Ովքե՞ր են և ինչո՞վ են հայտնի պարգևատրվածները
Այսօր՝ հուլիսի 5-ին, Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ, մի շարք կոչումներ է շնորհել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ Պարգևատրվածների ցանկը շատ ուշագրավ է։
Եվ այսպես՝
ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության պետ Սարգիս Հովհաննիսյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի կոչում։ Սարգիս Հովհաննիսյանը մեկ բանով է հայտնի՝ քացով խփում էր ցուցարարին։ Այդ մասը տեսագրվել էր․ մամուլը դիմել էր ԱԱԾ-ին, պատասխանել էին, թե տեսանյութը կուսումնասիրեն և քայլեր կձեռնարկեն։ Տեսանյութը ուսումնասիրեցին, համոզվեցին, որ նման բան արել է և տվեցին գեներալի կոչում։
Դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանին շնորհվել է արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան։ Նա համակարգում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը: Ուշագրավ է, որ նա անձամբ խուսափում է հայտնել թե ինչպես են գոյացել ամուսնու դրամական միջոցներն ու ունեցվածքը, որը բավականին պատկառելի է։ Նրա ամուսինը 1 տարում 323 մլն դրամ արժողությամբ 2 բնակարանի համասեփականատեր է դարձել: Գույքի ձեռք բերման օրինականությունը քննարկման առարկա չի դարձել:
Սրբուհի Գալյանի անունն այդ պաշտոնում շրջանառվեց բավականին հնչեղ կերպով, երբ պարզ դարձավ, որ պատերազմի օրերին 10 մլն դրամ արժողությամբ ավտոմեքենա է նրա համար ձեռք բերվել՝ ծառայողական նպատակով: 50 մլն դրամ էլ տվել էին, որ առանձին նստավայր ունենա։
Մյուս պարգևատրվածը ՀՀ գլխավոր դատախազի մյուս տեղակալն է՝ Գևորգ Բաղդասարյանը, որին շնորհվել է արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան: Գևորգ Բաղդասարյանն անուրանալի ծառայություն է մատուցել այս իշխանությանը ու միանգամայն հասկանալի է, թե ինչպես եղավ, որ նա պաշտոնեական առաջխաղացումներ ունեցավ։ Նա ատամներով պաշտպանում էր սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման հակասահմանադրական գործը։ Դա մի գործ էր, որը հենց մտավ ՍԴ, անմիջապես ճանաչվեց հակասահմանադրական՝ անգամ Նիկոլ Փաշինյանի փոխած ՍԴ-ում։ Կոչումներն ու պաշտոնը դիտում ենք փոխհատուցում այն մասնագիտական մինուսի համար, որ գրանցել է Գևորգ Բաղդասարյանն այս գործի շրջանակներում։ Չէ՞ որ պրոֆեսիոնալը ի սկզբանե կհրաժարվեր մտնել հակասահմանադրական բեռի տակ, իսկ եթե ստիպված է եղել, ուրեմն ՍԴ որոշումից հետո ինքը անմիջապես կհրաժարվեր մեղադրանքից, հրաժարական կտար, ոչ թե կընկներ սար ու ձոր։
Բայց ոչ, դատախազությունը շարունակում է նույն գործելաոճը, ու Գևորգ Բաղդասարյանի նոր կոչումը նշանակում է, որ դեռ անելիք ունի։ Հիշեցնենք, որ Գևորգ Բաղդասարյանը ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետ էր։ Հայտնի սահմանադրական կարգի իբր տապալման գործը բացելու ժամանակ նա նշանակվեց մեղադրող դատախազ և ստացավ պաշտոնի բարձրացում՝ նշանակվեց Երևան քաղաքի դատախազ։ Իսկ 2020թ․ նշանակվեց գլխավոր դատախազի տեղակալ՝ հայտնի քրեական գործը պաշտպանելու արդյունքում։ Մարդը պաշտոնեական սանդուղքով առաջ է գնում։
Դատարանի դահլիճում կոկորդ էր պատռում, թե Շուշին հանձնող չէ, մունաթ էր գալիս, թե Շուշիի ազատագրման օրը ազատագրողներին դատելով չի նշանակում, թե ազատագրման համար են դատում։ Այնինչ, ի սկզբանե հասկանալի էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանին, Յուրի Խաչատուրովին, Սեյրան Օհանյանին մեդարյալի աթոռին նստացնելը Արցախը թշնամուն հանձնելու թատրոնի առաջին արարն էր։
ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում։ Արմեն Աբազյանի պաշտոնավարումը հատկապես կապիտուլյացիայից հետո խիստ անհասկանալի է։ Պատերազմից հետո նա մի քանի անգամ գաղտնիության պայմաններում հանդիպել է Ադրբեջանի ԱԱԾ տնօրենի հետ, բայց անհասկանալի է, թե ինչ հարց է լուծվել, որովհետև եթե թեման գերիների վերադարձն էր, Աբազյանը գոնե մեկ գերի չի կարողացել բերել։ Բայց նա գրանցել է մեծ ձախողումներ։
