Պատվաստումից հետո բուժքրոջ մահը. Հիվանդանոցի երեք բուժաշխատողի մեղադրանք է առաջադրվել
Վրաստանի դատախազությունը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելուց հետո 27-ամյա բուժքույր Մեգի Բաքրաձեի մահվան հետաքննության շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրել Ախալցիխեի հիվանդանոցի երեք աշխատակցի՝ երկու բժշկի և մեկ բուժքրոջ:
Ինչպես պարզվել է, նրանք կեղծ ցուցմունքներ են տվել բուժքրոջը համապատասխան օգնություն ցուցաբերելու մասին, որի մոտ պատվաստվելուց հետո ալերգիկ ռեակցիա էր զարգացել: Ինչպես պարզվել է, բժիշկը, որը պետք է առաջնորդեր այս գործընթացը, իրականում հիվանդի կողքին չի եղել:
Լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, կեղծ ցուցմունքի համար մեղադրվող բժիշկը Վիոլետա Ինասարիձեն է: Դեպքից անմիջապես հետո, մի քանի լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցում, նա հայտարարել էր, որ Մեգի Բաքրաձեին «անհապաղ» ցուցաբերել են առաջին բուժօգնություն: Նա ասել էր, որ անձամբ ինքն է նրան ադրենալին ներարկել այն բանից անմիջապես հետո, երբ Մեգի Բաքրաձեն սկսել էր բողոքել պատվաստումից հետո ընդհանուր թուլությունից և քորից:
«Բժիշկներ Բ.Լ.-ին եւ Վ.Ի.-ին, ինչպես նաեւ բուժքույր Թ.Գ.-ին հետաքննությանը կեղծ տեղեկություններ տրամադրելու համար մեղադրանք է առաջադրվել»,-հայտնում են դատախազությունից: Եթե մեղավորությունն ապացուցվի, նրանց սպառնում է 2-ից 6 տարի ազատազրկում:
«Սույն քրեական գործով երեք բուժաշխատողներն էլ հարցաքննվել են որպես վկա և նախքան հարցաքննությունը սկսելը նախազգուշացվել են կեղծ վկայության համար քրեական պատասխանատվության մասին: Նրանք խոչընդոտել են արդարադատությանը և անձնական դրդապատճառներով հետաքննությանը տրամադրել են կեղծ ցուցմունքներ, որպեսզի չբացահայտվի, որ բժիշկ Վ.Ի.-ն հիվանդին առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելիս ներկա չի գտնվել նրա կողքին»,-նշում է դատախազությունը:
Մասնավորապես, ըստ Վ.Ի.-ի ցուցմունքի, հետիմունիզացիոն պալատում գտնվող Մեգի Բաքրաձեն, իբր, ստացել է համապատասխան բժշկական օգնություն անմիջապես այն բանից հետո, երբ նրա մոտ սկսվել է զարգանալ պատվաստանյութի կողմնակի ազդեցույթունը: Այս դեպքում, իբր, Վ.Ի.-ի, ինչպես նաև նրա ենթակայության տակ գտնվող այլ բուժաշխատակիցների կողմից օգնություն է ցուցաբերվել:
Այս տեղեկությունը հաստատվել է նաև Բ.Լ.-ի և Թ.Գ.-ի ցուցմունքներով: Սակայն, հետաքննությունը պարզել է, որ իմունիզացումից հետո Վ.Ի.-ին Մեգի Բաքրաձեին ոչ մի դեղորայք չի տվել, իսկ երբ բարդության զարգացումից հետո Բաքրաձեին շտապ բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել, նա ընդհանրապես այդ սենյակում չի գտնվել:
Ինչպես նշում է դատախազությունը, ամբաստանյալներն իրենց մեղավոր են ճանաչում: Դատախազությունը պատրաստվում է դիմել Թբիլիսիի քաղաքային դատարան` օրենքով սահմանված ժամկետներում խափանման միջոցը որոշելու միջնորդությամբ:
ՆԳՆ-ն շարունակում է քրեական գործի հետաքննությունը: Նախատեսված են համապատասխան հետազոտություններ` մահվան պատճառը պարզելու նպատակով:
Մեգի Բաքրաձեն մարտի 18-ին ծրագրված պատվաստումը կատարել էր երկրի հարավում գտնվող քաղաքի՝ Ախալցիխեի «Իմեդի» կլինիկայում: Նա պատվաստվել էր «Astrazeneca» պատվաստանյութով:
Ինչպես պնդում են բժիշկները՝ պատվաստումից 30 րոպե անց բուժքրոջ մոտ զարգացել էր ալերգիկ ռեակցիայի տեսքով կողմնակի ազդեցություն՝ անաֆիլակտիկ շոկ:
Ինչպես հաստատվում է, կլինիկայում եղել է ինչպես վերակենդանացման բաժանմունք, այնպես էլ բոլոր անհրաժեշտ դեղորայքը: Նրան տեղափոխել են վերակենդանացման բաժանմունք և ինտուուբացիա անցկացրել: Սակայն, երիտասարդ կնոջը չի հաջողվել գիտակցության բերել: Որոշվել է նրան տեղափոխել Թբիլիսի՝ Պետական բժշկական համալսարանի Առաջին համալսարանական կլինիկա: Մարտի 19-ին Մեգի Բաքրաձեն մահացավ, այդպես էլ դուրս չգալով կոմայից: Մեգի Բաքրաձեի դեպքը թերահավատության լուրջ ալիք է առաջացրել Վրաստանում պատվաստումների նկատմամբ: Դատախազությունը միջադեպի առթիվ հետաքննություն է սկսել:

Смерть медсестры после вакцинации: в Грузии трем сотрудникам больницы предъявлено обвинение
Прокуратура Грузии предъявила обвинение трем сотрудникам Ахалцихской больницы – двум врачам и медсестре, в рамках расследования дела о гибели 27-летней медсестры Меги Бакрадзе после прививки от коронавируса.
Как выяснилось, они дали ложные показания об оказании соответствующей помощи медсестре, у которой после прививки развилась аллергическая реакция. Как выяснилось, врача, которая должна была руководить этим процессом, на самом деле не было рядом с пациенткой.
По данным СМИ, врач, которая обвиняется в даче ложных показаний, это Виолета Инасаридзе. Сразу после случившегося в интервью нескольким СМИ она заявляла, что Меги Бакрадзе была «незамедлительно» оказана первая помощь. Она говорила, что лично сделала ей инъекцию адреналина сразу же после того, как Меги Бакрадзе стала жаловаться на общую слабость и зуд после прививки.
Врачам Б.Л. и В.И., а также медсестре Т.Г. была предъявлено обвинение за предоставление ложной информации следствию, – сообщает прокуратура. В случае доказательства вины им грозит от 2 до 6 лет тюрьмы.
Все трое сотрудников были допрошены в качестве свидетелей по указанному уголовному делу и перед началом допроса предупреждены об уголовной ответственности за дачу ложных показаний. Тем не менее, они воспрепятствовали правосудию и предоставили следствию ложные следствия по личным мотивам, чтобы не раскрывать, что врач В.И. не присутствовал при оказании первой помощи пациенту, отмечает прокуратура.
В частности, согласно показаниям В.И., Меги Бакрадзе, находившейся в постиммунизационной палате, якобы была оказана соответствующая медицинская помощь сразу после того, как у нее началось осложенение в виде побочной реакции на вакцину. При этом помощь якобы была оказана В.И., а также другими сотрудниками под ее руководством.
Эти сведения подтверждались также показаниями Б.Л. и Т.Г. Однако расследование показало, что В.И. не давала никаких препаратов Меги Бакрадзе после иммунизации, а когда ей оказывали неотложную медицинскую помощь после осложнения, ее вообще не было в этом помещении.
Как отмечает прокуратура, подсудимые признают себя виновными. Прокуратура собирается обратиться в Тбилисский городской суд с ходатайством об определении меры пресечения в установленные законом сроки.
МВД продолжает расследование уголовного дела. Запланированы соответствующие обследования для определения причины смерти.
Меги Бакрадзе 18 марта прошла плановую вакцинацию в клинике «Имеди» в Ахалцихе – городке на юге страны. Она привилась препаратом «AstraZeneca».
Как утверждают врачи, спустя 30 минут после прививки у медсестры проявился побочный эффект в виде аллергической реакции – анафилактического шока.
Как утверждается, в клинике была и реанимация, и все необходимые медикаменты. Ее поместили в реанимацию и интубировали. Однако молодую женщину не удалось привести в сознание. Было принято решение привезти ее в Тбилиси, в Первую университетскую клинику при Медицинском госуниверситете. Несмотря на это, 19 марта Меги Бакрадзе скончалась, не выходя из комы. Случай с Меги Бакрадзе породил серьезную волну скепсиса к вакцинации в Грузии. Прокуратура начала расследование случившегося.