Քարոզարշավը կարող է խառնել բոլոր խաղաքարտերը
Քարոզարշավի մեկնարկի նախօրեին ընտրապայքարի մեջ մտած քաղաքական ուժերին պայմանական կարելի է բաժանել երկու մասի` ազդեցիկ և ֆոնային։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը:
Ազդեցիկները 4-ն են՝ «Հայաստան» դաշինքը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, մյուսները «երանգային» կամ «ֆոն» ստեղծող ուժերն են:
Վերջիններիս՝ սահմանված նվազագույն շեմը հաղթահարելու շանսերը խիստ կասկածելի են, գրեթե զրոյական, քանի որ չունեն համապատասխան ընտրազանգված: Քաղտեխնոլոգի խոսքով՝ նրանց բոլորի ստացած քվեների հանրագումարը չի կարող գերազանցել 7 տոկոսի շեմը:
«Նրանց քարոզարշավը հիմնականում լինելու է աղմկոտ, այսինքն` նրանք տարբեր լրատվամիջոցների հարցազրույցներ կտան, տարբեր քննարկումների կմասնակցեն, աղմուկ կբարձրացնեն և կխանգարեն միմյանց, բայց 4 ազդեցիկներին չեն խանգարի»,-ասաց նա:
Ազդեցիկ ուժերից հիմնական ֆավորիտները 2-ն են՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը և «Հայաստան» դաշինքը: Հենց նրանց միջև է լինելու վարչապետի պաշտոնի համար մղվող հիմնական պայքարը:
«Այդ երկու ուժերի համար հաղթանակը գին ունի. և՛ ՔՊ-ի, և՛ «Հայաստան» դաշինքի ղեկավարների համար գինը վարչապետի պաշտոնն է, ոչ թե 20-25-30-40, անգամ 49 մանդատ ստանալը»,-նշեց քաղտեխնոլոգը:
Նրա դիտարկմամբ՝ ԲՀԿ-ն կպայքարի Ազգային ժողովում այս պահին ունեցած տոկոսային հարաբերակցությունը պահպանելու, իսկ «Պատիվ ունեմ»-ը՝ խորհրդարանում որոշակի մանդատներ ստանալու համար:
Բադալյանի կարծիքով՝ բոլոր քաղաքական ուժերն էլ քարոզարշավի փուլ են մտնում բավականին լուրջ թերություններով: «Հայաստան» դաշինքն, օրինակ, իր քաղաքական լիդերի կերպարը ներկայացնելու խնդիր ունի: Գրագետ քարոզարշավի դեպքում միայն դաշինքը կարող է քվեների թիվն ավելացնել:
«Հայաստան» դաշինքին դեռևս չի հաջողվել լիարժեք ներկայացնել իր ղեկավարի կերպարը, որն այս պահի դրությամբ բավականին պահանջարկ ունի։ Այս երկու շաբաթվա ընթացքում նրանք կարող են այդ թերությունը վերացնել և բավականին հաջող արդյունք գրանցել»,-ընդգծեց նա։
«Քաղաքացիական պայմանագիրը», ըստ քաղտեխնոլոգի, հասկանալի պատճառներով, չի կարող որակյալ քարոզարշավ իրականացնել, հետևաբար՝ նրան այլ բան չի մնում, քան հասարակության մեջ նախկինների մասին վատ հիշողությունները թարմացնել:
«Պատերազմը, կապտուլյացիան… Փաշինյանը բավականին մեծ հակավարկանիշ ունի և քարոզարշավի հիմնական շեշտը դնում է նախկիններին քննադատելու վրա։ Հայաստանում կա մի ընտրազանգված, որը մերժում է նախկիններին, այդ իսկ պատճառով այդ խումբը հանդիսանալով իշխող քաղաքական ուժի հիմնական թիրախը՝ ընդունում է նաև նրա քարոզչությունը»,-հավելեց Բադալյանը։
Նրա կարծիքով՝ քարոզարշավի ընթացքում այս համամասնությունը կարող է փոխվել: Ամեն ինչ ավելի հստակ կլինի քարոզարշավի ավարտից հետո միայն, երբ քաղաքական ուժերի աշխատանքը հնարավոր կլինի արդեն գործնականում դիտարկել:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 20-ին։ Մասնակցության հայտ է ներկայացրել 26 քաղաքական ուժ։

Предвыборная кампания в Армении может спутать всем карты – политтехнолог
Политические силы, которые будут участвовать в предвыборной гонке, можно условно разделить на две группы – «силовые» и «фоновые». Несмотря на то, что фавориты гонки уже известны, предвыборная кампания может внести коррективы в расклад сил. Об этом политтехнолог Армен Бадалян заявил в интервью «Sputnik Армения».
«Силовых», у которых довольно большой вес, всего 4 – блок «Айастан», партия «Гражданский договор», блок «Честь имею» и партия «Процветающая Армения». Остальные силы создают лишь фон и не имеют особого влияния на электорат.
Вероятность того, что «фоновые» партии преодолеют минимальный порог для прохождения в парламент, вызывает большие сомнения. По словам политтехнолога, сумма набранных всеми ими голосов вряд ли превысит 7%.
«Они проведут шумную предвыборную кампанию, будут давать интервью разным СМИ, участвовать в различных дискуссиях, будут мешать друг другу, но не смогут воспрепятствовать 4 влиятельным силам», – считает Бадалян.
На его взгляд, фаворитами гонки выступают две силы – партия «Гражданский договор» и блок «Айастан» («Армения»). Именно между ними и развернется основная борьба за пост премьер-министра Армении.
«Для лидеров партии «Гражданский договор» и блока «Айастан» цена победы на этих выборах – пост премьер-министра, а не получение 20-40 или 49 мандатов», – пояснил политтехнолог.
По его наблюдению, партия «Процветающая Армения» поборется за сохранение нынешнего числа мест в парламенте, а блок «Честь имею» – за получение какого-то количества депутатских мандатов.
С точки зрения Бадаляна, у всех политических сил, вступающих в предвыборную борьбу, есть свои недочеты и проблемы. К примеру, у блока «Айастан» есть трудности, связанные с тем, как представить образ своего лидера. Если за предстоящие две недели представителям блока удастся устранить этот минус, то они смогут увеличить число своих сторонников и добиться успеха, считает он.
В свою очередь партия «Гражданский договор», по словам политтехнолога, по понятным причинам не может проводить качественную предвыборную кампанию, следовательно, ей ничего другого не остается, кроме как освежить в памяти избирателей негативные воспоминания о прежних властях.
«Война, капитуляция… У Пашиняна довольно высокий «антирейтинг» и основной акцент в его предвыборной кампании ставится на критике «бывших». В Армении есть электорат, который отвергает «бывших», и эта группа, выступая в качестве основной целевой аудитории правящей силы, принимает эту агитацию», – пояснил Бадалян.
Вместе с тем, по словам политтехнолога, в ходе предвыборной кампании это соотношение может существенно измениться.
Напомним, досрочные парламентские выборы в Армении назначены на 20 июня. Предвыборная кампания официально стартует 7 июня.