«Գործ ունենք սանձազերծված ապօրինի հետապնդման հետ». Իսրայելում ՀՀ դեսպանի փաստաբանների հայտարարությունը
Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանի փաստաբանները հայտարարությամբ են հանդես եկել։ Սմբատյանին մեղադրանք է առաջադրվել. նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
«Դեռևս նախորդ տարի՝ հոկտեմբերի 15-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի վարչության քննիչի կողմից Իսրայելում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արմեն Սմբատյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը) 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի (հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը «փողերի լվացումը») 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն ձևակերպմամբ, թե շուրջ 13 տարի առաջ վերջինս օժանդակել է պաշտոնատար անձի կողմից լիազորությունների չարաշահմանը, ինչը դրսևորվել է, ուշադրություն, այդ պաշտոնատար անձի գործողությունները չկանխելով, ապա օրինականացրել է իբր հանցավոր ճանապարհով ստացված գույք։ Փաստենք նաև, որ ինչպես առաջին ատյանի դատարանը, այնպես էլ ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը արդեն հաստատել են այն պաշտոնատար անձին առաջադրված մեղադրանքի հիմնավոր կասկածի բացակայությունը, որին, իբր, անգործությամբ օժանդակել է դեսպան Արմեն Սմբատյանը։
Այս անհեթեթ մեղադրանքը կապված է Երևան քաղաքի Աբովյան 3 հասցեում գտնվող, «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական» հասարակական կազմակերպության սեփականությունը հանդիսացած շենքի օտարման գործընթացի հետ։ Այդ գործընթացը, սակայն, հետապնդել է մեկ նպատակ՝ ներգրավել ներդրումներ վթարային վիճակում գտնվող, քանդման վտանգի առաջ կանգնած պատմամշակութային արժեք հանդիսացող շենքը հիմնանորոգելու ուղղությամբ, և դա իրականացնել այնպես, որ «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական» հասարակական կազմակերպությունը հնարավորություն ունենա մշտապես իր գործունեությունը ծավալել այդ շենքում։ Արդյունքում, ներգրավված գումարներով շենքում իրականացվել են աննախադեպ հիմնանորոգման աշխատանքներ շենքի հիմքից սկսած, մինչև միջհարկային փայտյա բաժանարարների և տանիքի փոփոխում, ապա նաև կոսմետիկ վերանորոգում, ինչն իրականացվել է առանց շենքի պատմամշակութային արժեքին վնասելու։
Ընդ որում, շենքի օտարման գործընթացը իրականացվել է բացառապես օրինական ու բաց գործարքների միջոցով, իսկ դեսպան Արմեն Սմբատյանը երբեք շենքի սեփականատեր ընկերության բաժնետեր չի հանդիսացել ու չի հանդիսանում, ուստի «ապօրինի» ծագում ունեցող գույքն օրինականացնելու մասով մեղադրանքը, կարծում ենք, առհասարակ մեկնաբանման կարիք չունի։
Ինչևէ փաստենք, որ վեց ամիս առաջ առաջադրված մեղադրանքի մասին այսօր Քննչական կոմիտեի կողմից տարածված հաղորդագրությունն ինքնին վկայում է այն մասին, որ հերթական անգամ գործ ունենք սանձազերծված ապօրինի հետապնդման հետ։ Ընդ որում, ամենևին պատահական չէ, որ այդ հաղորդագրությունը համընկել է դեսպան Արմեն Սմբատյանի կողմից աշխատանքից ազատման ցանկության մասին պետության ղեկավարությանը հայտնելու հանգամանքի հետ։
Հ.Գ. Երևան քաղաքի Աբովյան 3 հասցեում գտնվող շենքը, որտեղ այսօր էլ գործունեություն է ծավալում «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական» հասարակական կազմակերպությունը, առաջին տասնամյակը չէ, որ գտնվում է տարբեր ժամանակներում «կշիռ» ունեցող անձանց բիզնես-հետաքրքրությունների տեսադաշտում։ Իսկ թե ներկա պահին «կշիռ» ձեռք բերած ո՞ր անձն է աչք դրել այդ շենքի վրա, կարծում ենք՝ պարզ կդառնա շատ մոտ ապագայում»,-ասված է դեսպանի փաստաբաններ Երվանդ Վարոսյանի և Լուսինե Սահակյանի տարածած հայտարարությունում։

Адвокаты посла Армении в Израиле Армена Смбатяна: «Имеем дело с незаконным преследованием»
Распространенное сегодня Следственным комитетом сообщение о выдвинутом 6 месяцев назад обвинении в отношении посла Армении в Израиле Армена Смбатяна само по себе свидетельствует о том, что мы в очередной раз имеем дело с незаконным преследованием. Об этом говорится в распространенном сегодня, 19 апреля, заявлении адвокатов посла Армении в Израиле.
В заявлении отмечается, что еще 15 октября прошлого года следователем управления города Еревана Следственного комитета РА послу Республики Армения в Израиле Армену Смбатяну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-308 (содействие злоупотреблению должностными полномочиями) и пункту 1 части 3 статьи 190 УК РА (легализация имущества, полученного преступным путем, отмывание денег). По версии следствия, около 13 лет назад последний содействовал злоупотреблению должностным лицом полномочий.
«Это абсурдное обвинение связано с процессом отчуждения здания общественной организации «Армянское общество культурного сотрудничества с зарубежными странами». Однако этот процесс преследовал одну цель – привлечь инвестиции для ремонта здания, находящегося в аварийном состоянии, стоящего перед угрозой сноса, являющегося историко-культурной ценностью, и осуществить это таким образом, чтобы общественная организация имела возможность постоянно осуществлять свою деятельность в этом здании. В результате, на привлеченные средства в здании были осуществлены беспрецедентные работы по капитальному ремонту, начиная с фундамента здания, до смены межэтажных деревянных разделителей и крыши, а затем и косметический ремонт, что было осуществлено без ущерба историко-культурной ценности здания. При этом процесс отчуждения здания был осуществлен исключительно посредством законных и открытых сделок, а посол Армен Смбатян никогда не являлся и не являлся акционером компании-собственника здания, поэтому обвинение в легализации имущества «незаконного» происхождения, думаем, вообще не нуждается в комментариях.
Отметим, что распространенное сегодня Следственным комитетом сообщение о выдвинутом 6 месяцев назад обвинении само по себе свидетельствует о том, что в очередной раз мы имеем дело с развязанным незаконным преследованием. При этом вовсе не случайно, что это сообщение совпало с тем обстоятельством, что посол Армен Смбатян сообщил руководству государства о желании уволиться с работы.
P.S. Здание, расположенное по адресу Абовяна 3 в Ереване, где и сегодня действует общественная организация «Армянское общество культурного сотрудничества с зарубежными странами», не первое десятилетие находится в поле зрения бизнес-интересов лиц, имеющих «вес» в разное время. Какой же человек, набравший на данный момент «вес», положил глаз на это здание, думаем, станет ясно в ближайшем будущем», – говорится в заявлении адвокатов.