Ալիևը հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը կմիավորի թյուրքական աշխարհը»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարծում է, որ Ղարաբաղում պատերազմի ավարտից հետո նոր հնարավորությունների շարքում ամենակարևորը տրանսպորտն է: Այս մասին գրում է minval.az կայքը:
«Պատերազմն ավարտվել է և դարձել է պատմություն: Նոր հնարավորություններ են ի հայտ եկել: Դրանց թվում, կարծում եմ, ամենակարևորը տրանսպորտային հնարավորություններն են»,-ասել է Ալիևը թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ:
Նա տեղեկացրել է, որ ներկայումս ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Զանգեզուրի միջանցքի հարցով:
«Այժմ Զանգեզուրը խաղալու է թյուրքական աշխարհը միավորելու դեր: Քանի որ Զանգեզուրով անցնող տրանսպորտի, կապի, ենթակառուցվածքների նախագծերը կմիավորեն ամբողջ թյուրքական աշխարհը, ինչպես նաև լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծեն այլ երկրների, այդ թվում`Հայաստանի համար»,-ասել է Ալիևը:
Ադրբեջանի նախագահը նշել է նաև, որ Հայաստանը երկաթուղային կապ չունի Ադրբեջանի հետ:
«Այդ կապը կարող է ստեղծվել Ադրբեջանի տարածքով: Հայաստանը երկաթուղային կապ չունի նաև հարևան Իրանի հետ: Նախիջևանի միջոցով այս կապը նույնպես կարող է ապահովվել»,-նշել է Ալիևը:

Алиев заявил, что «Зангезур будет играть роль объединения тюркского мира»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз предъявил претензии на Зангезур, назвав его «древней землей Азербайджана».
По его словам, в настоящее время «идет активная работа по Зангезурскому коридору».
«Сейчас древняя земля Азербайджана Зангезур будет играть роль объединения тюркского мира. Так как транспортные, коммуникационные, инфраструктурные проекты, проходящие через Зангезур, объединят весь тюркский мир, а также создадут дополнительные возможности для других стран, в том числе и для Армении», – сказал Алиев, выступая на неофициальном саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств, передает «Интерфакс-Азербайджан».
Отметив, что в настоящее время Армения не имеет железнодорожного сообщения со своим союзником Россией, он заявил, что «эта связь может быть создана через территорию Азербайджана. У Армении также нет железнодорожного сообщения с соседним Ираном. Посредством Нахиджевана эта связь также может быть обеспечена».
Алиев также отметил, что через Нахиджеван будет создан новый транспортный коридор, который свяжет Турцию, Центральную Азию с Европой.
«Азербайджан уже дал старт этой работе. Уверен, что страны-партнеры также воспользуются этими возможностями», – заявил он.