Փաշինյանի օգնական Աննա Վարդապետյանի գործով կզբաղվեն ՌԴ իրավապահները
ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի և նրա որդու՝ Ռաֆիկ Հայրապետյանի գործով Նիկոլ Փաշինյանի օգնական Աննա Վարդապետյանի կողմից ապօրինի միջամտության փաստի առթիվ հաղորդում կներկայացվի ՌԴ իրավապահներին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Հայրապետյանների փաստաբան Ամրամ Մակինյանից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ մամուլին հասանելի էր դարձել աղմկահարույց մի տեսանյութ, որով ապացուցվում է, որ նշված գործով Փաշինյանի օգնական Աննա Վարդապետյանի հետ համաձայնեցվել են մեղադրանքի որոշումները, ավելին՝ նա իրեն իրավունք է վերապահել խմբագրել ու ցուցումներ տալ քննիչին, թե ինչ մեղադրանք առաջադրի Հայրապետյաններին։
Մարտի 11-ին դատախազությունը հայտարարեց, որ մամուլի հրապարակումներն ուղարկվել են ԱԱԾ՝ նյութեր նախապատրաստելու, մինչդեռ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի համաձայն՝ պաշտոնատար անձանց, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից առերեւույթ կատարված հանցագործության դեպքերով նախաքննության կատարումը վերապահված է հատուկ քննչական ծառայությանը եւ ոչ թե ԱԱԾ-ին։ Թեև նյութերի նախապատրաստման ընթացքում կողմերը հաստատել են Աննա Վարդապետյանի և քննիչի նամակագրության փաստը, ԱԱԾ-ում որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին։
Երեկ փաստաբան Ամրամ Մակինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին ԱԱԾ որոշումը, ինչից պարզ է դառնում, որ նամակագրության և Վարդապետյանի կողմից «ուղղումներ« կատարելու հանգամանքը չեն հերքել կողմերը, ավելին՝ Վարդապետյանի էլեկտրոնային հասցեն ուղարկվել է ՔԿ նախագահի տեղակալի կողմից։ Ավելին՝ Վարդապետյանը ներգրավված է որպես փորձագետ։
Փաստաբան Ամրամ Մակինյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ «փորձագետն» ամենամեղմ բնորոշումն է, նրանք ծիծաղի առարկա են դարձնում ՀՀ-ում նախաքննությունը և իրավական համակարգն ընդհանրապես։
«Շատ շնորհակալ ենք ԱԱԾ-ից, որ հաստատեցին երկկողմանի կապը, հաստատեցին, որ Աննա Վարդապետյանն իրականում track changes-ով փոփոխություններ է կատարել այդ որոշման մեջ, հաստատեցին, որ ստացվել է Հայրապետյանների բանկային գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները»,-նշեց նա՝ հավելելով, որ օրենքով չարգելված բոլոր միջոցները կձեռնարկվեն։
Նա ընդգծեց, որ սա նոր Հայաստանի կոռուպցիոն դրսևորումների լավագույն օրինակն է, իսկ այս դասգրքային օրինակը պետք է ուղարկել Համալսարան, արդարադատության ակադեմիա, որ երեխաները սովորեն, թե ինչ չի կարելի անել։
Փաստաբանը նշեց, որ ԱԱԾ-ից պահանջել է ամբողջ նյութերը, որոնք ստանալուն պես կդիմի ՌԴ իրավապահ մարմիններին։ Հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք դատախազությունը ստուգել է քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման օրինականությունը և հաստատել այն, փաստաբանը նշեց, որ տեղեկություն չունի այդ մասին։ Բացի դա՝ Մակինյանը պատրաստվում է նաև բողոքարկել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին ԱԱԾ որոշումը՝ ՀՀ-ում քրեադատավարական ճանապարհն անցնելու համար։

Делом помощницы Пашиняна займутся правоохранительные органы РФ
Заявление будет представлено в российские правоохранительные органы в связи с незаконным вмешательством Анны Вардапетян, помощницы Никола Пашиняна, в дело бывшего президента Федерации футбола Армении Рубена Айрапетяна и его сына – Рафика Айрапетяна. Об этом «ФактИнфо» сообщил адвокат Амрам Макинян, представляющий интересы Айрапетянов.
Как уже ранее сообщило агентство, в распоряжении СМИ оказался видеоматериал, который доказывает, что решения по обвинению были согласованы с Анной Вардапетян, более того, она наделила себя правом редактировать и давать следователю указания по поводу того, какие обвинения предъявить Айрапетянам.
11 марта Прокуратура сообщила, что направила публикации в СМИ в Службу национальной безопасности для подготовки материалов. Между тем, согласно статье 190 Уголовно-процессуального кодекса РА, производство предварительного следствия по уголовным делам о предполагаемых преступлениях, совершенных должностными лицами, сотрудниками правоохранительных органов возложено на Специальную следственную службу, а не СНБ. Хотя при подготовке материалов стороны подтвердили факт переписки между Анной Вардапетян и следователем, в СНБ было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела. Накануне адвокат Амрам Макинян на своей странице в «Facebook» опубликовал решение СНБ об отказе в возбуждении уголовного дела, из которого следует, что обстоятельство, касающееся переписки и внесения Вардапетян правок, сторонами не было опровергнуто. Более того, электронный адрес Вардапетян был прислан заместителем председателя СК. Помимо этого, Вардапетян была задействована в качестве эксперта.
Адвокат Амрам Макинян в беседе с корреспондентом «ФактИнфо» отметил, что «эксперт» – самое мягкое определение. Они вообще превратили предварительное расследование и правовую систему в предмет насмешек.
«Мы благодарны СНБ, что подтвердили двустороннюю связь, подтвердили, что Анна Вардапетян в действительности внесла изменения в это решение при помощи track changes, подтвердили, что получили сведения об Айрапетянах, содержащие банковскую тайну», – отметил он, добавив, что будут предприняты все не запрещенные законом меры.
Он подчеркнул, что это – наилучший пример коррупционных проявлений в новой Армении. А этим, по его словам, хрестоматийным случаем, надо поделиться с университетом и Академией правосудия, чтобы дети усвоили, чего нельзя делать.
Адвокат отметил, что они затребовали у СНБ все материалы. По его словам, сразу же после их получения он обратится в правоохранительные органы РФ. Помимо этого, Макинян собирается обжаловать решение СНБ об отказе в возбуждении уголовного дела, чтобы пройти в РА путь, предусмотренный УПК.