ՌԴ-ն արգելել է Ադրբեջանից 18,7 տոննա նեկտարինի ներկրումը
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը թույլ չի տվել Ադրբեջանից 18,7 տոննա նեկտարինի խմբաքանակի մուտքը Ռուսաստանի տարածք, հայտնում է գերատեսչության կովկասյան միջտարածաշրջանային վարչությունը, գրում է minval.az-ը:
«Կարանտինային բուսասանիտարական հսկողության ընթացքում չի թույլատրվել ներմուծել նեկտարինի մեկ խմբաքանակ (18,7 տոննա)՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունից և երկու խմբաքանակ (39,3 տոննա)՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից»,-ասված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Նման որոշման պատճառը մրգերում Monilinia fructicola (Winter) Honey-ի (պտղատու մշակաբույսերի վտանգավոր կարանտինային հիվանդություն) հայտնաբերումն է:
Հաղորդվում է, որ ապրանքի սեփականատերերը վարչական պատասխանատվության են ենթարկվել խախտման համար: Ապրանքները վերադարձվել են արտահանող երկրներ:

Россия запретила ввоз 18,7 тонн нектаринов из Азербайджана
Россельхознадзор не пропустил на территорию России партию из Азербайджана с 18,7 тоннами нектаринов, говорится в сообщении Кавказского межрегионального управления ведомства.
«Кавказским межрегиональным управлением Россельхознадзора на складе временного хранения ВИАДУК в ходе проведения карантинного фитосанитарного контроля не допущены к ввозу: одна партия нектаринов (18,7 тонн) из Азербайджанской Республики и две партии нектаринов (39,3 тонн) из Исламской Республики Иран», – говорится в заявлении ведомства.
Основанием для задержания фруктов стали лабораторные заключения Дагестанского филиала Всероссийского центра карантина растений, подтвердившие факт наличия бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola (Winter) Honey) во фруктах.
Сообщается, что за нарушение владельцы грузов привлечены к административной ответственности. Грузы возвращены в страны-экспортеры.