«Փաշինյանը չի ցանկանում բաց թողնել իշխանությունը. նա քրեական հետապնդման մտավախություն ունի, ինչը գրեթե անխուսափելի է լինելու». Военное Обозрение-ն Փաշինյանի հնարավոր հրաժարականի և ԼՂ ապագայի մասին
Ադրբեջանի հետ պատերազմում պարտությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանն արագորեն կորցրել է ժողովրդականությունը: Այս մասին գրում է Военное Обозрение կայքը` նշելով, որ նրա վարկանիշը գործնականում անկում է ապրել:
«Փաշինյանը դարձել է ամենից շատ քննադատվող քաղաքական գործիչը հայկական աշխարհում. Փաշինյանին նախատում և անիծում են ամենուր` սկսած Լեռնային Ղարաբաղից ու Հայաստանից և վերջացրած աշխարհով մեկ տարածված սփյուռքով: Փաշինյանին չեն ներում պարտությունը պատերազմում և Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքի զգալի մասի զավթումը»,-ասվում է հոդվածում:
Աղբյուրը նկատում է, որ Փաշինյանը վերջերս հայտարարել է, որ հրաժարական կտա 2021 թվականի ապրիլին, որպեսզի թույլ տա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել: «Սակայն ամեն ինչ այնպես է թվում, որ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ չի ցանկանում բաց թողնել իշխանությունը: Եվ նրան կարելի է հասկանալ. նա քրեական հետապնդման մտավախություն ունի, ինչը գրեթե անխուսափելի է լինելու»,-գրում է հոդվածագիրը:
«Ի դեպ, խոսքն այժմ Փաշինյանի ճակատագրի մասին չէ, որն, իրականում, քչերին է հետաքրքիր, այլ առավել գլոբալ խնդրի` ի՞նչ է սպասվում Լեռնային Ղարաբաղին, եթե Փաշինյանը հեռանա պաշտոնից այս գարնանը: Գաղտնիք չէ, որ ԼՂՀ-ում Փաշինյանին, մեղմ ասած, չեն սիրում, այդ թվում և նրա համար, որ պատշաճ օգնություն չի հատկացրել Ղարաբաղին Ադրբեջանի հետ առճակատման պահին:
Փաշինյանի հրաժարականով որոշակի շրջանակներ Լեռնային Ղարաբաղում կարող են նաև ռևանշ իրականացնել, սակայն միայն Հայաստանի համակողմանի ներգրավվածության պայմանով` փորձելով վերադարձնել կորսված տարածքները: Սակայն եթե նույնիսկ Փաշինյանը հրաժարական տա, և Երևանի իշխանություններն անցնեն առավել վճռական և ռազմատենչ քաղաքականանության, քիչ հավանական է, որ ԼՂՀ-ն և Հայաստանն առաջինը կսկսեն նոր հակամարտությունը»,-գրում է աղբյուրը՝ նկատելով, որ ներկայում կողմերի ուժերը չափազանց անհավասար են:
Военное Обозрение-ն նաև կարևոր գործոն է համարում այն, որ նոր պատերազմին կտրականապես դեմ է տրամադրված Մոսկվան, իսկ ռուս խաղաղապահները, որոնք տեղակայված են Ղարաբաղում, Կրեմլի մտադրությունների լրջության լավագույն հաստատումն են: «Իհարկե, ռուս խաղաղապահների ներկայության մանդատը պետք է պարբերաբար երկարաձգել, սակայն այստեղ ևս շատ ավելին կախված կլինի Մոսկվայի և Բաքվի հարաբերություններից»,-վերլուծում է հոդվածագիրը:
Հեղինակը նշում է, որ Ղարաբաղում ներկա պահին տիրող իրավիճակի պահպանումն իրադարձությունների առավել հավանական զարգացումն է, և այդ իրավիճակի պահպանումը կտևի տարիներ, համենայն դեպս, եթե նոր գլոբալ իրադարձություններ տեղի չունենան կամ Ադրբեջանը չորոշի հարձակվել Ղարաբաղի` հայերի վերահսկողության տակ մնացած մասի վրա:
«Նման իրավիճակը կպահպանվի անկախ նրանից, թե ինչ ուժեր են գտնվում իշխանության ղեկին Երևանում` Փաշինյան կամ նրա հակառակորդները կամ նույնիսկ ԼՂՀ ռազմաքաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչները: Իրավիճակը կարող է փոխվել միայն այն դեպքում, եթե Երևանում իշխանության գան ուլտրաազգայնական ուժեր, սակայն դա քիչ հավանական է, և Մոսկվան էլ, ամենայն հավանականությամբ, թույլ չի տա նման սցենարի իրագործումը` պարզապես հայտնելով իր դիրքորոշումը:
Ինչ վերաբերում է առավել երկարաժամկետ հեռանկարին, ապա այստեղ ամեն ինչ կախված կլինի ոչ այնքան Հայաստանում տիրող իրավիճակից, որքան, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանային և անգամ համաշխարհային քաղաքական իրավիճակից: Ղարաբաղի ճակատագիրն այս առումով կլուծվի Մոսկվայում, Անկարայում, Վաշինգտոնում, բայց հաստատ ո՛չ Երևանում, ո՛չ էլ Բաքվում: Եվ Փաշինյանի քաղաքական ապագան ոչ մի կապ չի ունենա չճանաչված հանրապետության խնդիրների կարգավորման հետ»,- եզրափակում է աղբյուրը:

