Ինձ մեղադրում են այն ուժերը, որոնք իրենք են ԼՂ-ն դուրս թողել բանակցություններից. Քոչարյան
ՀՀ 2-րդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է իր օրոք Արցախը բանակցություններից դուրս մնալու մասին մեղադրանքներին։
Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ նախագահ է դարձել 1998 թվականի փետրվարին, պաշտոնը ստանձնել` ապրիլին, իսկ 1996 թվականի դեկտեմբերին կայացած Լիսաբոնյան գագաթնաժողովից հետո որևէ բանակցային գործընթաց չի եղել։
«Մինչ այդ, մոտ 1․5 տարի ինտենսիվ բանակցություններ են եղել ՀՀ առաջին նախագահի խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանի և Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևի խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեի միջև։ Ինտենսիվ բանակցություններ՝ առանց Ղարաբաղի։ Ես Ղարաբաղի նախագահն էի, և Ժիրայր Լիպարիտյանը երբ գալիս էր, կիսատ-պռատ ասում էր, թե ինչ է եղել։ Կամ խոսում էր Ղարաբաղի այն ժամանակվա արտգործնախարար Արկադի Ղուկասյանի հետ։ Բայց Ղարաբաղը ոչ մի մասնակցություն չի ունեցել այդ բանակցություններին։
1997թ․ հունվարին, երբ Ժիրայր Լիպարիտյանն ազատվել է աշխատանքից, նա մամուլի ասուլիս է տվել և հայտարարել․ «Մենք այս գործընթացն սկսել ենք Վաֆա Գուլուզադեի հետ, մտածելով, որ կօգնենք պրոցեսն արագացնելու հարցում, բայց ստացվեց հակառակը»,–հայտարարել է Քոչարյանը` հավելելով, որ այս կերպ բանակցային պրոցեսն առանց Ղարաբաղի սկսողն ու շարունակողն իր սխալն ընդունել է։
«Հիմա դրանից հետո մարդիկ ի՞նչ խղճով են ասում, որ ես եմ Ղարաբաղը բանակցություններից դուրս թողել։ Ուղղակի ստեղ խղճի հարց չկա, ստի և, այսպես ասենք, ուղղակի մշակույթի հարց է։ Հիմա եթե դու ի վիճակի ես ստել առանց կարմրելու, ուրեմն դա այնքան է սովորական քո համար, հա ստի, ի՞նչ»,–ասել է նա` հավելելով, որ իրեն այսօր մեղադրում են այն ուժերը, որոնք հենց իրենք են Ղարաբաղը դուրս թողել բանակցային գործընթացից։
Քոչարյանը նաև նշել է, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող են հրապարակել Լիպարիտյանի այդ մամուլի ասուլիսը, որպեսզի ժողովրդի համար հասանելի դառնա, թե ով է Ղարաբաղը դուրս թողել բանակցային գործընթացից։

Роберт Кочарян рассказал, когда именно Карабах перестал участвовать в переговорах
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что Нагорный Карабах не участвовал в переговорном процессе еще до его вступления в должность главы государства.
Кочарян напомнил, что стал президентом в 1998 году. Между тем, как отметил экс-глава государства, после Лиссабонского саммита в декабре 1996 года никакого переговорного процесса не было.
«По сути, весь 1997 год и до апреля 1998 года (я был избран президентом Армении в феврале 1998 года, но вступил в должность в апреле), то есть около полутора лет велись интенсивные переговоры между советником первого президента Республики Армения Жирайром Липаритяном и советником президента Азербайджана Вафой Гулузаде», – сообщил Кочарян на встрече с жителями Севана.
В то время, по словам Кочаряна, он занимал пост президента Карабаха, и Липаритян очень поверхностно представлял ему информацию о переговорах. Липаритян также беседовал с тогдашним главой МИД Карабаха Аркадием Гукасяном. Но власти Карабаха, как подчеркнул экс-президент, не принимали непосредственного участия в переговорах.
Второй президент также напомнил, что в январе 1997 года Липаритян (после освобождения от занимаемой должности) дал пресс-конференцию и заявил, что начал процесс с Гулузаде, надеясь на ускорение переговоров, но «получилось наоборот».
«Это – правда, основанная на фактах. Человек, начавший и продолживший этот процесс, признал свою ошибку. После всего этого как люди без зазрения совести утверждают, будто я вывел Карабах из переговоров. Если надо, мы можем снова опубликовать эти факты», – отметил Кочарян.
Напомним, оппоненты Кочаряна неоднократно обвиняли его в том, что именно второй президент Армении способствовал исключению представителя Нагорного Карабаха из переговорного процесса по урегулированию конфликта в рамках МГ ОБСЕ.