Վրաստանի ԿԸՀ  նախագահ Թամար Ժվանիան հրաժարական է տվել
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Թամար Ժվանիան հրաժարական է տվել: Այս մասին նա գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Ես ուզում եմ տեղեկացնել հասարակությանը, որ որոշում եմ կայացրել 2021 թվականի հուլիսի 1-ից չերկարաձգել Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները, ինչը թույլ կտա քաղաքական կուսակցություններին ԿԸՀ-ի նախագահին ընտրել, նորացված ընտրական օրենսգրքով:
Չնայած նրան, որ օրենսդրության համաձայն՝ ես հնարավորություն ունեի ևս երկու տարի շարունակել գործունեությունս, կարծում եմ, որ Շառլ Միշելի համաձայնագրով ընդունված ընտրական կանոնակարգերը նոր իրողություն են բերել: Ըստ այդմ, ԿԸՀ-ի նոր նախագահի ընտրությունը նոր կանոնով կլինի լրացուցիչ, նպաստող գործոն լայն քաղաքական համաձայնության համար:
Վստահ եմ, որ իմ որոշումը կբարձրացնի քաղաքական ուժերի կառուցողական հարաբերությունների հնարավորությունը, ինչն իր հերթին կօգնի ընտրությունների վարչակազմին, առաջիկա ընտրական գործընթացներին և մեր երկրին ամբողջությամբ»,-գրել է Թամար Ժվանիան:
Թամար Ժվանիան Վրաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գլխավորում է 2013 թվականից։ Նա ԿԸՀ նախագահ է ընտրվել 2018 թվականի դեկտեմբերի 24-ին՝ երկրորդ ժամկետով։

Председатель ЦИК Грузии Тамар Жвания покинула свой пост
Председатель Центральной избирательной комиссии Грузии Тамар Жвания подала в отставку. Об этом Жвания написала на своей странице в «Facebook».
«Хочу проинформировать общественность, что я приняла решение не продлевать срок полномочий председателя Центральной избирательной комиссии Грузии с 1 июля 2021 года, что позволит политическим партиям избирать председателя ЦИК на основании обновленного Избирательного кодекса. Несмотря на то, что в соответствии с законодательством я могла проработать в администрации еще более двух лет, я считаю, что избирательные регуляции, принятые в соответствии с Соглашением Шарля Мишеля, открыли новую реальность. Соответственно, избрание нового председателя ЦИК в соответствии с новым правилом станет дополнительным фактором, способствующим широкому политическому согласию. Уверена, что мое решение увеличит возможность конструктивных отношений между политическими силами, что, в свою очередь, поможет избирательной администрации, предстоящему избирательному процессу и нашей стране в целом», – написала Тамар Жвания.
Тамар Жвания возглавляет Центральную избирательную комиссию Грузии с 2013 года. Она была избрана председателем ЦИК 24 декабря 2018 года на второй срок.