Le Monde. «Կենտրոնական դերակատարից» մինչև ազգի «դավաճան»․ հիասթափություն Նիկոլ Փաշինյանից
Ֆրանսիական Le Monde պարբերականը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին ու Նիկոլ Փաշինյանի ֆիասկոյին։
«2018-ի «թավշյա հեղափոխությունից» հետո իշխանության եկած ՀՀ կառավարության ղեկավարը ավելի ու ավելի շատ է ենթարկվում քննադատության: Բնակչության մեծ մասը նրան է մեղադրում Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ իր վերաբերմունքի համար, որտեղ երկիրը ծնկի եկավ Ադրբեջանի առջև:
Բավական է պարզապես ասել նրա անունը, որպեսզի տեսնեք, թե մարդիկ ինչպես են խոժոռվում:
«Օ՜, ոչ, ոչ Նիկոլ Փաշինյան, խնդրում եմ, ես նյարդայնանում եմ»,-զգուշացնում է նրա նախկին աջակիցներից մեկը: «Այն ինձ համար չափազանց անձնական է դարձել, ես գրեթե ցանկանում եմ հեղաշրջում լինի, որ նա հեռանա»,-խոստովանում է մեկ ուրիշը: «Նա այնքան հիասթափեցրեց մեզ»,-հառաչում է երրորդը:
Հայաստանի վարչապետի մասին հարցին` նրա նախկին գործընկերների կամ նախկին համախոհների արձագանքները հաճախ նույնն են: Սովորաբար տևում է երկար, ճնշող լռություն, ապա նախատինքներ՝ անթիվ, անհամար։
«Երբ սկսում ես կազմել անհաջողությունների ցուցակը, պարզապես չգիտես ուր կանգ առնել»,-ասել է Le Monde-ի զրուցակիցներից մեկն ու սկսել թվարկել իր բողոքները։
Երեկ «թավշյա հեղափոխության» հերոս, 45-ամյա Նիկոլ Փաշինյանը, նրանց կարծիքով, դարձել է պարտված և նվաստացած Հայաստանի խորհրդանիշ՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում Ադրբեջանի դեմ ծանր պարտությունից հետո»,-գրում է պարբերականը:
Բնակչությունը չի ներում նրան 2020-ի նոյեմբերի 9-ին հրադադարի ռեժիմը ստորագրելու համար՝ զգալի տարածքային կորուստները, ինչպես նաև ռազմաճակատում զոհված մոտ 3500 զինվորներ, որոնց մեծ մասը երիտասարդներ: Հակամարտության ավարտից չորս ամիս անց տասնյակ ընտանիքներ դեռ սպասում են պատերազմի դաշտում անհետացած իրենց սիրելիների մասին լուրերին, 74 բանտարկյալներ շարունակում են մնալ Բաքվի ձեռքում, Լեռնային Ղhարաբաղի և հարակից տարածքների հազարավոր բնակիչներ դուրս են մղվել իրենց տներից՝ մինչ տնտեսական ճգնաժամը հարվածում է երկրին: Ապշած, զզված` երեք միլիոն հայերը փորձում են հասկանալ, թե ինչպես հայտնվեցին այստեղ:
Պատերազմի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը, այնուամենայնիվ, նրանց հավաստիացնում էր, որ հաղթանակը մոտ է: Նրանք շատ ուշ հասկացան, որ դա ոչինչ էր, և որ նրա հաղթական ելույթները կապ չունեին մարտական գործողությունների իրականության հետ:
Այսպիսով, այդ ժամանակվանից անընդհատ նույն ուղերձն է կրկնվում. «Նիկոլը դավաճան է և պետք է գնա»: Ասվում է, որ նախագահը, եկեղեցին, ընդդիմությունը, այնուհետև զինվորականները կոչ են արել հրաժարական տալ և արտահերթ ընտրություններ անցկացնել:
Նշվում է, որ Փաշինյանն ակնկալում է իր աջակիցների աջակցությունը՝ նվազած, բայց հավատարիմ, բնակչության մոտ 20%-ը, արտահերթ ընտրությունների հեռանկարում, որը նախատեսված է հունիսի 20-ին:
«Երբ զինվորականները պահանջեցին նրա հրաժարականը փետրվարի 25-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղում կրած պարտությունից երեք ամիս անց, վարչապետը պատասխան հարված է հասցնում նրանով, ինչ նախընտրում է և ամենալավը գիտի՝ փողոցի իշխանությամբ:
Դատապարտելով «հեղաշրջման փորձը»՝ նա իր համակիրներին կոչ արեց իր հետ դուրս գալ փողոց: Նրա մտերիմները փորձում են նրան հետ համոզել, բայց իզուր. մեգաֆոնը ձեռքին՝ վարչապետը երթով անցնում է Երևանի փողոցներով, որին հետևում է աջակիցների բազմությունը:
«Ես վարչապետ դարձա ոչ թե իմ կամքով, այլ քանի որ ժողովուրդը այդպես որոշեց»,-գոռում է նա մայրաքաղաքում հավաքված 20,000 մարդկանց առաջ, մինչ թատերականորեն ավելացնում. «թող ժողովուրդը պահանջի իմ հրաժարականը կամ գնդակահարի ինձ»:
Ազգային ժողովի փոխնախագահը բացատրություն է ներկայացնում. «Նա երկվորյակ է, նրա բնավորությունը համընկնում է աստղակերպի նշանի հետ՝ կեսը զայրացած, կեսը հանգիստ», և այս երկակիությունը թույլ է տալիս Փաշինյանին լինել «և՛ կառավարության ղեկավար, և՛ ընդդիմություն»»,-գրում է կայքը:
Արտերկրում «հեղաշրջման փորձի» մասին հայտարարությունը խուճապի ալիք է առաջացնում: Եվրոպայից Միացյալ Նահանգներ՝ անցնելով Ռուսաստանով, նախազգուշացումներ են հնչում հեղաշրջման ցանկացած փորձի դեմ:
Հայաստանում այս հանկարծակի իրարանցումը անակնկալ եղավ. բնակչությունն ընտելացել է իր վարչապետի աղմկոտ «դուրս տալուն» և նշում է, որ ոչ մի տանկ փողոց չի մտել: Բանակը նույնիսկ իշխանությունը վերցնելու պատրաստակամության ոչ մի նշան չի տվել:
«Սա լրիվ բլեֆ էր»,-դիտարկում է անում հայկական քաղաքականության գիտակներից մեկը:
Ռազմավարությունն աշխատեց. Նիկոլ Փաշինյանը գրավեց միջազգային ուշադրությունը և հայտնվեց խաղի կենտրոնում՝ վերամոբիլիզացնելով իր հետևորդներին։
«Նա երկիրը ղեկավարում է ինչպես թերթը»․ համաձայն նրա քննադատների, այս դրվագը շատ տիպիկ է նրա կառավարման ձևին:
«Նա երկիրը ղեկավարում է թերթի պես, «breaking news»-երով, որոնց ետևում ոչինչ չկա»,-հոգոց է հանում Մարինե Մանուչարյանը: Փաշինյանի սկզբնական աջակիցների մոտ զայրույթը հասնում է հիասթափության:
«Նա դավաճանեց հեղափոխության արժեքներին և կոտրեց իր ստեղծած հսկայական ոգևորությունը»,-ափսոսանք է հայտնում Հովհաննես Ղազարյանը, «Իմ Քայլը» բարեգործական հիմնադրամի նախկին տնօրենը, նրա համար այժմ միայն կարևոր է պահպանել իշխանությունն ամեն գնով:
Նրա նախկին համախոհներն այժմ զզվանքով ու անօգնական կերպով դիտում են հասարակության մասնատումը: Բոլորն ասում են՝ երկիրը երբեք այսքան մասնատված չի եղել:
«Փաշինյանը մարդկանց մեջից հանում է ամենավատը, նա ստեղծեց ատելության և քաղաքացիական պատերազմի մթնոլորտ»,-զայրացած ասում է Մանուչարյանը:
Նախկին ակտիվիստը չի կարողանում իրեն ներել՝ Փաշինյանին իշխանություն ստանալու հարցում օգնելու համար: «Սա իմ խաչն է: Ես այն տանելու եմ ամբողջ կյանքում», -ասում է նա։
Նույն մեղքն է զգում Գեղամ Նազարյանը՝ վարչապետի նախկին ընկերը:
