ԱՄՆ-ն ողջունել է Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատ արձակումն ու կոչ արել վերադարձնել մյուսներին
Միացյալ Նահանգները ողջունում են Ադրբեջանի կողմից հուլիսի 3-ին 15 հայ գերիների ազատ արձակումը և նրանց վերադարձը Հայաստան։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը:
«Մենք նաև ողջունում ենք մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով Ադրբեջանին տեղեկություններ փոխանցելու Հայաստանի որոշումը։
Այս գործողությունները հաջորդեցին հունիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատ արձակմանը և մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով տեղեկություններ տրամադրելու Հայաստանի որոշմանը։ ԱՄՆ աջակցությամբ իրականացված այս քայլով, որին իր նպաստն էր բերել Վրաստանը, հիմք դրվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա համագործակցությանը։ Միացյալ Նահանգները նաև գնահատում է տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելուն ուղղված Ռուսաստանի ջանքերը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Միացյալ Նահանգները շարունակում է կոչ անել վերադարձնել բոլոր գերիներին և փոխանակել հակամարտության շրջաններում արդյունավետ ականազերծում իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները։ «Մենք պատրաստ ենք աջակցել համագործակցությանն ու տարածաշրջանում դեռևս չլուծված հարցերի կարգավորմանը։ Մենք նաև շարունակում ենք հորդորել Հայաստանին ու Ադրբեջանին վերականգնել առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ բանակցելով հակամարտության համապարփակ ու կայուն քաղաքական կարգավորումը»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ։

США приветствуют освобождение армянских военнопленных и призывают возвратить и остальных
Соединенные Штаты приветствуют освобождение Азербайджаном 3 июля 15 пленных армян и их возвращение в Армению. Как сообщает «Арменпресс», заявление по этому поводу распространило посольство США в Армении.
«Мы также приветствуем решение Армении предоставить Азербайджану информацию, содействующую гуманитарному разминированию.
Эти действия последовали за освобождением Азербайджаном 12 июня захваченных в плен армян и решением Армении предоставить информацию для содействия гуманитарному разминированию. Этим шагом, осуществленным при содействии США, в исполнение которого свой вклад внесла и Грузия, была заложена основа для дальнейшего сотрудничества между Арменией и Азербайджаном. Соединенные Штаты высоко оценивают и усилия России по укреплению региональной стабильности», – говорится в заявлении посольства США.
Соединенные Штаты продолжают призывать к возвращению всех военнопленных и обмену информацией, необходимой для эффективного разминирования в зонах конфликта.
«Мы готовы поддержать сотрудничество и решение неразрешенных вопросов в регионе. Мы продолжаем призывать Армению и Азербайджан возобновить предметные переговоры под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, вести переговоры о всеобъемлющем и прочном политическом урегулировании конфликта», – говорится в заявлении.