Հակառակորդը կրակ է բացել Գեղարքունիքի հատվածում․ ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով հայկական կողմն ունի 3 վիրավոր
Հուլիսի 23-ին, ժամը 17։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Դրան նախորդել են կրակահերթեր հենց իրենց՝ ադրբեջանական մարտական հենակետերում, ինչը կարող է պայմանավորված լինել ադրբեջանցի զինվորականների միջև տեղի ունեցած՝ միջանձնային բնույթ կրող միջադեպով։ Դրա մասին է խոսում նաև փաստը, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն իր հաղորդագրության մեջ նշում է, թե հայկական կողմի բացած կրակից հետո ադրբեջանցի զինվորական է զոհվել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակազդող գործողությունների չի դիմել մինչև այն պահը, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել հայ դիրքապահների ուղղությամբ։
Ադրբեջանական կողմի հերթական սադրանքի արդյունքում սկսված ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային թեթև վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ 3 զինծառայող։ Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքը։ Իրադրության սրման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա։

В результате азербайджанской провокации ранены трое армянских военнослужащих
23 июля около 17:00 вооруженные силы Азербайджана открыли огонь по армянским позициям, расположенным на участке Гегаркуникского марза армяно-азербайджанской границы. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Как отмечается в сообщении, этому предшествовала стрельба на азербайджанских боевых позициях, которая может быть связана с межличностным инцидентом между азербайджанскими военными.
Об этом говорит тот факт, что Министерство обороны Азербайджана в своем сообщении отмечает, что в результате огня, открытого армянской стороной, был убит азербайджанский солдат.
«Министерство обороны Армении заявляет, что не принимало ответных мер до того момента, пока вооруженные силы Азербайджана не открыли огонь по армянским позициям. В результате очередной провокации азербайджанской стороны трое военнослужащих Вооруженных сил Армении получили огнестрельные ранения. Их жизни ничего не угрожает. Министерство обороны Армении решительно осуждает очередную провокацию вооруженных сил Азербайджана. Вся ответственность за обострение ситуации ложится на военно-политическое руководство Азербайджана», – отмечается в сообщении.