ԱԽ-ի հրապարակած փաստաթղթերը ամբողջական չեն արտահայտում զեկույցների բովանդակությունը` խեղաթյուրելով իրականությունը. Օ. Գասպարյանը դիմել է ԱԺ նախագահին և խմբակցությունների ղեկավարներին
Armlur.am-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը դիմում-հայտարարություն է տարածել:
Հայտարարությունը՝ ստորև.
«ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պարոն Արարատ Միրզոյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պարոն Անդրանիկ Քոչարյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար, տիկին Լիլիթ Մակունցին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Գագիկ Ծառուկյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Էդմոն Մարուքյանին,
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական կոալիցիայի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի դադարեցումից հետո անցել է ավելի քան հինգ ամիս։ Այդ ողջ ընթացքում, մեր հասարակության տարբեր շերտերի մոտ բազմաթիվ հարցեր են կուտակվել` պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, ինչպես նաև զինադադարի կնքումից հետո տեղի ունեցած բազմաթիվ իրադարձությունների, դրանց համատեքստում ՀՀ և Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի և պետական ղեկավարման մարմինների կողմից ընդունված տարաբնույթ որոշումների և իրականացված գործողությունների վերաբերյալ։ Հանրային լրատվության միջոցները հեղեղված են տարաբնույթ տեղեկություններով, գնահատականներով, բացահայտումներով, դավադրապաշտական տեսություններով։ Դրան վերջին շրջանում ավելացել են որոշ պետական մարմինների կողմից հատվածաբար գաղտնազերծվող և հանրայնացվող տեղեկությունները (մասնավորապես` ԱԽ Քարտուղարության կողմից ս․թ․ ապրիլի 15-ին հրապարակված ԱԽ նիստերի արձանագրությունների ընտրովի հատվածները ,որոնք ամբողջական չեն արտահայտում զեկույցների բովանդակությունը` դրանով միտումնավոր խեղաթյուրելով իրականությունը, որն էժանագույն վարքագծի դրսևորում է ՀՀ գործող իշխանության կողմից)։
Այս ամենն իրական սպառանալիք է դարձել մեր ազգային անվտանգության համար, խարխլում է մեր հանրային համերաշխությունը, բարոյալքում է մեր զինված ուժերը և, որպես հետեւանք, խոցելի է դարձնում մեր պետությունը` թշնամու հետագա հնարավոր ոտնձգությունների առաջ։
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը ողջ այս ընթացքում առավելագույն զսպվածություն է դրսևորել այս հարցում, խուսափել է որևէ կերպ հանրայնացնել պատերազմին վերաբերող և պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվությունը, սակայն վերջին շրջանում ավելացող շահարկումները, որոշ պետական և քաղաքական գործիչների կողմից հնչեցվող անպատասխանատու հայտարարությունները և գաղտնի տեղեկատվության արտահոսքը անհրաժեշտ են դարձնում իրավականորեն կանոնակարգել անցած պատերազմին առնչվող բոլոր հանգամանքների պետական քննության գործընթացը՝ առավելագույն անաչառություն, համակարգվածություն և մասնագիտական խորություն ապահովելու նպատակով։ Այդ իսկ պատճառով դիմում եմ ձեզ՝ ՀՀ Սահմանադրության 108 Հոդվածի 4-րդ կետով ձեզ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ նախաձեռնելու 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ստեղծում։ Համոզված եմ, որ այդպիսի հանձնաժողովի աշխատանքը հնարավորություն կտա բացահայտել անցած պատերազմի հետ կապված հիմնական հանգամանքները, կարևոր դասեր քաղել ապագա հնարավոր ռազմական գործողություններին առավել արդյունավետ նախապատրաստվելու նպատակով, ինչպես նաև լիցքաթափել շիկացած հանրային մթնոլորտը։ Իմ կողմից պատրաստակամություն եմ հայտնում առավելագույնս օժանդակել ապագա քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին»։

«Обнародованные Совбезом сведения не отражают содержания докладов в полной мере, тем самым умышленно искажая действительность»: Оник Гаспарян обратился к спикеру НС и главам парламентских фракций
Оник Гаспарян обратился в парламент по вопросу создания комиссии для расследования обстоятельств войны
Генерал-полковник Оник Гаспарян выступил с заявлением. Он обратился к Национальному собранию, руководителям трех фракций, а также к председателю постоянной комиссии НС по обороне и безопасности Андранику Кочаряну. Об этом сообщает «ArmLur.am».
«Председателю Национального собрания РА, господину Арарату Мирзояну,
Председателю постоянной комиссии НС по обороне и безопасности, господину Андранику Кочаряну,
Руководителю фракции «Мой шаг» НС РА, госпоже Лилит Макунц,
Руководителю парламентской фракции «Процветающая Армения», господину Гагику Царукяну,
Руководителю парламентской фракции «Светлая Армения», господину Эдмону Марукяну,
С момента прекращения развязанной азербайджано-турецкой коалицией 27 сентября 2020 г. войны против Республики Арцах прошло более пяти месяцев. За все это время у разных слоев нашего общества накопилось множество вопросов – до войны, во время нее, а также многочисленных событий, имевших место после заключения перемирия, в их контексте различные решения и действия, осуществленные Вооруженными силами и органами государственного управления Республики Армения и Республики Арцах. Средства общественной информации наводнены различными сведениями, оценками, разоблачениями, теориями заговора.
К этому в последнее время добавились рассекреченные и обнародованные некоторыми государственными органами сведения (в частности, выборочные фрагменты протоколов заседаний СБ, опубликованные Секретариатом СБ 15 апреля с. г., которые не отражают содержания докладов в полной мере, тем самым умышленно искажая действительность, которая является проявлением дешевого поведения действующей власти РА).
Все это стало реальной угрозой для нашей национальной безопасности, подрывает нашу общественную солидарность, деморализует наши Вооруженные силы и, как следствие, делает уязвимым наше государство перед возможными посягательствами врага.
Генеральный штаб Вооруженных сил Армении в течение всего этого времени проявлял максимальную сдержанность в этом вопросе, избегая каким-либо образом обнародования информации о войне и данные, являющиеся государственной тайной, однако увеличение в последнее время спекуляций, безответственные заявления, озвучиваемые некоторыми государственными и политическими деятелями, и утечка секретной информации делают необходимым юридически регламентировать процесс государственного расследования всех обстоятельств, связанных с прошлой войной, с целью обеспечения максимальной объективности, координации и профессиональной глубины.
Поэтому обращаюсь к вам, чтобы в рамках полномочий, отведенных вам пунктом 4 статьи 108 Конституции РА, немедленно инициировать создание следственной комиссии НС по обстоятельствам 44-дневной войны 2020 года.
Уверен, что работа такой комиссии даст возможность выявить основные обстоятельства, связанные с прошедшей войной, извлечь важные уроки для более эффективной подготовки к будущим возможным военным действиям, а также разрядить накаленную общественную атмосферу.
Со своей стороны выражаю готовность максимально содействовать работе будущей следственной комиссии», – говорится в заявлении.