Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակը հրաժարական է տվել
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Արչիլ Թալակվաձեն հրաժարական է տվել: Այս մասին նա հայտարարել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության գրասենյակում խորհրդարանական մեծամասնության հանդիպմանը հաջորդած ճեպազրույցի ժամանակ, գրում է Грузия Онлайн պորտալը:
«Հաշվի առնելով այն փաստը, որ մի քանի ամիս տևած լարված բանակցություններն ավարտվել են իմ և կուսակցության նախագահի միջև համաձայնությամբ. կարծում եմ, որ տեղին կլինի թողնել խոսնակի պաշտոնը և նշանակել մի մարդու, որը կգլխավորի խորհրդարանն ավելի չեզոք դիրքից: Ըստ այդմ, մենք որոշել ենք ռոտացիա կազմակերպել: Հիմա, երբ մենք խորհրդարանում ունենք ներկայացուցչական ընդդիմություն, ես կարծում եմ, որ իմ տեղը դահլիճում է` գործընկերներիս կողքին, այլ ոչ թե խոսնակի աթոռին»,-հայտարարել է Թալակվաձեն:
Թալակվաձեն հայտարարել է, որ իր համար մեծ պատիվ էր նախագահել 9-րդ և 10-րդ գումարումների խորհրդարանները: «Շնորհակալ եմ թիմին և մեր համաքաղաքացիներին աջակցության և համբերության համար: Մենք կշարունակենք համագործակցել և պայքարել ապագա հաջողությունների համար, և, անշուշտ, մենք նոր հաղթանակներ կունենանք և կապահովենք երկրի առաջընթացը»,-ավելացրել է Արչիլ Թալակվաձեն:

Арчил Талаквадзе покинул пост спикера парламента Грузии
Председатель парламента Грузии Арчил Талаквадзе подал в отставку. Об этом он заявил на брифинге по итогам заседания парламентского большинства в офисе правящей «Грузинской мечты», сообщает «Грузия Online».
«Учитывая тот факт, что несколько месяцев напряженных переговоров завершились соглашением, достигнутым мной и председателем партии, думаю, было бы уместным покинуть пост спикера и назначить человека, который будет руководить работой парламента с более нейтральной позиции. Соответственно, мы решили устроить ротацию. Теперь, когда у нас есть представительная оппозиция в парламенте, я считаю, что мое место в зале рядом с моими коллегами, а не в кресле спикера», – отметил он.
Талаквадзе заявил, что для него было большой честью председательствовать в парламентах 9-го и 10-го созывов.
«Благодарю коллектив и наших сограждан за поддержку и терпение. Мы продолжим работать вместе и бороться за будущий успех, и мы обязательно одержим новые победы и обеспечим стране прогресс», – добавил Арчил Талаквадзе.