ՊՆ-ն զոհերի թիվ է տրամադրել. Փաշինյանի հայտնած տվյալների հետ դրանք չեն համապատասխանում
Sputnik Արմենիան պաշտպանության և առողջապահության նախարարություններ հարցումներ էր ուղարկել հասկանալու համար, թե զոհվածների և դատաբժշկական փորձաքննության անձանց դիերի ու մասունքների թվային ինչ տվյալներ կան։ Ներկայացնում ենք պատասխանները։
Մարտի 31-ի դրությամբ արցախյան վերջին պատերազմի ժամանակ հաշվառվել է 3049 զոհված անձ։ Ի պատասխան Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցման` տեղեկացնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 20-ին Արագածոտնի մարզում հայտնել էր, որ պաշտոնապես հաստատված զոհերի թիվը 3250 է։ Ավելին, նրա խոսքով` 189 ծնող ԴՆԹ նմուշ են հանձնել և սպասում են պատասխանի։ Ստացվում է` Փաշինյանը 11 օր շուտ 201–ով շատ էր ասել զոհերի թիվը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հստակեցնում են` 3049 թիվը վերաբերում է և՛ զինծառայողներին, և՛ մարտական գործողություններին կամավոր հիմունքներով մասնակցած քաղաքացիական անձանց։
Առողջապահության նախարարություն նույնպես հարցում էինք ուղարկել` հետաքրքրվելով դատաբժշկական փորձաքննությունների ընթացքի մասին։ Ի պատասխան տրամադրել են մարտի 31-ի դրությամբ եղած տվյալները։
«Մարտի 31-ի դրությամբ կատարվել է 3723 դիակի և մասունքի դատաբժշկական փորձաքննություն։ Նույն օրվա դրությամբ առկա է 238 մարմնի և մասունքի փորձանմուշ, որոնք պետք է անցնեն հետազոտություններ»,–նշված է մեզ ուղղված գրության մեջ։
Սա, սակայն, չի նշանակում, որ այդ օրվա դրությամբ 3723 զոհ կա, քանի որ կան կրկնակի հետազոտության դեպքեր, ինչպես նաև հետազոտությունից հետո կարող է պարզվել, որ 1-2 մասունքները նույն անձին են պատկանում։
Բացի այդ, առողջապահության նախարարությունից հայտնում են նաև, որ մարտի 31-ի դրությամբ դատագենետիկական փորձաքննություններով նույնականացվել է 2302 զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մարմին և մասունք: Սա նույնպես չի նշանակում, որ այդքան անձի ինքնություն է նույնականացվել նույն սկզբունքով. մի քանի մասունք կարող են նույն անձինը լինել։
Կան նաև մի շարք դեպքեր, երբ զոհվածի դին միայն դատաբժշկական փորձաքննության է ենթարկվում, իսկ ԴՆԹ հետազոտումից ծնողները հրաժարվում են, քանի որ ակնհայտորեն ճանաչում են իրենց հարազատին։

Число погибших в Карабахе: как цифры Пашиняна расходятся с данными Минобороны и Минздрава
По состоянию на 31 марта 2021 года число погибших в ходе последней войны в Нагорном Карабахе составляло 3049. Об этом говорится в ответе Минобороны Армении на письменный запрос корреспондента «Sputnik Армения».
«Премьер-министр Никол Пашинян 20 марта в Арагацотнском марзе Армении сообщил, что официально подтвержденное число погибших составляет 3250 человек. Более того, по его словам, 189 родителей сдали образец ДНК и ждут ответа. Получается, что Пашинян заранее, за 11 дней, назвал число погибших, превышающих зарегистрированную цифру на 201 человек.
Как сказано в сообщении Министерства обороны Армении, цифра 3049 относится как к военнослужащим, так и гражданским лицам, добровольно участвовавшим в боевых действиях.
Мы отправили запрос также в Минздрав с целью уточнить ход проведения судмедэкспертизы. В ответ они предоставили данные по состоянию на 31 марта.
«По состоянию на 31 марта проведена судебно-медицинская экспертиза 3723 тел и останков. По состоянию на тот же день, есть образцы 238 тел и останков, которые необходимо исследовать», – говорится в письме.
Однако это не означает, что на тот день было 3723 погибших, так как есть случаи двойного исследования, кроме того, после экспертизы может выясниться, что разные фрагменты останков принадлежат одному и тому же человеку.
Кроме того, по сообщению Минздрава, по состоянию на 31 марта с помощью судебно-генетической экспертизы идентифицировано 2302 тела и останков погибших военнослужащих и гражданских лиц. Это также не означает, что личности стольких людей были идентифицированы по тому же принципу: несколько фрагментов останков могут принадлежать одному и тому же человеку.
Есть также ряд случаев, когда тело погибшего подвергается только судебно-медицинской экспертизе, а от ДНК-экспертизы родители отказываются, поскольку явно узнают своего родственника.
Добавим, по неофициальным данным количество жертв с армянской стороны достигает 4000», – сообщает «Sputnik Армения».