Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եղել է մինչև 11 հազար վիրավոր և հիվանդ․ գնդապետ Գեղամ Փաշիկյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հոսպիտալներում և հիվանդանոցնում զինծառայողների, ոստիկանների, ԱԱԾ սահմանափահ զորքերի, կամավորների շրջանում եղել է մինչև 11 հազար վիրավոր և հիվանդ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 28-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետի տեղակալ, պլանավորման բաժնի պետ, գնդապետ Գեղամ Փաշիկյանը՝ ամփոփելով ռազմաբժշկական վարչության կատարված աշխատանքը պատերազմի ընթացքում։ Գնդապետ Փաշիկյանը ընդգծեց, որ պատերազմի օրերին մեծ ծանրաբերվածությամբ է աշխատել բժշկական անձնակազմը։
«55 տոկոսը ունեցել են թեթև վիրավորվումներ, 35 տոկոսը՝ միջին ծանրության վիրավորումներ, 7 տոկոսը՝ ծանր վիրավորումներ, 2 տոկոսը՝ ծայրահեղ ծանր վիրավորումներ»,-ասաց Փաշիկյանը։
ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Սահակ Օհանյանն իր հերթին նշեց, որ ներկայումս փաստացի բուժում է ստանում շուրջ 1500 զինծառայող, նրանք գտնվում են վերականգնողական արձակուրդում։
«Ներկայումս ունենք 885 արդեն իսկ առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի հաշմանդամներ։ Առաջին և երկրորդ կարգի հաշմանդամները օգտվում են զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի աջակցությունից»,-պարզաբանեց Օհանյանը։

В течение 44-дневной войны число раненых достигло 11 000
Во время 44-дневной войны в Арцахе было госпитализировано до 11 тысяч раненых и больных из числа военнослужащих, полицейских, служащих пограничных войск СНБ и добровольцев.
Об этом в воскресенье сообщил журналистам заместитель начальника военно-медицинского управления Минобороны РА, полковник Гегам Пашикян, подводя итоги работы, проделанной ведомством в ходе войны.
«У 55% из них были легкие ранения, у 36% – средней тяжести, у 7% – тяжелые ранения и у 2% – крайне тяжелые ранения», отметил он.
В свою очередь, начальник военно-медицинского управления ВС РА полковник Саак Оганян отметил, что в настоящее время фактически проходят лечение около 1500 военнослужащих, они находятся в реабилитационном отпуске.
«В настоящее время насчитывается 885 инвалидов первой, второй и третьей степени. Инвалиды первой и второй степени пользуются поддержкой страхового фонда военнослужащих», – пояснил Оганян.