ԵԽԽՎ զեկուցողը ԼՂ հակամարտության հումանիտար հետևանքներն ուսումնասիրելու նպատակով կայցելի Հայաստան
Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Միգրացիայի, փախստականների և բնակչության հարցերով հանձնաժողովի կողմից Փոլ Գավանը (Իռլանդիա) մայիսի 19-22-ը կայցելի Հայաստան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այցի ընթացքում նա տեղեկություններ կհավաքի «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» խորագրով իր զեկույցի համար:
Նա հանդիպումներ կունենա խորհրդարանականների, այդ թվում և Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի, տարբեր նախարարությունների աշխատակիցների հետ, ովքեր գործ ունեն հակամարտության հումանիտար հետևանքների հետ: Գավանը կհանդիպի նաև տեղահանվածների, գերիների ու անհետ կորածների ընտանիքների, հոգևոր առաջնորդներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ:
Այցը հնարավորություն կլինի՝ հասկանալու Հայաստանում տվյալ խնդրով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների դերն ու նշանակությունը, այդ թվում և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ու ՄԱԿ-ի գրասենյակների, մասնավորապես ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարի դերակատարումը:

Докладчик ПАСЕ посетит Армению для изучения гуманитарных последствий карабахского конфликта
Комиссия по вопросам миграции, беженцев и населения Парламентской ассамблеи Совета Европы с 19 по 22 мая направит в Армению докладчика ПАСЕ Пола Гавана (Ирландия). Как передает «Арменпресс», в ходе визита он соберет информацию для своего доклада «Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном».
Он проведет встречи с парламентариями, в том числе и с председателем Национального собрания Армении Араратом Мирзояном, с сотрудниками различных министерств, которые имеют дело с гуманитарными последствиями конфликта. Гаван встретится также с перемещенными лицами, с членами семей пленных и без вести пропавшим, с лидерами и представителями гражданского общества, а также с Защитником прав человека Армении Арманом Татояном.
Визит даст возможность понять роль и значение международных организаций, занимающихся данной проблемой в Армении, в том числе и роль Международного комитета Красного Креста и офисов ООН, в частности, Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев.