Վարչական դատարանը Տիրան Խաչատրյանի գործով նիստ է նշանակել
Վարչական դատարանի դատավոր Մերի Համբարձումյանը ապրիլի 29-ին նիստ է նշանակել ՀՀ զինված ուժերի շտաբի պետի նախկին առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանի գործով։
Տիրան Խաչատրյանը պահանջում է անվավեր ճանաչել ՀՀ Նախագահի 24.02.2021թ. թիվ ՆՀ-25-Ա հրամանագիրն, ըստ որի ինքը որպես ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալն ազատվել է պաշտոնից։
Գործով պատասխանողը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն է, իսկ որպես երրորդ անձինք են ներգրավել վարչապետի աշխատակազմը եւ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբը։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Օնիկ Գասպարյանը երեկ հայտարարել էր, որ ինքը եւս դիմել է վարչական դատարան: Նա հակասահմանադրական էր որակել իրեն ազատելու վերաբերյալ կառավարության հայտարարությունը:

Административный суд назначил день заседания по делу Тирана Хачатряна
Судья Административного суда Мери Амбарцумян назначила на 29 апреля заседание по делу бывшего первого заместителя начальника Генштаба ВС Армении Тирана Хачатряна. Об этом сообщается в судебной информационной системе «Даталекс».
Тиран Хачатрян требует признать недействительным указ президента РА от 24.02.2021, согласно которому он освобожден от должности первого заместителя начальника Генерального штаба ВС республики.
Ответчиком по делу является президент Армении Армен Саркисян, а в качестве третьих сторон вовлечены аппарат премьер-министра и Генштаб ВС республики.
Напомним, что ранее и Оник Гаспарян заявил о том, что собирается обратиться в Административный суд. Заявление правительства о своем освобождении от должности начальника ГШ ВС РА он квалифицировал как антиконституционное.