Հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր մուտացիա
Անգլիայի հանրային առողջապահական գործակալության բժիշկները բրիտանացիների մոտ կորոնավիրուսի նոր տեսակ են հայտնաբերել: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում տալով Mirror-ին:
«Մինչ օրս ամբողջ երկրում հայտնաբերվել է B.1.621 մուտացիայով վարակվելու 16 դեպք: Դրանց մեծ մասը կապված են արտերկիր ուղևորությունների հետ», - նշել են փորձագետները:
Գործակալության բժիշկներն այժմ լաբորատոր հետազոտություններ են կատարում ավելի լավ հասկանալու համար նոր մուտացիայի ազդեցությունը վիրուսի վարքի վրա:
Բժիշկները դեռ հաստատ չգիտեն, թե արդյոք B.1.621 շտամը նվազեցնում է պատվաստանյութերի արդյունավետությունը:

Обнаружена новая мутация коронавируса
Врачи из агентства Общественного здравоохранения Англии (PHE) нашли новый штамм коронавируса у британцев. Как передает РИА «Новости», об этом пишет «Mirror».
«На сегодняшний день по стране выявили 16 случаев заражения мутацией B.1.621. Большая часть из них связана с поездками за границу», – сказали специалисты.
Сейчас врачи из PHE проводят лабораторные анализы этого варианта SARS-CoV-2, чтобы лучше понять влияние мутации на поведение вируса.
Медики пока точно не знают, снижает ли штамм B.1.621. эффективность вакцин.
В мире на данный момент наиболее распространена «дельта» мутация коронавируса. Ее уже идентифицировали почти во всех европейских странах. Во Всемирной организации здравоохранения отметили, что она будет доминировать на планете в ближайшие месяцы и вытеснять циркуляцию других вариантов, если не появится более конкурентоспособный вирус.