Իրավապահ մարմինները սպառնալիքով ստիպում են տալ ցուցմունքներ ընտրակաշառքի վերաբերյալ. Սյունիք է գործուղվել աշխատանքային խումբ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվել են բողոքներ, որ վերջին օրերին Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի տարբեր բնակիչների իրավապահ մարմինները բերման են ենթարկում և հարկադրում տալ իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունքներ: Այս մասին առկա են նաև հրապարակումներ համացանցում, որոնք այսօր կուղարկվեն Դատախազություն՝ քննության նպատակով։
Ըստ բողոքների՝ տարբեր ժամանակահատվածում, այդ թվում՝ 2021 թվականի ընթացքում, բնակիչները համայնքային մարմիններից ստացել են սոցիալական աջակցություն, սակայն իրավապահ մարմինները, այդ թվում՝ Ոստիկանության ծառայողները, իրենց առանց հիմքերի բերման են ենթարկում Ոստիկանություն, զրկում են ազատությունից ժամեր շարունակ, հարկադրում են տալ ուղղորդված ցուցմունքներ այն մասին, որ Գորիս խոշորացված համայնքի ղեկավարը, Քարահունջ, Որոտան բնակավայրերի ղեկավարներն իրենց սոցիալական աջակցությունը տվել են որպես ընտրակաշառքներ: Ահազանգեր կան նաև այն մասին, որ բնակիչներին ստիպում են տալ ցուցմունքներ մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ ևս:
Բնակիչների պնդմամբ՝ իրենց մշտապես ստացել են սոցիալական աջակցություն, և դրանք որևէ առնչություն չունեն ընտրությունների, Վարչապետի պաշտոնակատարին կամ այլ քաղաքական ուժի ղեկավարի օգտին քվեարկելու կամ չքվեարկելու հետ:
Ըստ ահազանգերի՝ հատկապես ճնշումներ են գործադրում կանանց նկատմամբ, տրվում են իրավապահ մարմինների պահանջած ցուցմունքները չներկայացնելու համար իրենց կամ ամուսիններին Երևան տեղափոխելու, ձերբակալելու կամ կալանավորելու սպառնալիքներ:
Նկատի ունենալով բողոքներն ու ահազանգերը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից խումբ է գործուղվել Սյունիքի մարզ՝ բնակիչների իրավունքների պաշտպանության հարցերը տեղում ստուգելու, անհրաժեշտ հանդիպումներ ունենալու և միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ այսօր այցեր կիրականացվեն նաև կալանավորված՝ Քարահունջ, Որոտան վարչական շրջանների ղեկավարներին: Այսօր այց կիրականացվի նաև Քաջարան համայնքի ղեկավարին՝ քրեակատարողական հիմնարկ:

Получены жалобы, что в Сюнике правоохранительные органы угрозами принуждают дать показания о даче взятки – омбудсмен
Защитнику прав человека (омбудсмену) Армении представлены жалобы, согласно которым в последние дни правоохранительные органы подвергают приводу различных жителей общины Горис Сюникского марза и принуждают давать показания, не соответствующие действительности.
Как сообщают из офиса омбудсмена, об этом есть также видеоматериалы в социальной сети, которые сегодня будут направлены в прокуратуру с целью расследования.
«Согласно жалобам, в различные периоды, в том числе в 2021 году, жители получили от общинных органов социальную помощь. Однако правоохранительные органы, в том числе служащие полиции, без основания подвергают их приводу в полицию, на протяжении часов лишают свободы, принуждают дать показания о том, что руководитель укрупненной общины Горис, главы населенных пунктов Караундж и Воротан предоставили им социальную помощь в качестве избирательной взятки. Есть также сигналы о том, что жителей заставляют дать показания также по ряду других вопросов.
По утверждению жителей, они всегда получали социальную помощь, и это не имеет никакого отношения к выборам, к голосованию за и.о. премьер-министра или руководителя другой политической силы, или отказа голосовать.
Согласно сообщениям, особенное давление оказывается на женщин, звучат угрозы доставить их или их мужей в Ереван, задержать или арестовать, если не будут даны показания, которые требуют правоохранительные органы.
Принимая во внимание сообщения и сигналы, в Сюник командирована группа аппарата Защитника прав человека для проверки на месте вопросов защиты прав жителей, проведения необходимых встреч и принятия соответствующих мер.
По поручению омбудсмена Армении, сотрудники аппарата посетят сегодня арестованных руководителей административных районов Караундж и Воротан. Сегодня состоится также визит в уголовно-исполнительное учреждение для встречи с руководителем общины Каджаран», – говорится в сообщении.