Հայկական կողմին փոխանցված 106 զինծառայողի մարմիններն անճանաչելի են. Արցախի ԱԻ պետական ծառայություն
Հայկական կողմին փոխանցված 106 զինծառայողի մարմիններն անճանաչելի են, տեղեկացնում է Արցախի ԱԻ պետական ծառայությունը:
«Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա-Շեխեր համայնքների խաչմերուկում Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել ռազմագործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների ևս 106 աճյուն:
Քիչ առաջ Արցախի փրկարարները ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գնդապետ Մեխակ Արզումանյանի գլխավորությամբ, մարմինները վերադարձրել են Ստեփանակերտ: Բոլորն անճանաչելի են: Ենթադրվում է, որ տղաները նախապես հուղարկավորված են եղել և դիերը արտաշիրիմումից հետո փոխանցվել են Վարանդայի (Ֆիզուլի), Հադրութի և Ջրականի (Ջեբրայիլ) շրջաններից:
Նշենք, որ հրադադարից հետո որոնումների արդյունքում հայտնաբերված կամ Ադրբեջանի կողմից փոխանցված դիերի ընդհանուր թիվը 1485 է»,-նշված է հաղորդագրությունում:

Переданные армянской стороне останки 106 военных неузнаваемы – Госслужба по ЧС Арцаха
Останки 106 военных, переданных представителями Азербайджана армянской стороне, неузнаваемы. Предположительно, военных ранее захоронили, а останки были переданы после эксгумации могил в Варанде (Физули), Гадруте и Джракане (Джебраиле). Об этом сообщает Госслужба по ЧС Нагорного Карабаха.
Как отмечает Госслужба по ЧС, передача состоялась на перекрестке общин Красный Базар – Шехер Мартунинского района. Спасатели транспортировали останки в Степанакерт. Все останки неузнаваемы.
Отметим, что на сегодняшний день найдены тела и останки 1485 человек – как военных, так и гражданских лиц.