Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանը թույլ է տվել էական դատավարական խախտումներ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ. 2-րդ նախագահի փաստաբանական թիմ
Վճռաբեկ դատարանը արձանագրել է, որ դատավոր Արմեն Դանիելյանը թույլ է տվել էական դատավարական խախտումներ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը:
«Վճռաբեկ դատարանը բեկանել է վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի կայացրած դատական ակտը՝ արձանագրելով, որ Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը չէր կարող քննության առնվել այդ ատյանում։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի մայիսի 20-ին առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը, բավարարելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը, կասեցրել էր գործի վարույթը և դիմել ՀՀ Սահմանադրական դատարան Քրեական օրենսգրքի 300․1-րդ հոդվածի սահմանադրականության վերաբերյալ։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը և տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանը վերաքննիչ բողոքներ էին ներկայացրել, որոնք բավարարվել էին Արմեն Դանիելյանի 2019 թվականի հունիսի 25-ի որոշմամբ։ Մինչդեռ և՛ բողոքներ ներկայացնելուց առաջ, և՛ հենց վերաքննիչ քրեական դատարանում պաշտպանական կողմը պնդել էր, որ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը առհասարակ չէր կարող քննության առնվել վերաքննիչ դատարանի կողմից։
Վճռաբեկ դատարանը, 2021 թվականի մարտի 17-ին քննության առնելով Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների վճռաբեկ բողոքը վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի դատական ակտի դեմ, գտել է, որ առաջին ատյանի դատարանի՝ ՍԴ դիմելու որոշումը չէր կարող քննության առնվել վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից։
Վճռաբեկ դատարանը համաձայնեց պաշտպանների հետ և ուղղակի արձանագրեց, որ առաջին ատյանի դատարանի կողմից բարձրացված սահմանադրաիրավական վեճը ենթակա էր հաղթահարման բացառապես Սահմանադրական դատարանի կողմից։
Հետևաբար, դատավոր Գրիգորյանի կողմից՝ 300․1 հոդվածի հետ կապված ՍԴ դիմելու և ՍԴ-ի կողմից այն քննության առնելու վերաբերյալ շուրջ երկու տարի հնչեցված բոլոր շահարկումները ոչ միայն հիմնազուրկ էին, այլև՝ էական դատավարական խախտում էին»,-ասված է փաստաբանական թիմի տարածած հայտարարության մեջ:

Кассационный суд констатировал существенные процессуальные нарушения в отношении Роберта Кочаряна
Кассационный суд констатировал, что судья Армен Даниелян допустил существенные процессуальные нарушения в отношении Роберта Кочаряна. Об этом сообщает пресс-центр адвокатской группы второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«Кассационный суд отменил вынесенный судьей Апелляционного уголовного суда Арменом Даниеляном судебный акт, констатировав, что решение об обращении в Конституционный суд не могло быть рассмотрено в этой инстанции», – говорится в сообщении.
Напомним, что 20 мая 2019 года судья суда первой инстанции Давид Григорян, удовлетворив ходатайство адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна, приостановил производство по делу и обратился в Конституционный суд РА по поводу конституционности статьи 300.1 УК РА.
Прокурор Петрос Петросян и представитель правопреемников потерпевших Ваге Григорян представили апелляционные жалобы, которые были удовлетворены решением Армена Даниеляна от 25 июня 2019 года.
Между тем и до подачи жалоб, и в Апелляционном уголовном суде сторона защиты утверждала, что вопрос обращения в Конституционный суд вообще не мог быть рассмотрен Апелляционным судом.
17 марта 2021 года Кассационный суд, рассмотрев кассационную жалобу адвокатов Роберта Кочаряна на судебный акт судьи Апелляционного суда Армена Даниеляна, обнаружил, что решение суда первой инстанции об обращении в КС не могло быть рассмотрено Апелляционным уголовным судом.
Кассационный суд согласился с адвокатами и просто констатировал, что поднятый судом первой инстанции конституционно-правовой спор подлежал преодолению исключительно Конституционным судом.
Следовательно, озвученные судьей Григоряном в связи со статьей 300.1 все спекуляции относительно обращения в КС и его рассмотрения со стороны КС не только были безосновательными, но и были существенным процессуальным нарушением.