого адвокат подал ходатайство в связи с состоянием здоровья Хачатурова, которое рассматривалось за закрытыми дверями.
С учетом состояния здоровья Хачатурова, суд принял решение отложить слушания. Следующее заседание суда назначено на 13:00 23 февраля.