Թուրքիան պատրաստ է աջակցել Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան եռակողմ համագործակցությանը. Էրդողան
Թուրքիան Վրաստանին համարում է տարածաշրջանային համագործակցության առանցքը և պատրաստակամություն է հայտնում աջակցել ցանկացած եռակողմ ձևաչափին, այդ թվում՝ Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ Անկարայում կայացած հանդիպման ավարտին:
«Թուրքիան Վրաստանին տեսնում է որպես տարածաշրջանային համագործակցության բանալի: Հավատում ենք, որ կկարողանանք տարբեր աշխատանքներ իրականացնել, որոնք կուժեղացնեն և կմեծացնեն խաղաղությունն ու կարևորությունը մեր տարածաշրջանում: Վերոնշյալում շատ կարևոր է Ադրբեջանի հետ եռակողմ համագործակցությունը: Մենք աջակցում ենք ցանկացած եռակողմ համագործակցության՝ լինի դա Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան, թե Վրաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա»,-ասել է Էրդողանը:
Թուրք ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ որոշում է կայացվել կարճատև ժամկետներում Վրաստանի մասնակցությամբ բարձրագույն ռազմավարական խորհրդի անցկացման մասին:

Эрдоган заявил, что Турция готова поддержать сотрудничество Грузии, Азербайджана и Армении
Турция считает Грузию ключом регионального сотрудничества и выражает готовность поддержать любой трехсторонний формат, в том числе и Грузия-Азербайджан-Армения. Об этом во вторник заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на пресс-конференции по итогам переговоров с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили в Анкаре, сообщает ТАСС.
«Турция видит Грузию в качестве ключа регионального сотрудничества. Мы верим, что сможем провести разные работы, которые усилят и увеличат важность и мир в нашем регионе. В рамках указанного очень важным является трехстороннее сотрудничество с Азербайджаном. Мы, Турция, поддерживаем любое трехстороннее сотрудничество, будь то Грузия-Азербайджан-Армения или Грузия-Азербайджан-Турция», – сказал Эрдоган.
Турецкий лидер также заявил, что было принято решение о проведении высшего стратегического совета с участием Грузии в кратчайшие сроки. Точная дата станет известна после того, как министерства иностранных дел обеих стран проведут соответствующие работы.
Премьер Грузии в свою очередь выразил надежду на то, что обе республики сумеют реализовать еще больше совместных проектов и углубить сотрудничество. Гарибашвили пригласил Эрдогана в Тбилиси.