Վարչական դատարանը քննեց Օնիկ Գասպարյանի գործով վարչապետ Փաշինյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը
ՀՀ վարչական դատարանը` դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, ապրիլի 2-ին քննեց Օնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին որոշումը վերացնելու վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Օնիկ Գասպարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը:
Նա նշեց, որ դատական նիստում ներկայացրել է իրենց առարկությունները միջնորդության հետ կապված:
Դատարանը միջնորդության քննարկումն ավարտեց, դրա վերաբերյալ կայացրած որոշումը կուղարկի դատավարության մասնակիցներին:
ՀՀ վարչական դատարանը` դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, մարտի 17-ին բավարարել էր Օնիկ Գասպարյանի հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին փաստաբանի միջնորդությունը, որով պահանջվել էր ճանաչել Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը:
Օնիկ Գասպարյանը մարտի 10-ին դիմել էր վարչական դատարան` իրավունքի ուժով ընդունված Հանրապետության Նախագահի՝ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրը, ինչը հաստատվել է 2021թ. մարտի 10-ի՝ վարչապետի՝ Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին հայտարարությամբ, առոչինչ ճանաչելու պահանջով:

Административный суд рассмотрел ходатайство представителя Никола Пашиняна по делу Оника Гаспаряна
Административный суд Республики Армения под председательством судьи Мгера Петросяна 2 апреля рассмотрел ходатайство представителя Никола Пашиняна об отмене решения об обеспечении иска по делу Оника Гаспаряна. Как передает «Арменпресс», об этом журналистам сообщил адвокат Оника Гаспаряна Арам Орбелян.
Адвокат отметил, что на судебном заседании он представил свои возражения в связи с этим ходатайством.
Суд завершил рассмотрение ходатайства, решение по нему направит участникам судебного процесса.
17 марта Административный суд Республики Армения под председательством судьи Мгера Петросяна удовлетворил ходатайство адвоката о применении меры по обеспечению иска Оника Гаспаряна, которым требовалось признать отсутствие правоотношения в освобождении Оника Гаспаряна с должности.
Оник Гаспарян 10 марта 2021 г. обратился в Административный суд с иском, требующим признать недействительным указ президента о его освобождение с должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил, который силой права вступил в силу 10 марта 2021 г.