ՀՔԾ-ն պարտավոր է առանձին քննել պետական դավաճանության վերաբերյալ փաստաբանների հաղորդումը
ՀՔԾ-ն Նիկոլ Փաշինյանի կողմից առերևույթ պետական դավաճանություն կատարելու վերաբերյալ ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդումը քննության առարկա կդարձնի Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունների հիման վրա հարուցված քրեական գործից առանձին։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Հարություն Մանուկյանի նախագահությամբ, բավարարել է ՀՔԾ և դատախազության անգործության դեմ ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի և մյուս փաստաբանների կողմից ներկայացված բողոքը։ Դատարանի նշված որոշման հիման վրա ՀՔԾ-ն պարտավոր է առանձին քննության առարկա դարձնել ներկայացված հաղորդումը և որոշում կայացնել՝ քրեական գործ հարուցելու կամ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի դեկտեմբերի 22-ին ավելի քան հարյուր փաստաբան, հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին, խնդրելով հարուցել քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով (պետական դավաճանությունը) նախատեսված հանցավոր արարքի կատարման փաստի կապակցությամբ։ Հաղորդումը վերաբերում էր մինչև պատերազմը, պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո տեղի ունեցած այն իրադարձություններին, որոնք առերևույթ վկայում են պետական դավաճանության հնարավորության մասին։
Դատախազությունը ներկայացված հաղորդումն ուղարկել է ՀՔԾ, որտեղ այն կցվել է արդեն հարուցված քրեական գործին, մինչդեռ՝ փաստաբանները գտնում են, որ վարույթն իրականացնող մարմինը պարտավոր էր որոշում կայացնել՝ քրեական գործ հարուցելու կամ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին։
Ըստ փաստաբանների՝ դատախազությունը և ՀՔԾ-ն անգործություն են ցուցաբերել, ինչի դեմ բողոք է ներկայացվել։

ССС Армении обязана отдельно рассмотреть заявление адвокатов о госизмене
Специальная следственная служба Армении рассмотрит заявление о совершении Николом Пашиняном предполагаемой госизмены отдельно от уголовного дела, возбужденного на основании заявления бывшего начальника Военной контрольной Службы Мовсеса Акопяна. Как передает корреспондент «ФактИнфо», суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Арутюна Манукяна удовлетворил жалобу председателя Палаты адвокатов и его коллег против ССС и Прокуратуры. На основании указанного решения суда ССС обязана сделать предметом отдельного рассмотрения поданное заявление и вынести решение о возбуждении или об отказе в возбуждении уголовного дела.
Напомним, 22 декабря 2020 года более 100 адвокатов подали генеральному прокурору РА заявление с просьбой возбудить уголовное дело по факту преступления, предусмотренного статьей 299(государственная измена) УК РА. Заявление касалось имевших место до войны, в ходе войны и после войны событий, которые, предположительно, свидетельствуют о вероятности совершения государственной измены.
Прокуратура направила заявление в ССС, где его приобщили к уже возбужденному уголовному делу. Между тем адвокаты считают, что орган, осуществляющий производство, был обязан вынести решение о возбуждении или об отказе в возбуждении уголовного дела.