«Այս զգացողությունն ինձ հետապնդում է»,-ասում է նա:
Լրագրողը գրպանից հանում է հին լուսանկարը: Յոթ երեխաներ շարված են՝ մեծից փոքր, գունավոր պատի դիմաց․ դուստրը, նրա երկու որդիները և Նիկոլ Փաշինյանի երեխաները: Այն ժամանակ նրանք միասին շատ էին խաղում: Աբգարը՝ Գեղամ Նազարյանի կրտսեր որդին, նկարի աջ կողմում է։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին նա իր ծառայությունն էր կատարում, երբ պատերազմը սկսվեց: Երիտասարդը սպանվեց երկրորդ օրը՝ 18 տարեկան հասակում:
Անցյալ ամիս նա եկավ հոր երազում: «Նա ինձ ասաց․ «Հայրի՛կ, մի՛ մեղադրիր քեզ, ոչինչ չէիր կարող անել»: Լրագրողը նրբորեն բարձրացնում է գլուխը. «Փաշինյանը միակ պատասխանատուն է որդուս և առաջնագծում սպանված հազարավոր այլ երեխաների մահվան համար: Հենց նա էլ դարձավ այս պատերազմի պատճառը՝ իր չմտածված քաղաքականությամբ»։

От «центрального актора» до «предателя» нации: разочарование в Николе Пашиняне – «Le Monde»
Глава правительства Армении, пришедший к власти после «бархатной революции» 2018 года, все больше подвергается критике. Об этом пишет французский «Le Monde», который в достаточно большой статье коснулся ситуации, сложившейся в Армении, и фиаско премьер-министра Никола Пашиняна.
Ниже представляем статью:
«Большая часть населения винит Пашиняна за его позицию во время войны в Нагорном Карабахе, когда страна встала на колени перед Азербайджаном. Достаточно просто произнести его имя, чтобы увидеть, как люди хмурятся.
«О, только не Никол Пашинян, прошу вас, я просто нервничаю», – говорит один из его прежних сторонников.
«Я практически хочу переворота, чтобы он ушел», – признается другой мой собеседник.
«Он так разочаровал нас», – сетует уже третий.
Реакция бывших коллег или сторонников на вопрос о Пашиняне часто одинаковая. «Когда начинаешь составлять список неудач, то просто не знаешь, где остановится», – заметил один из собеседников «Le Monde», перечисляя при этом все свои жалобы.
«Вчерашний герой «бархатной революции», 45-летний Никол Пашинян, по их мнению, стал символом побежденной и униженной Армении после тяжелого поражения от Азербайджана в войне в Нагорном Карабахе», – пишет издание.
Население не прощает ему подписания заявления о режиме прекращения огня от 9 ноября 2020 года, значительных территориальных потерь, а также погибших на фронте около 3500 солдат, большинство из которых были совсем еще молодыми. Через четыре месяца после окончания конфликта десятки семей все еще ждут новостей о пропавших без вести на поле боя своих близких, 74 пленных продолжают оставаться в руках Баку, тысячи жителей Нагорного Карабаха и смежных территорий покинули свои дома, в то время как экономический кризис бьет по стране. Удивленные, возмущенные три миллиона армян пытаются понять, как они оказались в такой ситуации.
