Շուրջ 160 հայ զինվոր գտնվում է Իրանում․ նրանց վերադարձի համար նախապայման են դրել․ Հրապարակ
Հրապարակ-ը գրում է․ Մեր հավաստի տեղեկություններով՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում է գտնվում շուրջ 160 հայ զինվոր։ Վերջերս իրանցի բարձրաստիճան զինվորականների՝ Հայաստան ժամանման առիթներից մեկն էլ հայ զինվորների վերադարձի հետ կապված հարցերը քննարկելն է եղել։
Մեզ պատմեցին, որ հայ զինվորները պատերազմի թեժ օրերին հատել են Իրանի պետական սահմանը և այդ ժամանակվանից գտնվում են այնտեղ՝ հայտնի չէ, թե որտեղ են գտնվում եւ ինչ կարգավիճակով։ Մեզ ասացին նաև, որ հայ զինվորների վերադարձի հետ կապված Իրանը ինչ-ինչ նախապայմաններ է ներկայացրել հայկական կողմին՝ ադրբեջանական օրինակը, փաստորեն, վարակիչ է եւ նրանք էլ են փորձում օգտվել «գերիներ» ունենալու հանգամանքից։
Մենք տեղեկությունը փորձեցինք պաշտոնապես ճշտել պաշտպանության նախարարությունից՝ հարցրեցինք՝ ճի՞շտ է, որ շուրջ 160 հայ զինվոր գտնվում է Իրանում, ՊՆ լրատվական վարչության ղեկավար Գևորգ Ալթունյանն ի պատասխան մեր հարցի, ասաց հետևյալը․ «Պաշտպանության նախարարությունն այս թեմայով մեկնաբանություն չունի»։
Մենք պաշտոնական պարզաբանման համար գրավոր հարցում ենք ուղարկել նաեւ արտաքին գործերի նախարարություն, և պատասխանը կներկայացնենք ստանալուն պես։
«Իրանում գեթ մեկ հայ զինվորի գտնվելու մասին տեղեկություններ մենք չունենք»,-«Արմենպրես»-ին ասացին ՀՀ ՊՆ-ից:

Около 160 армянских солдат находятся на территории Ирана – «Грапарак»
По достоверным сведениям газеты «Грапарак», на территории Ирана находятся 160 армянских военнослужащих. Одним из поводов для недавнего прибытия в Армению высокопоставленных иранских военных чиновников стало обсуждение вопросов, связанных с возвращением армянских солдат.
«Нам рассказали, что во время войны в Арцахе около 160 солдат пересекли иранскую границу и до сих пор остаются там. Неизвестно, где и в каком статусе их удерживает у себя Иран.
Нам также сообщили, что для возвращения армянских военнослужащих Иран якобы выдвинули определенные предусловия, фактически, пример Азербайджана заразителен, и они также пытаются воспользоваться наличием у себя пленных.
Мы попытались официально проверить информацию в Минобороны. Однако глава пресс-службы МО Геворк Алтунян в ответ на наш запрос заявил, что у ведомства нет комментариев по этому поводу.
Для официальных разъяснений мы также направили письменный запрос в МИД и представим ответ ведомства, как только получим его», – пишет газета.