Հարցում ենք արել բրիտանական ընկերությանն ու ստացել Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության վերաբերյալ զեկույցը, որից հրապարակում ենք միայն երկու էջը
Ինչպես նշել էի, այսօրվանից սկսում ենք նախագահ Արմեն Սարգսյանի (Armen Sakissian) վախերի բացահայտման գործընթացը:
Եվ, այսպես՝
Այսօր կատարվել է հարցում բրիտանական ընկերությանը և ստացվել է Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության վերաբերյալ զեկույցը (Background Report), որից այս պահին միայն 2 էջն ենք հրապարակում (մասամբ):
Ստորև նշված հղումով հրապարակվում է Արմեն Սարգսյանի կողմից 30.05.2002 թվականից մինչև 09.06.2015 թվականը Eurasia House International-ի տնօրենը հանդիսանալու մասին տեղեկությունը, այն դեպքում, երբ վերջինս 2013-2018թթ. գտնվել է դիվանագիտական ծառայության մեջ:
Այսօր հետևյալ հարցումն է ուղղվել նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ՝ պարոն Արմեն Սարգսյանին
10.03.2021թ.
ԴԻՄՈՒՄ
ՀՀ Սահմանադրության 124-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել քառասուն տարին լրացած, վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին վեց տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք:
https://www.president.am/hy/armen-sarkissian/ կայքում նշված կենսագրության համաձայն 2000-2013 թվականներին մի շարք կազմակերպություններում եղել եք հիմնադիր, խորհրդի անդամ, հոգաբարձու, այդ թվում՝ Eurasia House International-ում: Նույն մասում նշված է, որ 2013-2018թթ. հանդիսացել եք Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան:
Ձեր կենսագրության մեջ ցույց չեք տվել, որ 30.05.2002 թվականից մինչև 09.06.2015 թվականը հանդիսացել եք Eurasia House International-ի տնօրենը (https://www.cbetta.com/director/armen-sarkissian-2), այն դեպքում երբ օրենքով նախատեսված են դիվանագիտական ծառայության հետ կապված սահմանափակումներ:
Բրիտանական ընկերությունից հարցմամբ ստացել ենք գրանցումների վերաբերյալ Միացյալ Թագավորության հանրային տիրույթում պարունակվող տեղեկատվություն, որի համաձայն Դուք (Armen Sakissian) Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն եք ունեցել 10 տարի՝ 2003 թվականից 2012 թվականը (Տես՝ զեկույցի էջերից քաղվածքները):
Վերոգրյալի հիման վրա,
Հիմք ընդունելով ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի, «Փաստաբանության մասին» օրենքի 18-րդ հոդվածի և «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի պահանջները,
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Հանրապետության նախագահը հանդիսանում է հանրային անձ և իր վերաբերյալ վերոհիշյալ տեղեկություններն ունեն հանրային մեծ նշանակություն,
Խնդրում ենք՝
1. Տրամադրել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության քաղաքացիությունից հրաժարվելու (այլևս քաղաքացի չհանդիսանալու) փաստը հաստատող փաստաթղթի պատճենը.
2. Գրավոր հայտնել՝
2.1. 2012 թվականի որ ամսից և ամսաթվից է դադարեցվել Ձեր՝ Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության քաղաքացիությունը.
2.2. Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության անձնագրով (անձնագրի օգտագործմամբ) 2012 թվականին և դրանից հետո որևէ գործարք կատարել եք, թե՝ ոչ, այդ թվում՝ օդանավով տեղափոխվե՞լ եք, հաշվետվություն ներկայացրել եք, թե՝ ոչ.
2.3. Ինչո՞ւ կենսագրության մեջ Չեք նշել 30.05.2002 թվականից մինչև 09.06.2015 թվականը Eurasia House International-ի տնօրեն աշխատելու փաստը.
2.4. Ինչպե՞ս եք դիվանագիտական ծառայության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածում աշխատել Eurasia House International-ում.
2.5. 2013 թվականից առ 2018 թվականը՝ որ կազմակերպություններում եք հանդիսացել բաժնետեր (փայատեր, մասնակից), որ կազմակերպություններում եք հանդիսացել տնօրեն կամ ինչ այլ պաշտոն եք զբաղեցրել:

Сегодня был направлен запрос британской компании и был получен отчет о гражданстве Армена Саркисяна
«Как я и отмечал, с сегодняшнего дня начинаем процесс разоблачения страхов президента Армена Саркисяна (Armen Sakissian)», – написал на своей странице в «Facebook» председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян.
«Сегодня был направлен запрос британской компании и был получен отчет о гражданстве Армена Саркисяна (Background Report), из которого на данный момент публикуем только две страницы (частично).
По ссылке ниже публикуется информация о том, что с 30.05.2002 по 09.06.2015 гг. Армен Саркисян являлся директором Eurasia House International, в то время как последний в 2013-2018 гг. находился на дипломатической службе.
Сегодня президенту Армену Саркисяну был направлен следующий запрос:
Президенту Республики Армения
господину Армену Саркисяну
10.03.2021 г.
Заявление
Согласно ч.2 ст. 124 Конституции РА, Президентом Республики может быть избрано каждое лицо, достигшее сорока лет, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения, последние шесть лет постоянно проживающее в Республике Армения, обладающее избирательным правом и владеющее армянским языком.
Согласно биографии, указанной на сайте https://www.president.am/hy/armen-sarkissian/, в 2000-2013 годах Вы были учредителем, членом Совета, попечителем в ряде организаций, в том числе в Eurasia House International. В той же части указано, что в 2013-18 гг. Вы были послом Республики Армения в Соединенном Королевстве.
В своей биографии Вы не указали, что с 30.05.2002 по 09.06.2015 гг. Вы были директором Eurasia House International (https://www.cbetta.com/director/armen-sarkissian-2) – в случае, когда законом предусмотрены ограничения, связанные с дипломатической службой.
В ответ на запрос мы получили от британской компании информацию о регистрации в общественном пространстве Соединенного Королевства, согласно которой Вы (Armen Sakissian) имели гражданство Великобритании на протяжении 10 лет – с 2003 по 2012 год (см. выписки со страниц доклада).
На основании вышеизложенного,
принимая за основу ст. 42 Конституции РА, ст. 18 закона РА «Об адвокатуре» и ст. 9 закона «О свободе информации»,
учитывая то обстоятельство, что президент республики является общественным лицом и вышеуказанные сведения о нем имеют большое общественное значение,
просим:
1. предоставить копию документа, подтверждающего отказ президента РА Армена Саркисяна от гражданства Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии,
2. письменно сообщить:
2.1. с какого месяца и даты 2012 года прекращено Ваше гражданство Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии?
2.2. по паспорту (с использованием паспорта) Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в 2012 году и после этого совершили ли Вы какую-либо сделку, в том числе путешествовали ли на самолете, представили ли отчет?
2.3. почему Вы не указали в биографии факт работы директором Eurasia House International с 30.05.2002 по 09.06.2015 гг.?
2.4. Как Вы работали в Eurasia House International в период пребывания на дипломатической службе?
2.5. В каких организациях Вы были акционером (пайщиком, участником) с 2013 года по 2018 год, в каких организациях Вы были директором или какую иную должность занимали?