Իրանի ԱԳՆ-ում պատմել են Ռուսաստանի հետ համագործակցության պայմանագրի նախապատրաստման մասին
Թեհրանը եւ Մոսկվան աշխատում են համագործակցության նոր պայմանագրի վրա, որը կրելու Է համապարփակ բնույթ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն:
«Ուղեւորության ընթացքում (ապրիլի 13-ին Թեհրան ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի) պայմանավորվել են աշխատել համապարփակ համագործակցության փաստաթղթի վրա: Հենց որ տեքստը լինի, որը հնարավոր կլինի ստորագրել, փաստաթուղթը պարտադիր կստորագրվի»,-ասել Է Խաթիբզադեն, հանդես գալով ճեպազրույցում, որը հրապարակվել Է գերատեսչության Telegram-ալիքում: Նա ընդգծել Է, որ ներկայում գործում Է նախկին պայմանագիրը, որն ավտոմատ կերպով երկարացվել Է մարտին:
Փետրվարին Թեհրանում Ռուսաստանի դեսպան Լեւան Ճաղարյանը ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է, որ ՌԴ-ն բաց Է Իրանի հետ հարաբերությունների մասին նոր համաձայնագրի քննարկման համար: Ռուսաստանի եւ Իրանի միջեւ փոխհարաբերությունների հիմքերի եւ համագործակցության սկզբունքների մասին պայմանագիրն ստորագրվել Է 2001 թվականի մարտի 12-ին Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի եւ Իրանի այն ժամանակվա նախագահ Մոհամադ Խաթամիի կողմից: Պայմանագիրը կնքվել Է տասը տարի ժամկետով, այն ավտոմատ կերպով երկարացվում Է յուրաքանչյուր հինգ տարին մեկ, եթե պայմանագրի կողմերից ոչ մեկը մյուսին նախքան համապատասխան ժամանակաշրջանի լրանալն առնվազն մեկ տարվա ընթացքում գրավոր ձեւով չի ծանուցում դրա գործողությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В МИД Ирана рассказали о подготовке договора о сотрудничестве с Россией
Тегеран и Москва работают над новым договором о сотрудничестве, которое будет носить всеобъемлющий характер, заявил официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде, передает РИА «Новости».
«В ходе поездки (13 апреля главы МИД РФ Сергея Лаврова в Тегеран) условились работать над документом о всеобъемлющем сотрудничестве. Как только будет текст, который возможно будет подписать, документ обязательно будет подписан», – сказал Хатибзаде в ходе брифинга, публикуемого в «Telegram»-канале ведомства.
Он подчеркнул, что на настоящий момент действует прежний договор, автоматически продленный в марте.
В феврале российский посол в Тегеране Леван Джагарян сообщал РИА «Новости», что РФ открыта к обсуждению с Ираном нового соглашения об отношениях.
Договор об основах взаимоотношений и принципах сотрудничества между РФ и Ираном был подписан в Москве в 12 марта 2001 года российским лидером Владимиром Путиным и тогдашним президентом Ирана Мохаммадом Хатами.
Договор заключался сроком на 10 лет, продлевается автоматически каждые пять лет, если ни одна из сторон договора не уведомит другую в письменной форме не менее чем за один год до истечения соответствующего периода о своем намерении прекратить его действие.