Արցախի ԱԺ-ն ընդունեց ռուսերենին պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ տվող օրինագիծը
Արցախի Ազգային ժողովը ընդունել է «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը, որով Արցախում ռուսերենը ստացավ պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը Արցախի ԱԺ նիստում քվեարկության ժամանակ ստացավ 27 «կողմ», 2 «ձեռնպահ» և 0 «դեմ» ձայներ:
Օրինագիծը ներկայացվել է պատգամավորների նախաձեռնությամբ: Հայերենը շարունակելու է պահպանվել որպես Արցախի Հանրապետության միակ պետական լեզու, իսկ ռուսերենին՝ հայերենին զուգահեռ, շնորհվում է միայն պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ:
«Հաշվի առնելով Արցախի և Ռուսաստանի մշակութային, ռազմական, տնտեսական հարաբերությունների պատմական հիշողությանը և այն փաստը, որ բազմաթիվ արցախցիների համար շփման երկրորդ լեզու է հանդիսանում ռուսերենը` կարևոր ենք համարում նոր որակի հարաբերությունների վերաարժևորումը և նոր օրակարգի ձևավորումը: Այս համատեքստում առաջնահերթ ենք համարում ռուսաց լեզվի կարգավիճակի բարձրացումը, ինչն անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծի բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու համար, իսկ տեսանելի ապագայում կնպաստի իրավական շրջանակներում հարաբերությունների զարգացմանը: Արցախում ռուս խաղաղապահների երկարաժամկետ ներկայության և բազմաթիվ սոցիալական և հաղորդակցային խնդիրների համատեղ լուծման անհրաժեշտության ըմբռնումը, շինարարության, առողջապահության, կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցությունը պահանջում է ռուսաց լեզվի դերի վերագնահատում: Հենց այս նկատառումներով է թելադրվում ««Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքներում մի շարք նոր փոփոխություններ մտցնելու անհրաժեշտությունը»,-օրենքի նախագծի հիմնավորման մեջ նշել են հեղինակները:

Парламент Арцаха принял законопроект о статусе русского языка в качестве официального
Национальное собрание Арцаха приняло законопроект О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Арцах «О языке», согласно которому русский язык получил статус официального языка в Арцахе. Как передает «Арменпресс», во время голосования в НС Арцаха проект получил 27 голосов «за» при 2 воздержавшихся.
Законопроект был представлен по инициативе депутатов. Армянский язык, и впредь, будет единственным государственным языком Республики Арцах. Русскому языку, параллельно с армянским, присваивается статус официального языка.
«Учитывая историческую память культурных, военных и экономических отношений между Арцахом и Россией и тот факт, что для многих арцахцев вторым языком общения является русский, считаем важным переоценку отношений нового качества и формирование новой повестки. В этом контексте первоочередным считаем повышение статуса русского языка, что создаст необходимые условия для углубления сотрудничества во всех сферах, а в обозримом будущем будет способствовать развитию отношений и в правовых рамках. Понимание долгосрочного присутствия российских миротворцев в Арцахе и необходимости совместного решения многочисленных социальных и коммуникационных проблем, сотрудничество в области строительства, здравоохранения, образования и науки требует переоценки роли русского языка. Именно из этих соображений продиктована необходимость внесения ряда изменений в Законы Республики Арцах «О языке» и «О телевидении и радио»», – отмечают авторы проекта.