Մյանմարում զինվորականները ձերբակալել են Սորոսի հիմնադրամի աշխատակիցներին և կալանել կազմակերպության հաշիվները
Մյանմարում ձերբակալել են մեծահարուստ ֆինանսիստ Ջորջ Սորոսի հիմնած «Բաց հասարակություն» հիմնադրամի տեղի մասնաճյուղի 11 աշխատակցի և կալանք սահմանել կազմակերպության բանկային հաշիվների նկատմամբ:
Ինչպես փոխանցում է «Կոմերսանտ»-ը՝ հղում անելով տեղի աղբյուրին, հիմնադրամի աշխատակիցները կասկածվում են երկրի ռազմական իշխանությունների դեմ բողոքի շարժումն ապօրինաբար ֆինանսավորելու համար:
Իշխանությունները նրանց մեղադրել են փետրվարի սկզբին 1,4 մլն դոլարի անօրինական կանխիկացման համար: Այն ժամանակ երկրում սկսել էին բողոքի ակցիաներն ու գործադուլները՝ ընդդեմ ռազմական խունտայի: Մարտի սկսզբին գործադուլներին մասնակցում էր երկրի պետաշխատողների 70 տոկոսը: Հիմնադրամին մեղադրում են նաև առանց Կենտրոնական բանկի թույլտվության բանկերից մեկում 5 մլն դոլարի ավանդ ներդնելու համար:
Հիշեցնենք, որ Մյանմարում ռազմական հեղաշրջում է տեղի ունեցել փետրվարի 1-ին: Իշխանությունը զավթած զինվորականները պետական խորհրդական Աուն ՍԱն Սու Չժիին մեղադրում են որպես կաշառք 11 կգ ոսկի և 600 հազար դոլար ստանալու համար: Իրավապաշտպանների հաշվարկներով՝ զինվորականների՝ իշխանության գալու պահից ի վեր երկրում առնվազն 126 ցուցարար է զոհվել:

Военные Мьянмы арестовали счета и задержали функционеров фонда Сороса
В Мьянме задержали 11 функционеров местного отделения фонда «Открытое общество», учрежденного финансистом Джорджем Соросом, и арестовали банковские счета организации. Сотрудникам фонда вменяется нелегальное финансирование протестного движения против военных властей страны, сообщает интернет-портал «Иравади».
Власти обвинили представителей фонда в нелегальном обналичивании $1,4 млн в начале февраля – тогда в стране начались протесты и забастовки против военной хунты. К началу марта в забастовке участвовали 70% госслужащих страны. Фонд также обвиняют в депонировании $5млн на счет в одном из банков без получения разрешения Центробанка страны и других финансовых правонарушениях.
Напомним, переворот в Мьянме произошел 1 февраля. Захватившие власть военные обвиняют государственного советника Мьянмы Аун Сан Су Чжи в получении 11 кг золота и $600 тыс. в качестве взятки. По подсчетам правозащитников, с момента прихода к власти военных и начала протестов погибли не менее 126 протестующих. Интернет в Мьянме регулярно отключается, в нескольких районах и пригородах Янгона, крупнейшего города Мьянмы, введено военное положение.