ԱԺ-ում պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների թիվը պետական գաղտնիք է
Հայաստանի խորհրդարանի և Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները հրաժարվում են տեղեկատվություն տրամադրել Ազգային ժողովի անվտանգության աշխատակիցների թվի վերաբերյալ:
Պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների գործունեությունը բուռն քննարկվում է հայ հասարակության մեջ այն բանից հետո, երբ նրանք խորհրդարանում սկսեցին զինվորական համազգեստ կրել և հաճախակի կարգի հրավիրել ծեծկռտուքների մեջ մտած պատգամավորներին: Որոշ նախկին պաշտոնյաներ, ինչպես նաև ընդդիմության ներկայացուցիչներ նշում են, որ պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների թիվը չափից դուրս մեծ է։
Sputnik Արմենիան գրավոր հարցումներ ուղարկեց ԱԺ-ին և ԱԱԾ-ին՝ խնդրելով հստակեցնել, թե արդյոք ավելացվել է անվտանգության աշխատակիցների թիվը, և եթե այո, ապա որքան, ինչպես նաև ասել, թե որքան լրացուցիչ միջոցներ են հատկացվել անվտանգության միջոցառումների համար, և արդյոք դա ֆինանսավորվել է բյուջեից:
Խորհրդարանի աշխատակիցները պատասխանեցին, որ Ազգային ժողովի տարածքում և շենքի ներսում անվտանգությունն ապահովում է Ազգային անվտանգության ծառայության պետական անվտանգության ծառայությունը:
«Աշխատակազմը չի տնօրինում պետական պահպանության ծառայության աշխատակիցների թվի, վարձատրության, ինչպես նաև ձեռնարկված վերաբերյալ տեղեկատվություն»,-նշվում է Ազգային ժողովի պատասխանում:
ԱԱԾ-ն էլ պատասխանեց, որ «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի 3 -րդ հոդվածի համաձայն`պետական պահպանությունն իրականացվում է բացահայտ և գաղտնի մեթոդների և միջոցների կիրառման համակցությամբ, և մեր պահանջած տեղեկությունները, համաձայն օրենքի, ընդգրկված են «գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների հաստատված ցանկում»։
«Ելնելով վերոգրյալից և հաշվի առնելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածը ՝ ներկայացված հարցերի շուրջ տեղեկատվություն տրամադրել հնարավոր չէ»,-նշված է ԱԱԾ-ի պատասխանի մեջ։
Միաժամանակ, ԱԱԾ-ից նշել են, որ պետական անվտանգության ծառայության ֆինանսավորումը կատարվում է բյուջեի և երկրի օրենսդրությամբ նախատեսված այլ միջոցների հաշվին:
Նշենք, որ ութերորդ գումարման խորհրդարանում գործում են անվտանգության խիստ միջոցառումներ: Հանդիպումների սենյակի մուտքի դիմաց տեղադրված են մետաղորսիչներ, լրագրողները կարող են աշխատել միայն որոշակի վայրերում, այժմ էլ խոսակցություններ կան, որ պատգամավորներին թույլ չեն տա բջջային հեռախոսներով մտնել նիստերի դահլիճ:

Количество сотрудников службы госохраны в НС РА – государственная тайна? Поясняет СНБ
Аппарат парламента Армении и Служба национальной безопасности отказываются предоставлять информацию о количестве сотрудников безопасности Национального собрания.
Дело в том, что деятельность сотрудников службы государственной охраны активно обсуждается в армянском обществе, после того, как они стали носить военную форму в парламенте и приняли участие в потасовке с депутатами. Некоторые бывшие чиновники, а также представители оппозиции отмечают, что количество сотрудников службы госохраны увеличилось и намного.
«Sputnik Армения» направил письменные запросы в оба ведомства с просьбой ответить на вопросы, было ли увеличено количество сотрудников безопасности в парламенте, и если да, то насколько. Сколько дополнительных средств было выделено на меры безопасности, и было ли это профинансировано из бюджета.
Из аппарата Национального собрания ответили, что безопасность на территории Национального собрания и внутри здания обеспечивают сотрудники службы государственной охраны СНБ.
«Следовательно, аппарат парламента не владеет информацией о количестве сотрудников безопасности, об оплате и предпринятых мерах», – отметили в ответе НС.
Служба национальной безопасности в ответ на запрос, сообщила, что согласно статье 3 закона «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной защите», госохрана осуществляется в сочетании применения гласных и негласных методов и средств. А запрашиваемая редакцией информация согласно статьям 8 и 12 «О государственной и служебной тайне» является таковой.
«Исходя из вышеперечисленного и принимая за основу статью 8 «Закона о свободе информации», предоставление информации невозможно», – отметили в СНБ.
В то же время, в СНБ отметили, что финансирование службы госохраны осуществляется за счет бюджета и других средств, обозначенных законодательством страны.
Отметим, что в парламенте восьмого созыва действуют жесткие меры безопасности. Перед входом в зал заседаний установлены металлоискатели, журналисты могут работать только в определенных местах, а в случае конфликтов спикер Ален Симонян приглашает сотрудников службы госохраны. После того как Симонян отключил прямые эфиры во время потасовок между депутатами, а также прямых эфиров представителей оппозиционных фракции, ходят слухи, что депутатам запретят входить в зал заседаний с мобильными телефонами.