Կութ գյուղի այն տանը, որի պատը վնասվել է ադրբեջանական կրակոցներից, այդ պահին տարեցներ ու երեխաներ են եղել
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել՝ անդրադառնալով Գեղարքունիքի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի կրակոցներին։
«Ադրբեջանական երեկվա կրակոցները Կութ գյուղի տներից մեկի պատը վնասել են բակում կանգնած երեխայի անմիջապես հարևանությամբ: Այդ նշանառու կրակոցների պահին տան բակում են գտնվել տարեցներ ու երեխաներ: Տան մեջ այդ պահին եղել են նաև մանկահասակ երեխաներ:
Մասնավորապես, օգոստոսի 27-ին (երեկ)` ժամը 22-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերն նշանառու ինտենսիվ կրակահերթ են սկսել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղի քաղաքացիական տների վրա՝ ուղիղ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը:
Կրակոցների արդյունքում վնասվել է 10-ից ավելի տուն՝ տանիքներ ու պատեր, որոնց վրա ոչ միայն կրակոցների հետքերն են, այլ նաև պատերի մեջ կան պարկուճներ:
Կրակոցները եղել են տարբեր տրամաչափի զինատեսակներով ու դադարել են ժամը 23-ի սահմաններում: Հրապարակվում է մի քանի լուսանկար, որոնցից մեկն էլ ցույց է տալիս, թե կոնկրետ որ ուղղությունից են արձակվել կրակոցները:
Այս կրակոցները բացահայտ խախտում են մարդկանց կյանքի ու սեփականության իրավունքը, խաթարում են քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում՝ երեխաների, կանանց, տարեցների անվտանգությունը, նրանց խաղաղ ու բնականոն կյանքը:
Երեկվա դեպքը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հեռանալը ՀՀ գյուղերից և համայնքների միջև ճանապարհներից այլ ընտրանք չունի: Միայն սա կարող է երաշխավորել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, ապահովել մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը:
Սյունիքում, Գեղարքունիքում ու Արարատում ադրբեջանական վերջին ժամանակաշրջանի արարքների, այդ թվում՝ կրակոցների փաստերը վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, ունեն ուղղակի դիտավորություն, դարձել են թիրախային, իսկ իրավունքների խախտումներն կրում են զանգվածային բնույթ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հերթական հաղորդումը երկուշաբթի օրը՝ օգոստոսի 30-ին համապատասխան առաջարկներով կամ պահանջներով պաշտոնապես կուղարկվի միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀՀ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին»:

В результате обстрела азербайджанской стороны в селе Кут были повреждены более 10 домов
Вчерашние выстрелы азербайджанских военнослужащих повредили стену одного из домов села Кут прямо по соседству с ребенком, стоявшим во дворе. Об этом на своей странице в «Facebook» сообщает омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Вчера выстрелы азербайджанских военных повредили стену одного из домов села Кут прямо по соседству с ребенком, стоявшим во дворе. В момент обстрелов во дворе дома находились старики и малолетние дети.
В частности, 27 августа в 22:00 азербайджанские вооруженные силы начали интенсивную стрельбу по жилым домам села Кут Гегаркуникского марза РА.
В результате обстрела повреждены более 10 домов: крыши и стены, на которых не только следы выстрелов, но и застрявшие гильзы.
Выстрелы производились из огнестрельного оружия разного калибра и были прекращены в районе 23:00.
Эти выстрелы открыто нарушают права людей на жизнь и собственность, подрывают безопасность гражданского населения, в том числе детей, женщин, пожилых людей, их мирную жизнь.
Вчерашний случай еще раз подтверждает, что азербайджанские вооруженные силы должны покинуть дороги между селами и общинами Армении. Только это может гарантировать права пограничных жителей Армении, обеспечить мирную и безопасную жизнь людей.
Факты последних действий Азербайджана в Сюнике, Гегаркунике и Арарате, в том числе выстрелов, свидетельствуют о том, что они становятся все более опасными для гражданских жителей, а нарушения прав носят массовый характер.
Очередное сообщение защитника прав человека РА в понедельник, 30 августа, с соответствующими предложениями и требованиями будет официально отправлено международным структурам, а также государственным органам РА и организациям по защите гражданского общества», – отмечается в сообщении омбудсмена.