Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են ԼՂ-ում տիրող իրավիճակը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ. քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը՝ հաշվի առնելով ապրիլի 7-ին կայացած հայ-ռուսական բանակցությունները: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ին՝ մեջբերելով Կրեմլի մամուլի հաղորդագրությունը:
«Շարունակվել է քննարկումը Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների համաձայն՝ դրա հետագա կայունացման վերաբերյալ: Մասնավորապես, առարկայական դիտարկման են ենթարկվել խաղաղության, անվտանգության և տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հարցերը, ինչպես նաև տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնման ընթացքը: Միևնույն ժամանակ հաշվի են առնվել ապրիլի 7-ին Մոսկվայում բարձրագույն մակարդակով կայացած ռուս-հայկական բանակցությունների արդյունքները»,-ասվում է հաղորդակցության մեջ:

Путин и Алиев обсудили по телефону ситуацию вокруг Нагорного Карабаха
Президент России Владимир Путин провел в четверг телефонный разговор с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым, во время которого лидеры обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
«Продолжено обсуждение ситуации вокруг Нагорного Карабаха, ее дальнейшей стабилизации в соответствии с заявлениями лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года», – говорится в сообщении.
Отмечается, что, «в частности, предметно рассмотрены вопросы обеспечения мира, безопасности и поступательного социально-экономического развития региона, а также ход работы по восстановлению транспортных коммуникаций».
«При этом учитывались итоги состоявшихся 7 апреля в Москве российско-армянских переговоров на высшем уровне», – подчеркнули в Кремле.
В пресс-службе добавили, что президенты России и Азербайджана условились «об активизации контактов в различных форматах».