Մայիսի 12-ից Հայաստանի տարածքում են 1000-ից ավելի ադրբեջանցի զինվորներ․ արդեն երկու ամիս՝ մեր երկրից դոեւրս չեն գալիս, ամրացել են, խրամատներ են փորել, ապրում են մեր տարածքում։ Սա նաև ԱԱԾ պետի ձախողումն է։
Հաճախ ենք տեղեկանում, որ ադրբեջանցիներն առևտուր են անում Հայաստանի տարբեր խանութներում, մայրաքաղաքում լսում ենք ադրբեջաներեն խոսակցություններ։ Կան բազմաթիվ կասկածներ, որ Հայաստանը լցված է ադրբեջանցի գործակալներով։ Հայաստանում կան հատվածներ, որոնք վերահսկում են ադրբեջանցիները, և այդ տարածքներից կարող են ադրբեջանցիներ ներթափանցել մեր երկիր։
Եվ բնականաբար՝ խիստ անհասկանալի է ԱԱԾ տնօրեն Աբազյանին գեներալի կոչում տալը։
Փաշինյանի մանկության ընկերը՝ Վահե Ղազարյանը, ոստիկանության գեներալ-մայորի կորչում է ստացել։
Վահե Ղազարյանը միքանի բանով է հայտնի՝ Նիկոլ Փաշինյանին տրամադրում է 1500 ոստիկան, որպեսզի նա 200 մետր ճանապարհ կտրի և, ասենք, կառավարության շենքից գնա սոցապնախարարության շենք։ Վահե Ղազարյանն աչքի ընկավ նրանով, որ ոստիկանների համազգեստը հանում էր և սովորական քաղաքացիական հագուստով ուղարկում Նիկոլի միտինգին՝ մասովկա ապահովելու։ Երևանից ոստիկաններին ուղարկում էր Սյունիք՝ քվեարկելու։ Արդյո՞ք դրանց համար գեներալի կոչում են տալիս։ Իսկ գուցե նրա համար, որ մեր երկրում ամենաթողությունն այնքան շատ է, որ օր ու մեջ զենքով հա՞րց են լուծում, Երևանի կենտրոնում մա՞րդ են սպանում։
Ռազմական ոստիկանության պետ Աշոտ Զաքարյանը գեներալ-մայորի կոչում է ստացել: Այդ մարդու անունը համացանցում փնտրելիս միայն սկանդալներ ենք կարդում։ Օրինակ՝ կարդում ենք, որ Գյումրիում հունվարի 15-ին Վազգեն Մանուկյանի դեմ ակցիան է կազմակերպել՝ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ միասին։ Գյումրիից ադրբեջանական գերության մեջ գտնվողների հարազատներին համոզել էին, թե՝ պետք է ակցիա անեք, որ Նիկոլ Փաշինյանը բանակցի ու ձեր երեխեքին վերադարձնի։ Գրում են, թե Աշոտ Զաքարյանը էլի Անդրանիկ Քոչարյանի հետ զբաղվում էր եռաբլուր Նիկոլի երթը մարդաշատ դարձնելու համար՝ այն մարդկանց ստիպելով մասնակցել, որոնք ինչ-որ խախտումներ են թույլ տվել մարտադաշտում։
Սա՛ է այսօրվա պարգևատրումների պատկերը, պարգևատրվում են ձախողակները, պաշտոնյաներ, որոնք իրենց ոլորտներում զբաղված են եղել պետականաքանդ գործունեությամբ։ Իսկ ամենաուշագրավն այն է, որ Սահմանադրության հերն անիծողները պարգևատրվեցին Սահմանադրության հիման վրա։

Кто был награжден в связи с Днем Конституции и чем отличились?
Президент Армении Армен Саркисян сегодня, 5 июля, в связи с Днем Конституции присвоил ряд званий. Список награжденных весьма примечателен.
Итак:
Начальнику Службы государственной охраны СНБ Саркису Ованнисяну присвоено звание генерал-майора. Саргис Ованнисян известен лишь тем, что избивал демонстранта. Кадры попали в сеть, после чего представители прессы обратились в СНБ. Там ответили, что видеоматериал изучат и предпримут соответствующие шаги. Видео изучили, убедились, что избиение имело место и присвоили звание генерала…
Заместителю генпрокурора Србуи Галян присвоен чин государственного советника юстиции третьего класса. Она координирует управление по делам о конфискации имущества незаконного происхождения. Примечательно, что сама Галян не желает разъяснить, откуда денежные средства и имущество ее мужа: ее супруг за год стал совладельцем двух квартир стоимостью 323 млн драмов. Законность приобретения имущества не стала предметом рассмотрения.
