Հունաստանում գտել են ինը տարի առաջ գողացված Պիկասոյի կտավը
Հունաստանում գտել են Պաբլո Պիկասոյի «Կնոջ գլուխը» կտավը, որը Հունաստանի ազգային պատկերասրահից գողացել Էին ինը տարի առաջ: Այդ մասին հաղորդել Է BBC News-ը, վկայակոչելով Աթենքի ոստիկանությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նաեւ հաջողվել Է գտնել Փիթեր Մոնդրիանի «Հողմաղաց» նկարը, որը գողացել Էին Պիկասոյի կտավի եւ եւս մեկ ստեղծագործության հետ միասին: Հանցագործները մի քանի րոպեում երեք նկար են գողացել 2012 թվականին:
Կտավները գտել են այն բանից մի քանի ամիս անց, երբ ոստիկանությունը հայտարարեց, որ դրանք, ենթադրվում Է, մինչեւ այժմ գտնվում են Հունաստանում:
Պիկասոն «Կնոջ գլուխը» պատկերասրահին Է նվիրել 1949 թվականին՝ ի նշան Հունաստանի դիմադրությանը, որը նա ցուցաբերել Էր նացիստական Գերմանիային: Գեղանկարիչը կտավն ստեղծել Է 1939 թվականին:
Մայիսին Պիկասոյի «Պատուհանի մոտ նստած կինը» ստեղծագործությունը Christie՚s-ի աճուրդում վաճառվել Է 103,4 միլիոն դոլարով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Греции нашли украденную 9 лет назад картину Пикассо
В Греции нашли картину Пабло Пикассо «Голова женщины», украденную из Афинской национальной галереи 9 лет назад. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «BBC News» со ссылкой на полицию Афин.
Также удалось найти полотно «Ветряная мельница» Питера Мондриана, похищенное вместе с картиной Пикассо и еще одним произведением. Преступники за несколько минут украли три картины в 2012 году.
Полотна нашли через несколько месяцев после того, как полиция заявила о предположении, что они до сих пор находятся в Греции.
Пикассо подарил галерее «Голову женщины» в 1949 году, в знак признания греческого сопротивления нацистской Германии. Художник написал картину в 1939 году.
В мае произведение Пикассо «Женщина, сидящая у окна» было продано на аукционе «Christie's» за $103,4 млн.