Իսրայելի վարչապետը ժամանել Է կոռուպցիայի գործով դատին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն ժամանել Է Երուսաղեմի դատարան՝ կոռուպցիայի գործով դատին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին: Նշվում Է, որ ապրիլի 5-ին պետք Է լսեն վկաների ցուցմունքները, որոնք միագումար հասնում են ավելի քան 300-ի՝ մեղադրական եւ պաշտպանական կողմերից:
Գործակալության տվյալներով՝ Նաթանյահուին «1000»-ի եւ «2000»-ի գործերով մեղադրանքներ են առաջադրվել խարդախության եւ հասարակական վստահությունը խաբելու մեջ:
Առաջինը վերաբերում Է հոլիվուդյան պրոդյուսեր Առնոն Միլչինից Նաթանյահուի թանկարժեք նվերներ ստանալու կասկածներին: Դրանց փոխարեն, ինչպես ենթադրում Է հետաքննությունը, վարչապետը շահապաշտպանությամբ Է հանես եկել օլիգարխի անձնական եւ գործարար շահերի օգտին: Երկրորդ գործը վերաբերում Է երկրում խոշորագույն մեդիախմբերից մեկի՝ «Եդիոտ Ահրոնոտ»-ի սեփականատիրոջ հետ պայմանավորվելու վարչապետի փորձերին, որպեսզի այն բարեհաճորեն լուսաբանի պաշտոնում իր գործունեությունը՝ փոխարենն այնպիսի օրենք ընդունելու, որը սահմանափակում Է նրա մրցակցի՝ «Իսրայել խա-Յոմ» անվճար օրաթերթի հնարավորությունները: Ավելի վաղ ռադիո Sputnik-ը հաղորդել Էր, որ Ռուսաստանում աճել Է կոռուպցիոն հանցագործությունների թիվը:

Премьер Израиля прибыл в суд по делу о коррупции
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху прибыл в Суд Иерусалима по делу о коррупции, передает РИА «Новости».
Отмечается, что в понедельник должны заслушать свидетельские показания, которых в сумме более 300 от обвинения и защиты.
По данным агентства, Нетаньяху выдвинуты обвинения в мошенничестве и обмане общественного доверия по делам «1000» и «2000». Первое касается подозрений в получении Нетаньяху дорогостоящих подарков от голливудского продюсера Арнона Мильчина. В обмен на них, как полагает следствие, премьер лоббировал личные и деловые интересы олигарха, сообщает «Sputnik».
Второе дело касается попыток премьер-министра договориться с владельцем одной из крупнейших в стране медиагрупп «Едиот Ахронот» о благосклонном освещении его деятельности на своем посту в обмен на принятие закона, ограничивающего возможности ее конкурента – бесплатной ежедневной газеты «Исраэль ха-Йом».