Никол Пашинян всё ещё очень не хочет упускать власть: он опасается уголовного преследования, которое станет практически неизбежным – «Военное обозрение»
После поражения в войне с Азербайджаном премьер-министр Армении Никол Пашинян стремительно потерял в популярности. Его рейтинг фактически обвалился, а сам он стал наиболее критикуемым политиком в армянском мире: Пашиняна ругают и проклинают везде, начиная от НКР и Армении и заканчивая многочисленными диаспорами по всему миру. Поражение в войне и захват Азербайджаном значительной части территорий, прежде контролировавшихся НКР, Пашиняну не прощают. Об этом пишет издание «Военное обозрение».
Сам премьер-министр недавно заявил, что в апреле 2021 года покинет свой пост, чтобы дать возможность провести досрочные парламентские выборы. Однако пока всё выглядит так, что Никол Пашинян всё ещё очень не хочет упускать власть. И его понять можно: он опасается уголовного преследования, которое станет практически неизбежным.
Карабах после Пашиняна: новая война или старая неопределенность?
Впрочем, сейчас речь не о судьбе Пашиняна, которая, в общем-то, мало кому интересна, а о более глобальной проблеме – что ждет Нагорный Карабах в том случае, если действующий премьер-министр покинет свой пост этой весной. Не секрет, что в НКР Пашиняна, мягко говоря, не любят, в том числе и за то, что он не оказал должной помощи Карабаху в момент конфронтации с Азербайджаном.
С отставкой Пашиняна определенные круги в НКР могут связывать и реванш, но лишь при условии всесторонней вовлеченности Армении в попытку возврата утраченных территорий. Однако крайне маловероятно, что даже если Пашинян уйдет в отставку и к власти в Ереване придут более решительные и воинственные политики, НКР и Армения первыми начнут новый конфликт.
Во-первых, силы сторон слишком неравные. Какими бы ни были амбиции и ущемленные национальные чувства армянских лидеров, но и в Ереване, и в Степанакерте прекрасно понимают, что еще один вооруженный конфликт может поставить окончательную точку в самой истории НКР.
Во-вторых, против новой войны категорически настроена Москва, а российские миротворцы, размещенные в Карабахе, являются лучшим подтверждением серьезности намерений Кремля. Правда, мандат на присутствие российских миротворцев нужно периодически продлевать, но и здесь гораздо больше будет зависеть от отношений Москвы и Баку.
Консервация ситуации в Карабахе – наиболее вероятное развитие событий
Поэтому более вероятен другой сценарий. В Карабахе может произойти консервация существующего положения, и эта консервация сохранится на годы, по крайней мере, если не произойдет каких-то новых глобальных событий или если Азербайджан не решит напасть на оставшуюся под контролем армян часть Карабаха.
Такое положение будет сохраняться вне зависимости от того, какие силы находятся у власти в Ереване – Пашинян ли, или его оппоненты, или даже выходцы из военно-политических кругов Нагорного Карабаха. Измениться ситуация может лишь в том случае, если в Ереване придут к власти совсем «отмороженные» ультранационалистические силы, но это крайне маловероятно, да и Москва, скорее всего, постарается не допустить такого сценария, просто заявив о своей позиции.
Что же касается более долгосрочной перспективы, то здесь все будет зависеть не столько от ситуации в самой Армении, сколько в целом от региональной и даже мировой политической обстановки. Судьба Карабаха в этом ключе будет решаться в Москве, в Анкаре, в Вашингтоне, но явно, что не в Ереване и не в Баку. И политическое будущее Пашиняна к решению всех проблем непризнанной республики не будет иметь никакого отношения.