Թուրքիայում 1 օրում ընդդիմադիր կուսակցության 718 անդամի են ձերբակալել
Թուրքիայում շարունակվում են ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) անդամների հետապնդումներն ու ձերբակալությունները։
Փետրվարի 15-ին Թուրքիայի 40 նահանգներում իրականացված համաժամանակյա օպերացիայի ընթացքում թուրք իրավապահները HDP-ական 718 անդամի: Նրանց թվում են նաև կուսակցության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ: Ոստիկանությունը խուզարկել է նրանց տները։
Թուրքիայի ներքին գործերի հաղորդմամբ՝ այդ օպերացիաների նպատակն է գաղտնազերծել երկրում ահաբեկչական համարվող «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) ռազմաքաղաքական կազմակերպության գործողությունները:

В ходе операций по всей Турции задержаны 718 подозреваемых в связях с РПК
Министерство внутренних дел Турции объявило 15 февраля, что национальные силы безопасности задержали в общей сложности 718 человек, подозреваемых в связях с группировкой Рабочая партия Курдистана (РПК).
Согласно заявлению Министерства, «антитеррористические подразделения Управления безопасности и жандармерии провели операции в 40 из 81 провинции Турции».
В ходе операций было арестовано в общей сложности 718 подозреваемых, в том числе главы провинций и районов от прокурдской Демократической партии народов (ДПН).
Напомним, что турецкое правительство обвиняет партию в связях с РПК.
Кроме того, во время операции, которая проводилась после того, как в минувшие выходные боевиками РПК были убиты 13 граждан Турции, было изъято большое количество цифровых материалов.