Но в течение всей войны Пашинян уверял их всех, что победа близка. Они очень быстро поняли, что все это было ничего, что его победные речи не имеют ничего общего с реальностью боевых действий.
И с тех пор повторяется одно и то же послание: «Никол – предатель и должен уйти». Говорится, что президент, церковь, оппозиция, затем и военные призвали уйти в отставку и организовать внеочередные выборы.
Тем не менее, Пашинян ждет поддержки своих сторонников, пусть и сокращенной, но верной, примерно 20% населения, в перспективе внеочередных выборов, которые запланированы на 20 июня.
«Когда 25 февраля военные потребовали его отставки, через три месяца после поражения в Нагорном Карабахе, премьер-министр дал ответный удар уличной властью, что он предпочитает и знает хорошо.
Осудив «попытку переворота», он призвал своих соратников выйти с ним на улицу. Его окружение пытается переубедить его, но все зря: с мегафоном в руке премьер-министр проводит шествие по улицам Еревана, за ним следует множество его сторонников.
«Я стал премьер-министром не по собственной воле, а так как так решил народ», – выкрикивает он перед собравшимися в столице 20 000 человек, при этом театрально добавив: «Пусть народ потребует моей отставки или расстреляет меня».
Вице-председатель Национального собрания представляет объяснение: «Он – близнецы, его характер совпадает со знаком Зодиака: наполовину гневный, наполовину спокойный, и эта двойственность позволяет Пашиняну быть «и руководителем правительства, и оппозицией».
За рубежом заявление о «попытке переворота» вызывает волну паники. От Европы до Соединенных Штатов, пройдя через Россию, звучат предостережения от любой попытки переворота.
В Армении этот неожиданный ажиотаж стал сюрпризом: население привыкло к шумной «болтовне» своего премьер-министра и отмечает, что на улицы не вышло ни одного танка. Армия даже не выказала никаких признаков готовности захватить власть.
«Все это полностью было блефом», – отмечает один из знатоков армянской политики.
Эта стратегия сработала: Никол Пашинян завоевал международное внимание и оказался в центре игры, перемобилизовав своих последователей.
«Он руководит страной как газетой»: по мнению его критиков, этот эпизод весьма типичен для него.
«Он руководит страной как газетой, с помощью «breaking news», за которыми ничего не стоит», – вздыхает Марине Манучарян.
У первоначальных сторонников Пашиняна возмущение превращается в разочарование.
«Он предал ценности революции и сломил созданное им же огромное воодушевление», – выражает сожаление бывший директор благотворительного фонда «Мой шаг» Ованнес Казарян.
Его бывшие сторонники теперь с отвращением и беспомощностью наблюдают за раздроблением общества. Все говорят, что страна никогда еще не была настолько разобщенной.
«Пашинян вытаскивает из людей наихудшее, он создал атмосферу ненависти и гражданской войны», – возмущенно говорит Манучарян.
Бывшая активистка не может простить себя за помощь в вопросе получения власти Пашиняном.
«Это мой крест. Я буду нести его всю жизнь», – говорит она.
Такую же вину ощущает бывший друг премьер-министра Гегам Назарян.
«Это ощущение преследует меня», – говорит он.
Журналист вытаскивает из кармана старую фотографию. Семеро детей собрались в ряд от мала до велика у разноцветной стены: дочь, его два сына и дети Никола Пашиняна. Тогда они часто играли вместе. Абгар, младший сын Гегама Назаряна, на правой стороне фотографии. 27 сентября 2020 года он нес свою службу, когда началась война. Молодой человек погиб на второй день в возрасте 18 лет.
В прошлом месяце он явился ему во сне.
«Он сказал мне: «Отец, не вини себя. Ты ничего не мог сделать».
Журналист слегка поднимает голову: «Пашинян – единственный ответственный за смерть моего сына и тысяч других ребят, убитых на передовой. Именно он стал причиной этой войны своей непродуманной политикой».