«Այս իշխանությունը բոմբ է դրել է Սյունյաց աշխարհի տակ». Քաջարանի քաղաքապետ (տեսանյութ)
Սյունեցիների պահանջը հետեւյալն է՝ գտնել կարող ուժեր, որոնք կարող են գտնել լուծումներ՝ այդ հետեւանքները վերացնելու համար։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 26-ին, Քննչական կոմիտեի բակում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանը։
Նշենք, որ Քաջարանի քաղաքապետը հրավիրվել էր Քննչական կոմիտե։ Նրան առաջադրված մեղադրանքը փոխվել է։
«Սյունեցիներն այդ ամեն ինչի հետեւանքներն անմիջական կրողներն են։ Պետք չի այդ ամեն ինչը նստել, վերլուծել, խոսել»,-նշեց նա։
Անդրադառնալով սահմանների անվտանգությանն ու հակառակորդի կողմից հայկական դիրքեր վերցնելուն՝ Փարամազյանն ասաց. «Երբ դեկտեմբերի 17-ին Պաշտպանության նախարարը, բարձրաստիճան սպաները ժամանակ տվեցին հայկական կողմին, որ մենք լքենք դիրքերը, այդ ժամանակվանից մեր շահեկան դիրքերը մենք զիջեցինք թշնամուն։ Թշնամին բացարձակ տիրապետում է ցանկացած շահեկան դիրքի։ Այս իշխանությունը մի հատ բոմբ է դրել Սյունյաց աշխարհի տակ, ինչու չէ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տակ. չլինի Սյունիքը, ապա Հայաստանի Հանրապետության վրա տապանաքար պետք է դնենք։ Բոմբը դրել են, ֆիթիլը վառել են, ու այդ վառած ֆիթիլը գնում է, դա մի օր տրաքելու է մեր սերունդի տակ։ Մենք մտահոգված ենք, ՀՀ ժողովուրդն իրավունք չունի՞ մտածելու։ Սյունիքը չլինի, հերթով գալու են։ Այո, կրակոց է լինելու, ավելի վատ բաների ենք ականատես լինելու, մենք պատրաստ էլ ենք»։
Անդրադառնալով արտահերթ ընտրություններին եւ հարցին՝ արդյոք դա լուծման ճանապարհ համարո՞ւմ է, Փարամազյանն ասաց՝ իհարկե. «ՀՀ իշխանության պետք է գան այնպիսի մարդիկ, որոնք կարող են այդ հետեւանքները վերացնել, ու կան մարդիկ, այս իշխանությամբ ամեն ինչ չի փակված։ Այս իշխանության հետ հույս չունենք, տանուլ տված իշխանություն է։ Ո՞նց կարելի է այս իշխանության հետ նորից ճանապարհ անցնել, պետք չի նորից սխալը կրկնել, ժողովուրդն էլ պիտի այս ամեն ինչը գիտակցի, մենք պետություն ենք կորցնում»։

Мэр Каджарана: «Эта власть заложила под Сюник бомбу»
Требование жителей Сюника следующее: нужно найти способные силы для устранения этих последствий. Об этом заявил в беседе с журналистами во дворе Следственного комитета Армении 26 апреля мэр города Каджаран Манвел Парамазян.
Отметим, что Парамазяна пригласили в СК. Предъявленное ему обвинение изменено.
«Сюникцы – непосредственные жертвы последствий всего этого. Нет необходимости сидеть, анализировать и говорить обо всем этом», – отметил мэр.
Касаясь темы безопасности границ и захвата противником армянских позиций, Парамазян сказал: «Когда 17 декабря министр обороны, высокопоставленные офицеры дали армянской стороне время для того, чтобы покинуть позиции, именно с тех пор мы и уступили наши выгодные позиции врагу. Он владеет любой выгодной позицией. Эта власть заложила бомбу под Сюник, почему бы и нет – под всю Армению. Если не будет Сюника, то мы на Республику Армению должны поставить надгробие. Бомба подложена, фитиль зажжен, и этот зажженный фитиль «идет», однажды он взорвется под нашим поколением. Мы обеспокоены, а что народ Армении не может думать? Не будет Сюника, все пойдет по очереди. Да, будут выстрелы, мы станем свидетелями и худшего, мы готовы».
На вопрос, а считаете ли вы внеочередные выборы решением проблем, градоначальник ответил: «К власти в Армении должны прийти люди, способные устранить эти самые последствия, и таковые есть, этой властью не все закрыто. А с ней у нас нет никаких надежд, она все провалила. Как можно с такой властью вновь пройти путь? Не надо повторять ошибку, и народ должен все осознать, мы теряем государство».