Следующий награжденный – другой заместитель генерального прокурора РА Геворг Багдасарян, которому присвоен чин государственного советника юстиции третьего класса. Геворг Багдасарян оказал этой власти неоценимую услугу и вполне понятно, с чем связан его карьерный рост. Он изо всех сил защищал антиконституционное дело о предполагаемом свержении конституционного строя. Речь об уголовном деле, которое при рассмотрении в КС сразу же было признано антиконституционным. При этом вердикт вынес КС, состав которого сменил сам Никол Пашинян. Звание и должность мы рассматриваем как компенсацию за профессиональный минус, который продемонстрировал Геворг Багдасарян в рамках этого дела. Ведь профессионал изначально отказался бы от антиконституционного уголовного дела, а если был вынужден, то после решения КС сразу же отказался бы от обвинения, подал бы в отставку, а не продолжил бы упорно искать пути предъявления другого обвинения.
Но нет, прокуратура продолжает тот же стиль работы, и новое звание Геворга Багдасаряна означает, что ему еще предстоит немалая работа. Напомним, Геворг Багдасарян был начальником Управления по защите обвинения и обжалованию судебных актов Генеральной прокуратуры РА. Во время открытия дела о якобы свержении известного конституционного строя он стал представителем стороны обвинения и получил повышение – был назначен прокурором города Ереван. А в 2020 году был назначен заместителем генерального прокурора.
В зале суда Багдасарян буквально кричал о том, что не из тех, кто сдал бы Шуши, что судить освободивших Шуши в День освобождения города, не означает, что их судят за его освобождение. Между тем изначально было понятно, суд над Робертом Кочаряном, Юрием Хачатуровым, Сейраном Оганяном был началом «театрального представления» по передаче Арцаха врагу.
Директору СНБ Армену Абазяну присвоено воинское звание генерал-майора. Пребывание Армена Абазяна на данном посту непонятно, особенно после акта о капитуляции. После войны он несколько раз в условиях секретности встречался с главой СНБ Азербайджана, однако непонятно, какой вопрос был решен, поскольку если обсуждалась тема возвращения пленных, то Абазян не смог вернуть хотя бы одного пленного. А вот провалов сколько угодно.
С 12 мая на территории Армении находятся более 1000 азербайджанских солдат. Они не покидают нашу страну уже два месяца, укрепляют свои позиции, роют траншеи, живут на нашей территории. Это провал в том числе начальника СНБ…
Часто слышим о том, что азербайджанцы делают покупки в тех или иных магазинах Армении, в Ереване слышим разговоры на азербайджанском языке. Есть многочисленные подозрения, что в Армении полно азербайджанских агентов. В РА есть территории, которые контролируют азербайджанцы, и с этих территорий они могут спокойно проникнуть в нашу страну.
И, естественно, что в подобной ситуации крайне непонятно присвоение звания генерала начальнику СНБ Абазяну.
Друг детства Пашиняна, Ваге Казарян, тоже получил звание генерал-майора полиции. Ваге Казарян известен лишь тем, что заботиться о том, чтобы 1500 полицейских, обеспечивали безопасность Никола Пашиняна, когда он посещает министерства или другие корпусы правительства, то есть, должен прошагать около 200 метров…Ваге Казарян отличился также тем, что поручил полицейским снять свою форму и в гражданской одежде отправиться на предвыборные митинги Пашиняна для обеспечения масовки. Полицейских также из Еревана отправляли в Сюник голосовать… За это ему присвоили звание генерала? А может за то, что в нашей стране царит такая вседозволенность, что вопросы уже решаются посредством оружия, в центре Еревана убивают человека?
Начальник Военной полиции Ашот Закарян получил звание генерал-майора. С именем данного человека связаны только скандалы. Например, пресса пишет, что Закарян вместе с Андраником Кочаряном (депутат от «Моего шага» – ред.) 15 января организовал в Гюмри акцию против Вазгена Манукяна (родственников находящихся в азербайджанском плену гюмрийцев тогда убедили, что нужно провести акцию, чтобы Никол Пашинян вел переговоры и вернул ваших детей). Пишут, что Ашот Закарян с тем же Андраником Кочаряном позаботились о том, чтобы шествие Никола Пашиняна в воинский пантеон «Ераблур» было многолюдным. Согласно СМИ, Закарян заставил участвовать в нем тех людей, которые допустили какие-то нарушения на поле боя.
Такова картина сегодняшних награждений. Награждаются люди, имеющие провалы, чиновники, которые были заняты разрушением государства. А самое примечательное то, что топчущие Конституции лица были награждены на основе Конституции.